Auktion 872
Russisk kunst og ikoner
2025/8529
Vurdering :
8.000 DKK Hammerslag:
13.000 DKK -
1834/1514
Vurdering :
15.000 DKK Hammerslag:
10.000 DKK -
879/1910
Den Kejserlige Porcelainsmanufaktur 1825-1855: "Kreml Servicet" - stor russisk opsats af porcelæn i tre niveauer. H. 48.
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Hammerslag:
26.000 DKK -
1809/107
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
8.500 DKK -
1807/1589
Popov Porcelainsfabrik: Stort rundt russisk fad af porcelæn, dekoreret i faver og guld med strøblomster. 19. årh.s begyndelse. Diam. 37,5 cm
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.900 DKK -
1806/154
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.100 DKK -
1804/255
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
9.000 DKK -
1749/8747
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
5.500 DKK -
1749/8739
Vurdering :
25.000 DKK Hammerslag:
18.000 DKK -
1749/8716
Popov Porcelainsfabrik: Fem russiske tallerkener af porcelæn, dekorerede i farver og guld med brogede blomsterbuketter. 19. årh. Diam. 21 og 22,5 cm. (5).
Vurdering :
5.000 DKK Hammerslag:
11.000 DKK -
1749/8673
Vurdering :
10.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
1749/8675
Vurdering :
8.000 DKK Hammerslag:
4.000 DKK -
1749/8631
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
15.000 DKK -
1749/8608
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
1749/8582
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Ikke solgt
1749/8544
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
14.000 DKK -
876/969
Stor russisk Louis XVI prismekrone med stel af forgyldt bronze og messing, ti svungne lysarme, behængt med prismer, stamme af slebet glas. H. 145. Diam. 100.
Vurdering :
250.000–300.000 DKK Hammerslag:
250.000 DKK -
876/860
Et par russiske empire søjleskabe af mahogni. 19. årh.s første halvdel. H. 82. Diam. 50. (2).
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
15.000 DKK -
876/859
Et par russiske kommoder af mahogni med beslag af forgyldt bronze og messing. Louis XVI form, 20. årh. H. 84. B. 115. D. 56. (2)
Vurdering :
125.000 DKK Hammerslag:
120.000 DKK -
876/857
Russisk Louis XVI spillebord, marquetteri af rosentræ, palisander, eksotisk træ samt indfarvet frugttræ. 18. årh.s slutning. H. 75. B. 94. D. 48.
Vurdering :
40.000–50.000 DKK Hammerslag:
35.000 DKK -
876/852
Russisk Louis XVI spillebord af rosentræ, indlagt med parquetteri og blomsterkurv, plade med (senere) rødt filt. 18. årh.s slutning. H. 76. B. 97. D. 48.
Vurdering :
15.000 DKK Hammerslag:
10.000 DKK -
1739/161
Vurdering :
1.500–2.000 DKK Hammerslag:
1.100 DKK -
1739/160
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
873/198
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
28.000 DKK -
873/169
Vurdering :
40.000–50.000 DKK Hammerslag:
40.000 DKK -
873/167
Vurdering :
150.000 DKK Ikke solgt
873/102
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
32.000 DKK -
1735/1521
Vurdering :
10.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
1735/50
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.400 DKK -
1732/66
Olga Alexandrovna: En skovlysning ved vintertide, Rusland. Sign. Olga. Vandfarve på papir. Lysmål 34 x 46.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
6.000 DKK -
872/1580
Gardener Porcelainsfabrik: Ni russiske tallerkener af porcelæn, dekoreret i farver og guld med dyre- og personscenerier, otte med perlekant. 19. årh. (9).
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
20.000 DKK -
872/1579
En samling af russiske duge og mundservietter af damask, bl. a. med Zar Nikolaj II af Ruslands monogram. Ca. 1900. (72).
Vurdering :
20.000–30.000 DKK Hammerslag:
18.000 DKK -
872/1577
Den Kejserlige Porcelainsfabrik: "Babigon Servicet" - Tre russiske tallerkener af porcelæn, dekoreret i guld og purpur. Nikolaj II af Rusland (1894-1917). (3).
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Ikke solgt
872/1576
Russisk porcelainsfabrik: Russisk teservice af porcelæn, dekoreret i farver og guld med blomster på blå grund, fodtykker i form af en rocaille. 19. årh. (16).
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
24.000 DKK -
872/1575
Den Kejserlige Porcelainsfabrik: Russisk påskeæg af porcelæn dekoreret i farver med Jomfru Maria i kartouche, bagside med Ledestjernen i guld. 19. årh. H. 9,5.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
10.000 DKK -
872/1573
Popov og Gardner Porcelainsfabrikker, m. fl.: Fem par russiske kopper af porcelæn dekorerede i farver og guld med varieret dekoration. 19. årh. (10).
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
17.000 DKK -
872/1572
Nymphenburg Porcelainsfabrik: Stort middagsservice af porcelæn, dekoreret i farver og guld med brogede blomster. Tyskland, 19 årh. (99).
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
22.000 DKK -
872/1571
Den Kejserlige Porcelainsfabrik: To russiske påskeæg af porcelæn med monogram for Nikolaj II og Alexandra Feodorovna af Rusland. 20. årh.s beg. H. 6,5. (2).
