Auktion 873
873/140
Vurdering :
100.000–120.000 DKK Ikke solgt
873/139
Et par store sengustavianske lampetspejle, ovale udskåret med lyre. Sverige, 19. årh.s begyndelse. H. 92. B. 51. (2)
Vurdering :
40.000 DKK Ikke solgt
873/138
Fansk empire seng af mahogni med beslag af forgyldt bronze. Paris, 19. årh.s begyndelse.
Vurdering :
75.000 DKK Ikke solgt
873/137
Fransk senempire toiletspejl af forgyldt bronze. Ca. 1840. H. 85. B. 116.
Vurdering :
150.000 DKK Ikke solgt
873/135
Et par franske empire kandelabre af forgyldt og patineret bronze. Frankrig, ca. 1810. H. 73. (2)
Vurdering :
50.000–75.000 DKK Hammerslag:
40.000 DKK -
873/134
Italiensk konsol af mahogni med plade af hvid marmor indlagt med farvet marmor halv ædelstene, beslag af forgydt bronze. 19. årh. H. 88. B. 135. D. 44.
Vurdering :
75.000 DKK Ikke solgt
873/133
Sengustaviansk konsol af forgyldt træ med lyre, plade af hvid mamor. Ca. 1800. H. 82. B. 83. D. 44.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Ikke solgt
873/132
Et sæt på seks svenske sengustavianske stole, udskåret med griffe og ornamentik. 19. årh.s begyndelse. (6)
Vurdering :
50.000 DKK Ikke solgt
873/131
Et sæt på tre svenske senempire taburetter af hvidmalet og forgyldt træ. 18. årh. slutning. (2)
Vurdering :
25.000 DKK Ikke solgt
873/130
Ephraim Ståhl, tilskrevet: Svensk empire sofa af hvidmalet og forgyldt træ. 19. årh.s begyndelse. H. 90. L. 233.
Vurdering :
50.000 DKK Ikke solgt
873/127
Vurdering :
75.000 DKK Ikke solgt
873/126
Et par empire stager af forgyldt bronze, koniske baser med glas dekoreret med 'verse eglomisé'. 19. årh.s begyndelse. H. 32. (2)
Vurdering :
60.000 DKK Ikke solgt
873/125
Jacob Frères rue Meslee, tilskrevet: Fransk seng af mahogni med montering af forgyldt bronze. Paris, c. 1820.
Vurdering :
150.000 DKK Ikke solgt
873/124
Vurdering :
180.000–200.000 DKK Ikke solgt
873/123
Vurdering :
873/121
Et sæt på næste ens ti sengustavianske stole af hvidmalet træ. Sverige, 18. århs. slutning. (10)
Vurdering :
80.000–100.000 DKK Ikke solgt
873/120
Gustaviansk konsolbord af forgyldt og bemalet træ, med plade af hvid marmor. Sverige, 18. årh.s slutning. H. 83. B. 115. D. 52.
Vurdering :
50.000 DKK Hammerslag:
50.000 DKK -
873/119
Romersk skulpturfragment af marmor i form af hjelmklædt mand bærende kvinde siddende på stol. Romersk kejsertid, 2.-3. årh. e. Kr. H. 40 cm. B. 15 cm.
Vurdering :
50.000 DKK Hammerslag:
35.000 DKK -
873/118
Romersk hovedfragment af marmor i form af ung mand med krøllet hår. Romersk kejsertid 2.-3. årh. e. Kr. H. ekskl. base 14 cm.
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
18.000 DKK -
873/117
Romersk fragment af marmor i form af løvepote formentlig fra et bordben. Romersk kejsertid, 1.-3. årh. e. Kr. H. 8 cm.
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Hammerslag:
12.000 DKK -
873/116
Ushabti af ægyptisk fajance stående mumieformet mandsfigur med paryk og skæg (mangler), krydsede arme ryg og ben rigt dekoreret med hieroglyffer. Sentid.
Vurdering :
10.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
873/115
Ægyptisk figur af patineret bronze i form af Neith. 26.-30. dynasti, 663-343 f. Kr. H. 25 cm.
