Auktion 873
i Bredgade
873/1008
Finn Juhl: Unika sofabord med kehlet top og "sko" af teak, stel af oregon pine. Udført på specialbestilling til Bing & Grøndahls forretning på Amager Torv.
Vurdering :
40.000–60.000 DKK Hammerslag:
35.000 DKK -
873/1007
Finn Juhl: "FJ 53". Sjælden fritstående tre-pers. sofa samt et par tilhørende lænestole med stel af riopalisander. (3)
Vurdering :
150.000–200.000 DKK Hammerslag:
175.000 DKK -
873/1006
Finn Juhl: "Drømmebordet". Skulpturelt unika sofabord med stel af teak. Udført som specialbestilling 1945 af snedkermester Niels Vodder.
Vurdering :
200.000–400.000 DKK Hammerslag:
580.000 DKK -
873/1005
Finn Juhl: "FJ 44". Uhyre sjælden skulpturel armstol af cubamahogni. Sæde betrukket med naturskind. Udført af snedkermester Niels Vodder.
Vurdering :
300.000–500.000 DKK Hammerslag:
610.000 DKK -
873/1003
Finn Juhl: “FJ 46”. Armstol med stel af riopalisander. Sæde samt ryg betrukket med original grå uld. Udført hos Niels Vodder.
Vurdering :
50.000 DKK Hammerslag:
120.000 DKK -
873/1001
Axel Salto: Vase af stentøj modelleret i knoppet stil. Dekoreret med Sung glasur. Sign. Salto, 21471. H. 21.
Vurdering :
75.000 DKK Hammerslag:
92.000 DKK -
873/1000
Axel Salto: Cylindrisk vase af stentøj modelleret i spirende stil. H. 35.
Vurdering :
200.000 DKK Hammerslag:
250.000 DKK -
873/999
Axel Salto: Vase af stentøj dekoreret med Sung glasur. Sign. Salto, 20811. Kgl. P. H. 38.
Vurdering :
100.000–125.000 DKK Hammerslag:
120.000 DKK -
873/998
Axel Salto: "Sommervasen". Stor vase af stentøj modelleret med blade, grene, fugle og frugter. H. 32.
Vurdering :
125.000 DKK Hammerslag:
100.000 DKK -
873/997
Axel Salto: Vase af stentøj modelleret med vertikalt rillet mønster. H. 32.
Vurdering :
40.000 DKK Hammerslag:
120.000 DKK -
873/995
Jørgen Berg: Kabinet af riopalisander på sortmalet Kinastel, sko af messing, front med skuffer af forskellige størrelser.
Vurdering :
200.000–300.000 DKK Hammerslag:
200.000 DKK -
873/994
Frits Henningsen: Øreklapstol med svungne, profilerede ben af mahogni. Sider, sæde samt dybthæftet ryg betrukket med naturskind.
Vurdering :
175.000–200.000 DKK Hammerslag:
170.000 DKK -
873/993
Kaare Klint, Edvard Kindt-Larsen: "Mix". Lænestol med stel af mahogni. Sider, ryg samt løse hynder betrukket med originalt patineret nigerskind.
Vurdering :
125.000–150.000 DKK Hammerslag:
120.000 DKK -
873/992
Kaare Klint, Edvard Kindt-Larsen: "Mix". Lænestol med stel af mahogni. Sæde, ryg samt løse hynder betrukket med originalt patineret nigerskind.
Vurdering :
125.000 DKK -
873/991
Kaare Klint: "Den Røde Stol". Et sæt på seks stole med stel af cubamahogni. Sæde og ryg betrukket med messingsømbeslået nigerskind. (6)
Vurdering :
50.000–60.000 DKK Hammerslag:
82.000 DKK -
873/990
Tom Wolfenstein: Konsolbord med stel af massiv fyr, gennembrudte sider udskåret med organisk bladmønster. Rektangulær top af sandsten med store fossiler.
Vurdering :
100.000 DKK Hammerslag:
90.000 DKK -
873/988
Flemming Lassen: "Husaren". Sjælden lænestol opsat på ben af bejdset bøg. Sider, sæde samt dybthæftet ryg overpolstret med lys brun uld.
Vurdering :
200.000 DKK Hammerslag:
250.000 DKK -
873/987
Tove Kindt-Larsen, Edvard Kindt-Larsen: Fritstående to-pers. sofa samt tilhørende lænestol med tilspidsende ben af riopalisander. (2)
Vurdering :
40.000–50.000 DKK Hammerslag:
55.000 DKK -
873/986
Jacob Kjær: "Fionia". Cirkulært sofabord af massiv nøddetræ, opsat på runde ben med messingbeslag. Top ilagt fire cirkulære messingplaketter, kehlet kant.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
22.000 DKK -
873/985
Tove Kindt-Larsen, Edvard Kindt-Larsen: "Kaminstolen". Et par tidlige lænestole med stel af patineret eg. Sæde og ryg betrukket med dybthæftet lys brun uld. (2)
Vurdering :
40.000 DKK Hammerslag:
130.000 DKK -
873/984
Arne Jacobsen: "American Foundation". Fritstående skrivebord med stel af stålrør. Top samt sidemonteret bakke beklædt med sort skind.