Vurdering :
10.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
872/1570
Meissen og Dresden Porcelainsfabrikker: Tysk service af porcelæn, dekoreret i farver og guld med blomster. Samt otte par mokkakopper af porcelæn. 19. årh. (56).
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
872/1569
Ludwigsburg Porcelainsfabrik: Fem tyske frugttallerkener af porcelæn, dekorerede med brogede blomster, fane i form af gennembrudt fletbort. 18. årh. 26 cm. (5).
Vurdering :
3.000–5.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
872/1568
Den Kejserlige Porcelainsfabrik: Russisk frugtkurv af porcelæn. Mærket for Zaritsa (E)Katharina II den Store af Rusland (1762-1796). Diam. 24 cm.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
9.000 DKK -
872/1567
Den Kejserlige Porcelainsfabrik: To russiske fade af porcelæn med blomster i farver. Mrk. for Katharina den Store (1762-1796). Diam. 40. L. 46. (2).
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Hammerslag:
5.500 DKK -
872/1566
Den Kejserlige Porcelainsfabrik: Fire russiske tallerkener af porcelæn med blomster i farver. Mrk. for Katharina den Store (1762-1796). Diam. 24. (4).
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
872/1564
Popov Porcelainsfabrik: Russisk kaffeservice af porcelæn, dekoreret med blomster, bladværk og kartoucher på ferskenfarvet grund. 19. årh. (13).
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
14.000 DKK -
872/1562
Popov Porcelainsfabrik: Popov kaffesæt af porcelæn, dekorerede med broget blomsterbuket i kurv omgivet af rocaille på fersken farvet grund. Rusland, 19. årh.
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
872/1561
Gardner Porcelainsfabrik: Stor russisk chokoladekop med underkop, dekoreret i farver. 19. årh.s begyndelse. H. 12. (2).
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
4.500 DKK -
872/1560
Russisk flintpistol med skæfte af masurbirk og fine cisselerede lueforgyldte beslag. Ca. 1800. L. 22.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
65.000 DKK -
872/1559
Russisk barne kosakdragt, bestående af bl. a. hue, frakke, skjorte og støvler. Erhvervet til Richard ("Dick") Zeiner-Henriksen junior som dreng. (7).
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
5.000 DKK -
872/1558
Carl Blank: Russisk Skt. Alexander Nevski-orden, ca. 1911 - 1913. 88 x 53 mm
Vurdering :
350.000 DKK Hammerslag:
400.000 DKK -
872/1557
Rusland, Hvide Ørn - ordenen i guld samt sort, hvid, blå og rød emalje, før 1899, lødighedsstemplet 56 samt mærke for Skt. Peterborg. 90 mm inkl. bærering
Vurdering :
80.000–100.000 DKK Hammerslag:
90.000 DKK -
872/1556
Rusland, Skt. Stanislas-ordenen, 2. klasses halskors for ikke-kristne. Skt. Petersborg 1867. H 51 mm inkl. bærering.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
42.000 DKK -
872/1555
Catherine II, 1762 - 1796, 10 Rubler, guld, 1778, St. Petersburg mint, Friedberg 129b, Bitkin 36. 29 mm, 13,06 gr.
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
22.000 DKK -
872/1554
Russisk guldmedalje til minde om Zarevich og Storfyrst Nikolaj Alexandrovich af Ruslands død i 1865. Af N. Kozin. Diakov 732.1, 36 mm, 30,03 gr.
Vurdering :
18.000 DKK Ikke solgt
872/1553
St. Georg Orden, kors af 4. grad i guld og emalje, tildelt officerer 1816-1855 i Den Kejserlige Russiske Hær. 30 x 30 mm.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
36.000 DKK -
872/1552
Friedrich Koechli: Fire russiske skjorteknapper af 18 kt. guld med granater. Ca. 1900. I original æske. Proveniens; Prins Harald af Danmark. (7).
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
65.000 DKK -
872/1551
C. E. Bolin: Russisk rubin-og diamantbroche af 18 kt. guld med facetslebne rubiner samt rosen- og old European-cut diamanter på ca. 3.50 ct. Ca. 1900. (3).
Vurdering :
50.000 DKK Hammerslag:
90.000 DKK -
872/1550
Russisk juvelér, 19. årh.: Russisk diamantarmring af 8 kt. guld prydet med talrige rosenslebne diamanter. Tilsyneladende ej mesterstemplet. Diam. 6 cm.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
13.000 DKK -
872/1547
Russisk cigaretetui af 14 kt. guld, riflet design, lås i form af en cabochonsleben safir. 1908-1917, lødighed 56. Vægt ca. 214 gr. L. 10,4.
Vurdering :
30.000–35.000 DKK Ikke solgt
872/1546
Russisk juvelér, 1860'erne: Russisk granat-og diamantvedhæng af guld og sølv prydet med granant omkranset af rosenslebne og old-cut diamanter. L. 3,5 cm. (2).
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
40.000 DKK -
872/1545
Erik Kollin: Russisk påskeæg i form af vedhæng med safir og kyrillisk XB i diamanter. Skt. Petersborg, 19. årh.s slutning. H. 2,5.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
28.000 DKK -
872/1544
Russisk juvelér, 19. årh.: Russisk smaragd-og diamantbroche af guld prydet med smaragdslebet smaragd omkranset af talrige old-cut diamanter. Diam. 2,2 cm.
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
30.000 DKK