921/191
Michael Ancher: Interiør med kunstnerens datter Helga Ancher. Sign. Michael Ancher 06. Olie på lærred. 55 x 43.
Vurdering :
200.000–250.000 DKK Hammerslag:
180.000 DKK -
921/190
Anna Ancher: “I Haven”. Sign. A. Ancher. Olie på lærred. 54×65.
Vurdering :
300.000–400.000 DKK Hammerslag:
280.000 DKK -
921/189
Valdemar Schønheyder Møller: Per Bollerhus' rønne. Ca. 1892. Usigneret. Olie på lærred. 37 x 46.
Vurdering :
40.000–60.000 DKK Hammerslag:
200.000 DKK -
921/188
Viggo Johansen: En passiar over hegnet. Skagen. Sign. Viggo Johansen Skagen 75. Olie på træ. 39 x 48.
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Hammerslag:
20.000 DKK -
921/187
Carl Locher: Mindre fiskerbåde nærmer sig et større skib ud for kysten. Sign. Carl Locher. Olie på lærred. 82 × 137.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
40.000 DKK -
921/186
Carl Locher: Tangsamlere på Hornbæk Strand. Sign. Carl Locher 86. Olie på lærred. 87 x 127.
Vurdering :
50.000–60.000 DKK Hammerslag:
60.000 DKK -
921/185
P. S. Krøyer: "Fra Stranden ved Hornbæk". Sign. Olie på lærred. 37 x 62.
Vurdering :
250.000–300.000 DKK Hammerslag:
320.000 DKK -
921/184
Laurits Tuxen: Solbadende ung kvinde. Sign. L. T. 6/7 09. Olie på malepap. 17 x 34.
Vurdering :
40.000–50.000 DKK Hammerslag:
75.000 DKK -
921/183
Michael Ancher: "Redningsbælterne spændes på". Sign. Michael Ancher 1903. Olie på lærred. 126 x 188.
Vurdering :
1.000.000–1.200.000 DKK Hammerslag:
1.500.000 DKK -
921/182
Michael Ancher: Portræt af skagensfiskeren Ole Svendsen ved kysten. Sign. MA. Olie på lærred. 46 x 36.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
60.000 DKK -
921/181
Helga Ancher: Portræt af Jørgen Molt Wengel som 3-årig. Sign. monogram 10. Olie på træ. 41 x 32.
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Hammerslag:
35.000 DKK -
921/180
Helga Ancher: Strandparti med månelys over havet. Sign. H. A. Olie på malepap. 26 x 35.
Vurdering :
20.000–30.000 DKK Hammerslag:
38.000 DKK -
921/179
Helga Ancher: Parti fra Skagen med Det Hvide Fyr i aftenbelysning. Sign. H. A. Olie på træ. 35 x 45.
Vurdering :
20.000–30.000 DKK Hammerslag:
30.000 DKK -
921/178
Laurits Tuxen: "Fra min have på Skagen". Ca. 1912. Sign. L. Tuxen. Olie på lærred. 66 x 46.
Vurdering :
40.000–60.000 DKK Hammerslag:
35.000 DKK -
921/177
Anna Ancher: "En gammel Kone i sit Kjøkken". Sign. Olie på lærred. 49 x 32.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
26.000 DKK -
921/176
Anna Ancher: Stine Bollerhus tæller penge. Ca. 1880. Sign. A. Ancher. Olie på lærred. 50 x 33.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
30.000 DKK -
921/175
Michael Ancher: "Askepot". Ung pige med en kat siddende ved ildstedet. 1880/1882. Sign. M. A. 106 x 103.
Vurdering :
100.000–150.000 DKK Hammerslag:
80.000 DKK -
921/174
Michael Ancher: En fisker med sydvest. Sign. M.A. 1876. Olie på lærred. 53 x 36.
Vurdering :
40.000–60.000 DKK Hammerslag:
45.000 DKK -
921/173
P. S. Krøyer: Fiskere ved en båd på Skagen Nordstrand. Sign. S. Krøyer Skagen 91. Olie på træ. 31 × 41.
Vurdering :
1.000.000 DKK -
921/172
Michael Ancher: Skagensfisker i Brøndums Bod. Sign. M. A. 01. Olie på træ. 45 x 54.
Vurdering :
60.000–80.000 DKK Hammerslag:
65.000 DKK -
921/171
Anna Ancher: "Garnet bødes". Sign. A. Ancher 1930. Olie på lærred. 50 x 63.