Vurdering :
200.000 DKK Hammerslag:
150.000 DKK -
873/983
Arne Jacobsen: "Oxford". Bordlampe med stel af grålakeret metal, ilagt skærm af opalglas. Formgivet til St. Catherine's College, Oxford.
Vurdering :
30.000 DKK Hammerslag:
22.000 DKK -
873/982
Arne Vodder: "Credenza". Fritstående skænk af riopalisander, med seks ben og vendbare skydelåger. H. 80. L. 250. D. 47.
Vurdering :
80.000–100.000 DKK Hammerslag:
80.000 DKK -
873/981
Finn Juhl: Lavt skuffekabinet med kasette af kirsebær, top greb af wengé. Hver side med fem polykromt lakerede skuffer. Beslag samt ben med hjul af messing.
Vurdering :
100.000 DKK Hammerslag:
90.000 DKK -
873/980
Finn Juhl: "FJ 45". Et par lænestole af riopalisander. Sider, ryg samt løs sædehynde betrukket med original grå uld, løs sædehynde med original koksgrå uld. (2)
Vurdering :
300.000–400.000 DKK Hammerslag:
300.000 DKK -
873/979
Finn Juhl: "BO 101". Et par bordbænke af riopalisander med kantlister af messing. Stel af anodiseret metal. L. 183. (2)
Vurdering :
60.000–80.000 DKK Hammerslag:
125.000 DKK -
873/978
Finn Juhl: Et par "karmstole" med stel af patineret eg. Sæde, ryg og top af lamineret teak. Model BO 62. Udført hos Bovirke. (2)
Vurdering :
50.000 DKK Ikke solgt
873/977
Vurdering :
50.000 DKK Ikke solgt
873/976
Poul Henningsen: "PH-Septima-5". Pendel med syv skærme af klart glas, delvist matteret i felter. Baldakin og fatningshus af forkromet metal.
Vurdering :
190.000 DKK -
873/975
Poul Henningsen: "PH-Firskærmslampe". Sjælden 4/4½/4 pendel med bajonetfatningshus og baldakin af bruneret metal, monteret med skærme af bronce/bronce kobber.
Vurdering :
100.000 DKK Hammerslag:
200.000 DKK -
873/972
Per Bak Jensen: Two untitled photographs, from the series "Industrikvarter". Signed A/P Per Bak Jensen 88 and 1989 on the passe partout. C-print. (2)
Vurdering :
15.000 DKK Ikke solgt
873/971
Marco Evaristti: Seks ubetitlede fotografier. Signeret Marco Evaristti 1/12 på forsiderne. Digitale c-prints. Uindrammet. 29 x 29 cm. (6)
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
873/968
Olafur Eliasson: Uden titel, fra "Islandsserien", 1/1, 1997. Signeret og dateret Olafur Eliasson 1997 på rammens bagside. Indrammet. 60 x 90 cm.
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Hammerslag:
18.000 DKK -
873/967
Marco Evaristti: Guldfisk. Sign. Evaristti 2002, 2/5. C-print. Bladstørrelse 29,5 x 29,5.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
6.000 DKK -
873/966
Andy Warhol: Andy and Sean Lennon, 1981-1986. Unique gelatine silver print, with the Andy Warhol Foundation and Andy Warhol Estate stamps on verso.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Ikke solgt
873/965
Astrid Kruse Jensen: Untitled. C-print. Framed by Frese. Visible size 49 x 59 cm.
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Hammerslag:
8.000 DKK -
873/963
Ebbe Stub Wittrup: "Presumed Reality #6". Ed. 3/5, 2006. C-print. 95 x 136 cm.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
26.000 DKK -
873/962
Ebbe Stub Wittrup: "Presumed Reality #12". Ed. 3/5, 2006. C-print. Framed. 95 x 136 cm.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
18.000 DKK -
873/961
Ebbe Stub Wittrup: "Presumed Reality #10". 2006. Ed. 5/5. C-print. 120 x 175.
Vurdering :
50.000 DKK Hammerslag:
65.000 DKK -
873/960
Nanna Hänninen: "Space I", 2000. Ed. 5/5. Signeret Nanna H verso. C-print på Diasec. 110 x 140 cm.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
8.000 DKK -
873/959
Trine Søndergaard, Nicolai Howalt: "Lindekær". Fra serien "How to Hunt". 2005-2010. Ed. 5+2AP. 120 x 150 cm.
