876 Moderne Design
Design: Aftenauktion
880/1204
Kaare Klint: "Spillebordssæt til en dame". Møblement af cubamahogni bestående af kvadratisk spillebord. Dertil fire tilhørende stole. (5)
Vurdering :
150.000 DKK Hammerslag:
160.000 DKK -
880/1124
Frits Henningsen: Øreklapstol med svungne, profilerede ben af eg. Sider, sæde samt dybthæftet ryg betrukket med patineret naturskind.
Vurdering :
150.000 DKK Hammerslag:
140.000 DKK -
879/1233
Poul Kjærholm: "PK 20". Et par hvilestole med stel af matforkromet fjederstål. Sæde, ryg samt løs nakkehynde betrukket med banesyet sort skind. (2)
Vurdering :
60.000–80.000 DKK Ikke solgt
877/1062
Marcel Breuer: "BT3". Sjældent "Isokon" spisebord med top af formbøjet, lamineret birk, stel finéret med valnøddetræ. Udført hos Isokon.
Vurdering :
30.000 DKK Hammerslag:
25.000 DKK -
877/1056
Märta Måås-Fjetterström: "Skriftlösa". Håndvævet tæppe af uld i flossa teknik, med geometrisk polykromt mønster. Tegnet 1930.
Vurdering :
100.000 DKK Ikke solgt
877/1021
Hans J. Wegner: "JH 813". Sæt på fire armstole med stel af forkromet stål. Sæde og ryg udspændt med patineret kernelæder. (4)
Vurdering :
60.000 DKK Hammerslag:
82.000 DKK -
877/936
Poul Kjærholm: "PK 12". Et par armstole med stel af forkromet stål. Sæde betrukket med mørkebrunt skind, kopstykke beviklet med flettet skind. (2)
Vurdering :
80.000 DKK Hammerslag:
125.000 DKK -
1803/789
Flemming Lassen: "Kaneseng" af hvidmalet træ med sortmalet sokkel, afrundet hoved- og fodgærde med åbne sider.
Vurdering :
10.000 DKK Hammerslag:
5.000 DKK -
876/1559
Poul Henningsen: "PH-Ankerkrone". Fem-armet lysekrone med stel af patineret messing mrk. "Pat. Appl.", monteret med 3/2 skærme af ravfarvet glas.
Vurdering :
100.000–125.000 DKK Hammerslag:
155.000 DKK -
876/1558
Poul Henningsen: "PH-5/5". "Dagslyslampen". Særdeles sjælden pendel med originale skærme af opalglas/blåt glas. Ekstra underskærm samt bundskål medfølger. (3)
Vurdering :
100.000–150.000 DKK Hammerslag:
130.000 DKK -
876/1557
Poul Henningsen: "PH-3/2"/"Gulvspørgsmålstegn". Justérbar standerlampe med stel og fatningshus af bruneret messing, monteret med skærme af ét-lags opalglas.
Vurdering :
40.000–50.000 DKK Hammerslag:
70.000 DKK -
876/1556
Helge Vestergaard Jensen: Skulpturel daybed med stel af valnød, cirkulær beslag af messing. Sæde udspændt med nylontråde. Udført hos Peder Pedersen.
Vurdering :
60.000–80.000 DKK Hammerslag:
82.000 DKK -
876/1555
Finn Juhl: "Poeten". Fritstående to-personers sofa med runde, tilspidsende ben af bøg. Betrukket med blå uld. Udført hos snedkermester Niels Vodder. L. 135.
Vurdering :
50.000–60.000 DKK Hammerslag:
90.000 DKK -
876/1554
Ib Kofod-Larsen: "Elizabeth". Lænestol samt tilhørende fodskammel med stel af riopalisander. Betrukket med rødbrunt skind. (2)
Vurdering :
115.000 DKK -
876/1553
Axel Salto: Meget stor vase af stentøj modelleret i spirende stil. Dekoreret med okseblodsglasur. Sign. Salto, 1955. Kgl. P. H. 38,5. Diam. max. 34.
Vurdering :
300.000–400.000 DKK Hammerslag:
240.000 DKK -
876/1552
Axel Salto: Høj vase af stentøj modelleret i spirende stil. Dekoreret med Sung glasur. Sign. Salto, 20817. Kgl. P. H. 34.
Vurdering :
160.000 DKK -
876/1551
Thorvald Bindesbøll: Stor krukke af lertøj dekoreret med sort, hvid, grøn og brun glasur. Sign. monogram TB 1892. Unik. H. 46.
Vurdering :
50.000–60.000 DKK Hammerslag:
85.000 DKK -
876/1549
Jacob Kjær: Sjældent vitrineskab af riopalisander. Indvendigt med seks justérbare "bakker" af riopalisander med kehlede kanter, monteret på messingskinner.
Vurdering :
150.000–200.000 DKK Hammerslag:
150.000 DKK -
876/1547
Frits Henningsen: Flugtstol med svunget stel af patineret eg. Dybthæftet sæde samt ryg betrukket med patineret naturskind.