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
33.000 DKK -
873/114
Laurids de Thurah: Masterwork on architecture: Den Danske Vitruvius. 2 vols. 1746-49. Complete with 281 full-page engraved plates. (2)
Vurdering :
20.000–30.000 DKK Hammerslag:
28.000 DKK -
873/113
Pierre Lepautre: Les Plans, Profils, et Elevations, des Ville, et Chateau de Versailles [...]. Paris [1716].
Vurdering :
20.000–30.000 DKK Hammerslag:
14.000 DKK -
873/112
Lord Byron: Works. 5 vols. With the book plate of E.J. Nanson. Each vol. with cont. fore-edge painting. (5)
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
11.000 DKK -
873/109
Megillat Esther: Handwritten manuscript in Hebrew. Central Europe [presumably Germany]. 18th century to early 19th century.
Vurdering :
20.000–30.000 DKK Hammerslag:
85.000 DKK -
873/108
William Maitland: Famous views from London: The history and survey of London [...]. 1756. (2)
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
6.000 DKK -
873/107
Carsten Niebuhr: Beschreibung von Arabien. Cph. 1772. With engraved title vignette, 24 engravings and one folded map.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
13.000 DKK -
873/106
Alexandre Pluchart: Nouvelle Collection de Quarante-deux Vues de Saint-Pétersbourg (...). 1826.
Vurdering :
50.000–60.000 DKK Hammerslag:
40.000 DKK -
873/104
Ubekendt maler, 17. årh.: Fire miniatureportrætter. Usignerede. To olie på malepap og to olie på papir. Hver ca. 8 x 6. (4).
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
18.000 DKK -
873/103
Carl Gustav Pilo, skole 18. årh.: Portrætter af Frederik V, dronningerne Louise og Juliane Marie. Usignerede. Olie på lærred. Hver 73 x 59. (3).
Vurdering :
30.000–50.000 DKK Ikke solgt
873/102
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
32.000 DKK -
873/101
Antwerpen skolen, 17. årh.s første halvdel: Nordeuropæisk byparti med folkeliv. Usigneret. Olie på træ. 29 x 55.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
45.000 DKK -
873/100
Sebastian Vrancx, dennes kreds, 17. årh.s første halvdel: Fest i en flamsk landsby. Usigneret. Olie på træ. 78 x 109.
Vurdering :
40.000 DKK Hammerslag:
120.000 DKK -
873/99
Flamsk maler, 17. årh.s begyndelse: En landsby kermesse. Usigneret. Olie på træ. 62 x 83.
Vurdering :
25.000 DKK Hammerslag:
30.000 DKK -
873/98
Anthony van Dyck, skole, 17. årh.: Portræt af Jan Malderus (1563-1633), Biskop af Antwerpen. Usigneret. Olie på lærred. 146 x 116.
Vurdering :
150.000–200.000 DKK Ikke solgt
873/95
Jens Juel: Portræt af Dr. Jean Monod (Genève 1765 - Paris 1836). Usigneret. Olie på lærred. Oval. 70 x 55.
Vurdering :
40.000–50.000 DKK Hammerslag:
40.000 DKK -
873/92
Carl Dahl: "Briggen "Canopus" og Corvetten "Najaden", samt andre skibe på Helsingørs Rhed". Usigneret. Olie på lærred. 42 x 58.
Vurdering :
80.000–100.000 DKK Hammerslag:
80.000 DKK -
873/90
Christian Mølsted: "En slaglinje. Morgenstemning på Køge Bugt". Sign. Chr. Mølsted 1913-17. Olie på lærred. 110 x 105.
Vurdering :
40.000–60.000 DKK Hammerslag:
35.000 DKK -
873/89
Christian Mølsted: Marine med en dansk fregat og i forgrunden et sejlskib. Sign. Chr. Mølsted 98. Olie på lærred. 87 x 77.
Vurdering :
30.000–50.000 DKK Hammerslag:
26.000 DKK -
873/88
Janus la Cour: "Fra Zermatt imod Matterhorn". Sign. J. la Cour 7. Juli 1871. Olie på lærred. 37 x 60.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
51.000 DKK -
873/87
Fritz Petzholdt: Strandparti med klippesten. Usigneret. Olie på papir monteret på lærred. 37 x 55.
Vurdering :
50.000–60.000 DKK Ikke solgt
873/86
Janus la Cour: Strandparti ved Aarhus. Sign. J. la Cour 9. Aug. 1884. Olie på lærred. 46 x 76
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
38.000 DKK -
873/85
Louis Auguste Francois Aumont: Portræt af Hofvinhandler Christian Waagepetersen (1787-1840). Sign. Aumont 1829. Olie på lærred. 73 x 59.
