Traditionel auktion
893/135
Jaeger-LeCoultre: Herrearmbåndsur af stål. Model Reverso Squadra Hometime, ref. 230.8.77. Mekanisk værk med automatisk optræk og dato, kaliber 977. 2000'erne.
Vurdering :
30.000 DKK Hammerslag:
32.000 DKK -
893/128
Henrik Olrik: Et par par siddende i en skov. Sign. H. Olrik 1858. Olie på lærred. 78 x 95.
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Hammerslag:
24.000 DKK -
893/127
Helfrich Peter Sturz: Kunstnerens hustru Sara Sophie Wilhelmine Sturz (1752-1820). Usigneret. Pastel på papir monteret på lærred. Lysmål 46 x 36.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
10.000 DKK -
893/134
Rolex: Herrearmbåndsur af 18 kt. guld. Model Yacht Master, ref. 16628B. Mekanisk COSC værk med automatisk optræk og dato, kaliber 3135. 2006-2007.
Vurdering :
80.000–100.000 DKK Hammerslag:
105.000 DKK -
893/133
Rolex: Herrearmbåndsur af 18 kt. guld. Model Submariner, ref. 16618. Mekanisk COSC værk med automatisk optræk og dato visning, kaliber 3135. 1991.
Vurdering :
110.000 DKK -
893/132
Rolex: Herrearmbåndsur af 18 kt. guld. Model Date, ref. 1505. Mekanisk COSC værk med automatisk optræk, kaliber 1570. 1977.
Vurdering :
40.000 DKK Hammerslag:
32.000 DKK -
893/131
Rolex: Herrearmbåndsur af 18 kt. guld. Model Datejust, ref. 1600. Mekanisk COSC værk med automatisk optræk og dato visning, kaliber 1570. 1970-1971.
Vurdering :
40.000–50.000 DKK Hammerslag:
60.000 DKK -
893/130
Rolex: Herrearmbåndsur af stål. Model Oysterquartz, ref. 17000. Quartz COSC værk med dato visning, kaliber 5035. 1984.
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Hammerslag:
30.000 DKK -
893/129
Rolex: Herrearmbåndsur af stål. Model Milgauss, ref. 116400. Mekanisk COSC værk med automatisk optræk, kaliber 3131. 2008- 2010.
Vurdering :
35.000–40.000 DKK Hammerslag:
38.000 DKK -
893/125
Helfrich Peter Sturz: Portræt af kunstnerens datter Sara Sophie Usigneret. Pastel på papir monteret på lærred. Lysmål 46 x 40. Louis Seize ramme.
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Hammerslag:
8.000 DKK -
893/124
Helfrich Peter Sturz: Pige med kyse og Pige med blåt hårbånd. Usignerede. Pastel på papir. Lysmål 26 x 19,5 og 22 x 16,5. (2).
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Hammerslag:
8.000 DKK -
893/122
Helfrich Peter Sturz: Pige med roser. Usigneret. Pastel på papir monteret på lærred. Lysmål 34,5 x 28. Empireramme.
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Hammerslag:
8.000 DKK -
893/121
Helfrich Peter Sturz: Kunstnerens selvportræt. Usigneret. Pastel på papir. Lysmål 44 x 38. Samtidig forgyldt udskåret ramme af træ.
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Hammerslag:
20.000 DKK -
893/119
H. A. Brendekilde: En sommerdag udenfor en gård med en ældre kone og en høne med kyllinger. Sign. H. A. Brendekilde. Olie på lærred. 48 x 53.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
16.000 DKK -
893/118
Peter Ølsted: "Kokkedal ved Rungsted". I forgrunden bonde med køer, i horisonten udsigt til Øresund. Sign. P. Ølsted. Olie på lærred. 53 x 78,5.
Vurdering :
20.000–30.000 DKK Hammerslag:
40.000 DKK -
893/117
Laurits Tuxen: "Fyrværkeriaften i Rom". Sign. LT Rom 1911. Olie på malepap. 72 x 102.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
33.000 DKK -
893/116
L. A. Ring: "Høj udenfor Hornbæk lille plantage. På toppen en siddende dame". Sign. L. A. Ring, den 31 August 89. Olie på lærred monteret på træ. 13,5 x 33,5.