Vurdering :
40.000 DKK Hammerslag:
95.000 DKK -
876/1545
Kaare Klint, Edvard Kindt-Larsen: "Mix". Et par lænestole med stel af mahogni. Sider, ryg samt løse hynder betrukket med originalt patineret skind. (2)
Vurdering :
200.000–250.000 DKK Hammerslag:
280.000 DKK -
876/1543
Harry Mansell: Sjældent skab af finéret valnød med top og greb af formbøjet birk. Front med fire låger. Udført hos Isokon.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
10.000 DKK -
876/1542
Marcel Breuer: "Short Chair". Lænestol med stel af lamineret birk, skalformet sæde og ryg af formbøjet birk. Madras betrukket med originalt stof.
Vurdering :
60.000–80.000 DKK Hammerslag:
120.000 DKK -
876/1540
Marcel Breuer: Usædvanligt sæt på seks “Isokon” stabelstole med formbøjet sæde og ryg af lamineret birk, stel finéret med valnøddetræ. Udført hos Isokon. (6)
Vurdering :
80.000–100.000 DKK Hammerslag:
170.000 DKK -
876/1539
Lucie Rie: Lille skål af porcelæn. H. 5,6. Diam. 7,2.
Vurdering :
10.000 DKK Hammerslag:
70.000 DKK -
876/1538
Axel Salto: Vase af stentøj modelleret med grene, frugter og blade. Dekoreret med gråhvid glasur. Sign. Salto. Udført på Carl Haliers værksted. H. 29,5.
Vurdering :
40.000 DKK Hammerslag:
125.000 DKK -
876/1537
Axel Salto: Monumental gulvvase af stentøj. Modelleret med "levende sten". H. 60. Diam. 60. (248)
Vurdering :
150.000 DKK Hammerslag:
280.000 DKK -
876/1536
Axel Salto: Frugtformet vase af stentøj modelleret med smal munding. H. 22,5.
Vurdering :
75.000–100.000 DKK Hammerslag:
160.000 DKK -
876/1534
Poul Kjærholm, Nils Fagerholt: Unika halvcirkulært bord med stel af patineret stål. To udskiftelige plader af bøg medfølger. (3)
Vurdering :
60.000 DKK Hammerslag:
45.000 DKK -
876/1533
Poul Kjærholm: "PK 80". Daybed med stel af matforkromet stål. Løs madras betrukket med dybthæftet, originalt brunt skind. Udført hos E. Kold Christensen.
Vurdering :
150.000 DKK -
876/1530
Vurdering :
100.000 DKK Hammerslag:
90.000 DKK -
876/1529
Barbro Nilsson: "Tånga, ljus". Håndvævet tæppe af uld i "rölakan" teknik. Mønster i gule, grålige, rødlige og beige nuancer. Signeret BN og AB MMF.
Vurdering :
100.000–120.000 DKK Ikke solgt
876/1527
Jonas Bohlin: "Concrete". Skulpturel stol med stel af patineret metalrør, sæde og ryg af beton. Sign. Provex [prøveeksemplar] Jonas Bohlin.
Vurdering :
100.000 DKK Hammerslag:
105.000 DKK -
876/1526
Axel Salto: Stor frugtformet vase af stentøj modelleret med lille munding. H. 33.
Vurdering :
245.000 DKK -
876/1525
Axel Salto: Frugtformet vase af stentøj, modelleret med lille munding. Dekoreret med Sung glasur. Sign. Salto, 20818. Udført 1969-1974. Kgl. P. H. 21,5.
Vurdering :
80.000 DKK Hammerslag:
85.000 DKK -
876/1524
Ejner Larsen, Aksel Bender Madsen: Usædvanligt og sjældent skrivebordssæt bestående af specialskrivebord af massiv Wengé samt "Metropolitan" armstol. (2)
Vurdering :
380.000 DKK -
876/1523
Hans J. Wegner: "JH 524". Dækstol af eg, justérbar ryg med matforkromet metalbøjle. Sæde samt ryg udspændt med flagline.
Vurdering :
70.000 DKK Hammerslag:
90.000 DKK -
876/1522
Hans J. Wegner: "JH 701". Sæt på ti stole med stel af matforkromet stålrør, kopstykke af eg. Sæder betrukket med sandfarvet kanvas. (10)
Vurdering :
50.000–60.000 DKK Hammerslag:
68.000 DKK -
876/1521
Hans J. Wegner: "Tyrestolen". Sæt på seks armstole med stel af massiv eg med indlægninger i ryg. Sæde betrukket med lys uld, kedder af naturskind. (6)
Vurdering :
125.000 DKK -
876/1520
Hans J. Wegner: "JH 567". Ovalt spisebord med top af massiv teak med udtræk samt tre tillægsplader. Stel af massiv eg. Udført hos Johannes Hansen. (4)
Vurdering :
60.000–80.000 DKK Hammerslag:
50.000 DKK -
876/1519
Hans J. Wegner: "Kohornstolen". Et sæt på otte stole af massiv eg. Sæder betrukket med sort skind. Udført hos Johannes Hansen. (8)
Vurdering :
250.000–300.000 DKK Hammerslag:
200.000 DKK -
876/1518
Hans J. Wegner: "The Chair". Et sæt på otte armstole af teak. Sæde betrukket med naturfarvet skind. Udført hos Johannes Hansen. (8)
Vurdering :
100.000 DKK Hammerslag:
95.000 DKK