Vurdering :
30.000–50.000 DKK Hammerslag:
42.000 DKK -
873/84
Hans Peter Feddersen: Vej forbi frisisk bondegård. Sign. monogram 1922. Olie på lærred. 48 x 69.
Vurdering :
30.000 DKK Hammerslag:
120.000 DKK -
873/82
Bertha Wegmann: En lille pige med en kurv gående i skovbrynet. Sign. B. Wegmann, Paris 80. Olie på lærred. 62 x 45.
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Hammerslag:
40.000 DKK -
873/81
Bertha Wegmann: Efterårsskov. Sign. B. Wegmann. Olie på lærred. 39 x 70.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
45.000 DKK -
873/80
Paul Fischer: "Efterår". Sign. Paul Fischer 94. Olie på lærred. 89 x 47.
Vurdering :
100.000–125.000 DKK Hammerslag:
70.000 DKK -
873/79
Fritz Syberg: "Høstbillede, havreneg ved Pilegården". Sign. monogram 1938. Olie på lærred. 135 x 135.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
28.000 DKK -
873/76
Harald Slott-Møller: Portræt af kunstnerens datter med to dukker. Sign. Harald Slott-Møller 1902 og 1903. Olie på lærred monteret på træ. 90 x 46.
Vurdering :
25.000–35.000 DKK Ikke solgt
873/75
Carl Bøgh: "Skovparti med Elsdyr. Aften." Sign. Carl H. Bøgh 1879. Olie på lærred. 114 x 95.
Vurdering :
30.000 DKK Hammerslag:
22.000 DKK -
873/73
Peder Mønsted: Landskab med svaler over Badstuedammen. Sign. P. Mönsted, Frederiksborg 1892. Olie på lærred. 35 x 55.
Vurdering :
30.000–50.000 DKK Hammerslag:
24.000 DKK -
873/72
Peder Mønsted: Åløb gennem bøgeskov, forårsdag. Sign. P. Mønsted 1890. Olie på lærred. 47 x 64.
Vurdering :
75.000 DKK -
873/71
Peder Mønsted: Sommerdag med stokroser foran gården og pige med dukke og dukkevogn. Sign. P. Mønsted Strøby 1935. Olie på lærred. 61 x 40.
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Hammerslag:
40.000 DKK -
873/70
Olof Sager-Nelson: Pige i det sommergrønne. Sign. O. Nelson 89. Olie på lærred. 33 x 40,5.
Vurdering :
60.000 DKK Ikke solgt
873/69
H. A. Brendekilde: To småpiger foran en stråtækt gård. Sign. H. A. Brendekilde. Olie på lærred. 48 x 64.
Vurdering :
30.000 DKK Hammerslag:
40.000 DKK -
873/68
Nicolai Habbe: Bønder på en landevej. Sign. Habbbe. Olie på lærred. 63 x 78.
Vurdering :
15.000–25.000 DKK Hammerslag:
16.000 DKK -
873/67
Theodor Philipsen: Et par hundehvalpe. 1906. Usigneret. Statuettegruppe af farveglaseret brændt ler. H. 36, L. 60, B. 45.
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Hammerslag:
35.000 DKK -
873/66
Theodor Philipsen: To kalve. Sign. monogram. Figurgruppe af bronze. Bronzestøbermærke DK. H. 29 L. 52.
Vurdering :
30.000 DKK Hammerslag:
22.000 DKK -
873/65
Johan Thomas Lundbye: Studie af en sortbroget ko. Sign. monogram Kragerup 1844. Olie på malepap. 15 x 25.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
42.000 DKK -
873/64
Jørgen Sonne: "Ved Aaen en varm Sommerdag". Sign. J. Sonne 1866. Olie på lærred. 80 x 120.
Vurdering :
75.000–100.000 DKK Hammerslag:
55.000 DKK -
873/63
Jules-Felix Coutan: Skulptur af patineret bronze med en fisker og en fiskerpige. Sign. Jules Coutan. Støbt hos E. Colin & Cie, Paris. H. inkl. base 84,5.
Vurdering :
30.000 DKK Hammerslag:
30.000 DKK