873/​98

Anthony van Dyck, skole, 17. årh.

Portræt af Jan Malderus (1563–1633), Biskop af Antwerpen. Usigneret. Olie på lærred. 146×116. Rigt udskåret 18. årh. rokoko ramme.

Litteratur: Gunnar Buchwald, “Samtaler med en samler”, 1972, afb. fig. 8, omtalt s. 51. Om maleriet siger han:“Jeg synes selv det er et fremragende billede. Så står der ganske vist tilskrevet van Dyck. Han har selv muligvis kun malet hænderne eller andre detailler.”

Proveniens: Lepke Auktion, Berlin, 10. december 1925, nr. 117. Industrimand og kunstsamler Ejler Ruge, Raadegaard Gods.

Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt fine-art@bruun-rasmussen.dk

Malerier & bøger, 19. september 2017

Vur­dering

150.000–200.000 DKK

Hammerslag