Vurdering :
50.000 DKK Hammerslag:
38.000 DKK -
873/958
Nicolai Howalt, Trine Søndergaard: "Dying Birds no V + IX", 2007-2009. Signeret N. Howalt and T. Søndergaard A.P. 1 og 12/18 + 2 A.P. på bagsiderne.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
16.000 DKK -
873/955
Olafur Eliasson: "The Chinese Series", 1997. Ed. 4/6. (5)
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Hammerslag:
24.000 DKK -
873/954
Astrid Kruse Jensen: "Hypernatural # 37". 2004. Ed. 6/10. Sign. og stemplet. C-print.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
26.000 DKK -
873/953
Astrid Kruse Jensen: "Looking Back", fra serien "The Construction of Memories". 2009, Ed. 1/5. C-print, med ceritifikat signeret Astrid Kruse Jensen..
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
11.000 DKK -
873/952
Astrid Kruse Jensen: "Hypernatural # 01". 2003. Ed. 5/10. Sign. og stemplet. C-print. 94 x 119.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
30.000 DKK -
873/951
Per Bak Jensen: To "Motorvejs" fotografier, fra serien "Projekt Højbanen". Signeret A/P PBJ 91 på passe partoutet. C-print. Lysmål 40 x 51. (2)
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Ikke solgt
873/950
Ebbe Stub Wittrup: "Devil's Bridge #8", 2010. Ed. 1/5 + 2 AP. Fiberprint. Comes with certificate of authenticity signed by the artist. Visible size 43 x 54 cm.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
11.000 DKK -
873/949
Per Bak Jensen: "Kullen I", (1987). Signed A/P PBJ 93 on the passe partout. Gelatine silver print. Visible size 52 x 38 cm.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
5.000 DKK -
873/948
Cathrine Raben Davidsen: Fem selvportrætter fra serien "Pen, Pencil and Poison", 2003. C-print sign. CRD (5792, 5793, 5794, 5795 og 5796) (5)
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Hammerslag:
15.000 DKK -
873/947
Adam Jeppesen: "XX·Tikal", 2011. Ed. 3/3 + 2 AP. Xerography, 42 pages acidfree paper mounted with needles. Framed. 172 x 133 cm.
Vurdering :
20.000–30.000 DKK Hammerslag:
15.000 DKK -
873/946
Adolphe Mouron Cassandre: "Dubonnet Vin Tonique au Quinquina". Sign. i trykket A.M. Cassandre 32.
Vurdering :
30.000 DKK Ikke solgt
873/945
William Joseph Anastasi: "Jude", 1988. Sign. William Anastasi, 4/50. Litografi. Bladstørrelse 120 x 79,5.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
9.000 DKK -
873/944
Banksy: "HMV Dog", 2003. Stempelsigneret i rødt og nummereret i blyant 105/600. Serigrafi i farver. Bladstørrelse 34,5 x 50. Uindrammet.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
42.000 DKK -
873/943
Zao Wou-Ki: "Jeux Olympiques, Séoul", 1988. Sign. monogram, 213/300. Litografi i farver. Bladstørrelse 76 x 56. Uindrammet.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
12.000 DKK -
873/942
Robert Jacobsen: "Runer". Alle sign. Robert Jacobsen , 10/80. Håndkolorerede ætsninger i farver. Bladstørrelse hver 66 x 50. I original mappe. (6)
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
12.000 DKK -
873/941
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
13.000 DKK -
873/940
Edvard Munch: Kvindeportræt. Miss Harder, 1908. Sign. E. Munch. Koldnålsradering. Lysmål 26,5 x 21.
Vurdering :
25.000 DKK Hammerslag:
32.000 DKK -
873/939
Joan Miró: Komposition fra mappen "Hommage a Roger Lacourière", 1968. Sign. Miró, essai. Ætsning og akvatinte i farver på pergament. Lysmål 20 x 25.
Vurdering :
25.000 DKK Hammerslag:
20.000 DKK -
873/938
Andy Warhol: "Andy Warhol - Reigning Queens", ca. 1985. En serie på fire håndsignerede plakater. Bladstørrelser hver 80 x 60. (4)
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
75.000 DKK -
873/937
Andy Warhol: "Dobbelt selvportræt". Sign. Andy Warhol. Udstillingsplakat fra Louisiana 7/10-26/11-78. Offset i farver. Bladstørrelse 99 x 62.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
26.000 DKK -
873/936
John Kørner: "Sophia", 2010. Sign. John Kørner, 42/60. Litografi i farver på Arches-papir. Bladstørrelse 118 x 78. I ramme designet af kunstneren. (436)
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
10.000 DKK