Vurdering :
60.000–80.000 DKK Ikke solgt
921/170
Carl Locher: To fiskere på Skagen Strand. Sign. Carl Locher. Olie på lærred. 41 x 56.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
26.000 DKK -
921/169
Michael Ancher: To fiskere på stranden. Sign. M. A. 99. Olie på lærred. 36 x 52.
Vurdering :
40.000–50.000 DKK Hammerslag:
38.000 DKK -
921/168
Michael Ancher: Udsigt fra en kyst mod skumtoppede bølger. Sign. M. A. 02. Olie på lærred. 25 x 36.
Vurdering :
40.000–50.000 DKK Hammerslag:
45.000 DKK -
921/167
Laurits Tuxen: "Venus stiger op af havet." Sign. L. T. 07. Olie på lærred. 122 x 88.
Vurdering :
550.000 DKK -
921/166
Michael Ancher: "Middagssøvn i Haven". Sign. M.A. 11. Olie på lærred. 63 x 79.
Vurdering :
125.000–150.000 DKK Hammerslag:
120.000 DKK -
921/165
P. S. Krøyer: "Skagen plantage". Sign. S.K. 3. Novbr. 08. Olie på lærred. 47 x 63.
Vurdering :
150.000 DKK -
921/164
Michael Ancher: En skagenskone siddende i en klit. Sign. M.A. 16. Olie på lærred. 64 x 79.
Vurdering :
80.000–100.000 DKK Hammerslag:
70.000 DKK -
921/162
Anna Ancher: En ung kvinde, der plukker en svane. Sign. A. Ancher. Olie på lærred. 85 x 73.
Vurdering :
250.000–300.000 DKK Ikke solgt
921/161
Michael Ancher: "Fangsten deles". Sign. Michael Ancher 1884. Olie på træ. 49 x 89.
Vurdering :
200.000–300.000 DKK Hammerslag:
190.000 DKK -
921/160
Laurits Tuxen: "Sommermorgen ved Gudhjem". Sign. L.T. 26. Olie på lærred. 94 x 133.
Vurdering :
60.000–80.000 DKK Hammerslag:
50.000 DKK -
921/159
Laurits Tuxen: "Christian IX og Dronning Louise med familie i havesalen på Fredensborg 1883". Skitse/gentagelse. Usigneret. Olie på lærred. 66 x 95.
Vurdering :
100.000–150.000 DKK Ikke solgt
921/158
P. S. Krøyer: "Arbejdere på et værtshus i Luchon". 1878. Usigneret. Olie på lærred. 47 x 61.
Vurdering :
180.000 DKK -
921/157
P. S. Krøyer: "Aftenlandskab ved det antikke teater i Taormina med udsigt over Ætna og Golfen". Sign. Olie på træ. 32 x 42.
Vurdering :
150.000–200.000 DKK Hammerslag:
120.000 DKK -
921/155
P. S. Krøyer: "Nannina. En napolitansk blomstersælgerske". Studie. Sign. P. S. Krøyer 1880. Olie på træ. 32 x 24.
Vurdering :
120.000 DKK -
921/154
Carl Locher: Redningsbåden går ud. Sign. Carl Locher. Olie på lærred. 85 x 127.
Vurdering :
60.000–80.000 DKK Hammerslag:
70.000 DKK -
921/153
Michael Ancher: Oprørt hav. Sign. M. A. 07-16. Olie på lærred. 85 x 125.
Vurdering :
60.000–80.000 DKK Hammerslag:
50.000 DKK -
921/151
Michael Ancher: Hårdt vejr. Redningsbåden sættes i vandet. Sign. M.A. 02. Olie på lærred. 54 x 70.
Vurdering :
240.000 DKK -
921/149
Anna Ancher: "Bedstemoder hos børnene". Sign. A. Ancher 1925. Olie på lærred. 53 x 62.
Vurdering :
80.000 DKK -
921/148
Michael Ancher: "Et frieri". Ung fisker og strikkende pige i en døråbning. Sign. M. Ancher 1878. Olie på lærred. 62 x 42.
Vurdering :
365.000 DKK -
921/147
Michael Ancher: Tre fiskere i Brøndums Bod. Sign. Mich. Ancher 16. Olie på lærred. 66 x 92.
Vurdering :
160.000 DKK -
921/146
P. S. Krøyer: "Nøgen dreng, set bagfra, i trampende løb lidt ud i vandet." Sign. S K. 92. Olie på træ. 32,5 x 22,5.
Vurdering :
1.000.000 DKK -
921/144
Anna Ancher: "Karl og pige. Sommeraften". Ca. 1896. Sign. A. Ancher. Olie på lærred. 55 x 68.
Vurdering :
270.000 DKK -
921/143
Anna Ancher: "Frierens Besøg". Sign. A. Ancher. Olie på lærred. 64 x 79.
Vurdering :
180.000 DKK -
921/142
Michael Ancher: En fiskerpige fra Skagen sidder i en klit og strikker. Sign. M.A. 78 Olie på lærred monteret på plade. 45 x 48.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
30.000 DKK -
921/141
P. S. Krøyer: Portræt af en italiensk journalist. 1880. Usigneret. Olie på lærred. 45 x 35.
Vurdering :
60.000–80.000 DKK Hammerslag:
50.000 DKK -
921/140
P. S. Krøyer: Agnes Slott-Møller og Marie Krøyer i dagligstuen. Dateret Skagen 30 Septbr. 98. Bly på papir. 25,5 x 32.
Vurdering :
60.000–80.000 DKK Hammerslag:
50.000 DKK -
921/139
P. S. Krøyer: "Tre på Skagens Sønderstrand bagefter hverandre gaaende Fiskere". 1885. Sign. S.K. Skagen. Olie på lærred. 48 x 52.
Vurdering :
2.000.000–2.500.000 DKK Hammerslag:
2.850.000 DKK -
921/138
Carl Locher: Skibe på havet ved solnedgangstide. Sign. Carl Locher 76. Olie på lærred. 40 x 60.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
26.000 DKK -
921/137
Holger Drachmann: Kystparti fra Frederiksværk. Sign. Holger Drachmann Frværk 86. Olie på lærred. 28 x 46.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
35.000 DKK -
921/136
Anna Ancher: “Vorherre modtager det døde Barn”. Sign. A. Ancher 1910–17. Olie på lærred. 86 × 118.
Vurdering :
60.000–80.000 DKK Hammerslag:
95.000 DKK -
921/135
Anna Ancher: Mor og børn. Sign. A. Ancher. Olie på lærred. 36 x 44.
Vurdering :
100.000–125.000 DKK Ikke solgt
921/131
Michael Ancher: Ane Brøndum (1826-1916) læser i Biblen. Sign. M. A. Olie på lærred. 48 x 39.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
38.000 DKK -
921/130
Laurits Tuxen: Harmonikaspilleren. Sign. L.T. 20. Olie på lærred. 74 x 59.
Vurdering :
30.000–35.000 DKK Hammerslag:
26.000 DKK -
921/129
Laurits Tuxen: Studie af sankthansbål på Skagen strand. Sign. L.T. 1919. Olie på træ. 20 x 28.
Vurdering :
50.000–60.000 DKK Hammerslag:
70.000 DKK -
921/128
Viggo Johansen: "Sønderstranden. Skagen". Sign. Viggo Johansen Skagen 1912. Olie på lærred. 45 x 67.
Vurdering :
40.000–50.000 DKK Hammerslag:
38.000 DKK -
921/127
Holger Drachmann: Skibsvrag i strandkanten. Sign. Holger Drachmann Skagen Novb. 02. Olie på lærred. 41 x 61.
Vurdering :
40.000–60.000 DKK Hammerslag:
60.000 DKK -
921/126
Michael Ancher: Solnedgang ved Skagen Strand. Sign. M.A. Olie på lærred. 30 x 40.
Vurdering :
50.000–60.000 DKK Hammerslag:
45.000 DKK -
921/125
Knud Larsen: "Unge Piger ved Stranden". Sign. Knud L. 1911. Olie på lærred. 92 x 132.
Vurdering :
50.000–60.000 DKK Hammerslag:
130.000 DKK -
921/124
G. A. Clemens: Skawboer på stranden. Aften. Sign. G. A. C. Olie på lærred. 49 x 65.
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Hammerslag:
20.000 DKK -
921/122
Carl Locher: Aftenrøde over Skagen Strand. Sign. Carl Locher Skagen 1900. Olie på lærred. 41 x 54.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
38.000 DKK