Vurdering :
30.000 DKK Hammerslag:
42.000 DKK -
893/114
C. A. Jensen: Portræt af hofapoteker Johann Gottfried Burmann Becker (1802-80). Sign. C. A. Jensen 1826. Olie på lærred. 24 x 19,5.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
14.000 DKK -
893/113
Emil Bærentzen: Portræt af H.C. Ørsted (1777-1851). 1840'erne. Sign. Em. Btz. Bly, hvidt og lavering på papir. Bladstørrelse 25 x 19. Uindrammet.
Vurdering :
15.000–25.000 DKK Hammerslag:
20.000 DKK -
893/112
Dankvart Dreyer: "Drengeportræt". Sign. D.C.M.D 1834. Olie på lærred. 26,5 x 21,5.
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
22.000 DKK -
893/111
Cesare Lapini: En tilsløret pige. Sign. C. Lapini Florence. Buste af hvid marmor. Buste H. 53. Buste med base H. 67. Buste med base og piedestal 177.
Vurdering :
60.000–80.000 DKK Hammerslag:
50.000 DKK -
893/110
Helen Sofie Dohlmann: En fløjtespillende dreng. Sign. Helen Dohlmann 1904. Skulptur af patineret bronze. H. 77. L. 73. B. 38.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
24.000 DKK -
893/109
Jacob de Witt, tilskrevet: Trompe l'oeil af relief med putti, der bekranser hinanden med roser. Usigneret. Grisaille. Olie på lærred. 110×157. Uindrammet.
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Hammerslag:
20.000 DKK -
893/108
William Owen: Portræt af Sophie Hutchins i brunlig nedringet kjole og opsat hår. Usigneret. Olie på lærred. 75 x 64.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Ikke solgt
893/107
Alfred Joseph Woolmer: De kongelige fanger på Carisbrooke 1650. Usigneret. Betegnet på bagsiden. Olie på lærred. 82 x 102.
Vurdering :
20.000–30.000 DKK Hammerslag:
14.000 DKK -
893/106
Johan Neumann: "Slaget på Kjöbenhavns Rhed 2. April 1801". Sign. Johan Neumann. Olie på lærred. 53 × 86.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
42.000 DKK -
893/105
Johan Neumann: "Søtræfningen ved Helgoland d. 9 maj 1864". Sign. Johan Neumann. Olie på lærred. 53 x 86.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
22.000 DKK -
893/104
Anton Melbye: Talrige fregatter på havet ved solopgang. Sign. Anton Melbye 1862. Olie på lærred. 57 x 90.
Vurdering :
60.000–80.000 DKK Ikke solgt
893/103
Ubekendt maler, 17. årh.: Portræt af en adelsmand iført rustning og hermelinkåbe. Usigneret. Olie på lærred. 110 x 96.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
18.000 DKK -
893/102
Pierre Mignard, dennes kreds, 17. årh.: Portræt af Ludvig XIV i rustning. Usigneret. Olie på lærred. 100 x 81.
Vurdering :
20.000–30.000 DKK Hammerslag:
40.000 DKK -
893/101
Lorenz Frølich: "Gefion pløier Sjælland udaf Skaane”. 1870'erne. Usigneret. Olie på lærred. 36 x 46.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
45.000 DKK -
893/100
Hans Nicolaj Hansen: Jagtgudinden Diana. Sign. H. N. H. Olie på lærred. 190 x 120.
Vurdering :
20.000–30.000 DKK Hammerslag:
60.000 DKK -
893/99
Pieter van der Werff, tilskrevet: Uddrivelsen fra Paradiset. Usigneret. Olie på træ. 48 x 40.
Vurdering :
20.000–30.000 DKK Hammerslag:
18.000 DKK -
893/98
Ubekendt maler, 18. årh.s begyndelse: Rytterslag mellem kristne og osmanniske tropper. Usigneret. Olie på lærred. 106 x 180.
Vurdering :
20.000–30.000 DKK Hammerslag:
35.000 DKK -
893/97
Italiensk maler, 17. årh.: Maria Magdalene ved den tomme grav. Usigneret. Olie på lærred. 122 x 134.
Vurdering :
20.000–30.000 DKK Hammerslag:
85.000 DKK -
893/95
Ulrich Ferdinandt Beenfeldt: Et par portrætter af Joachim Becher/Becker og hustru med barn. Signeret på blændrammen. Olie på lærred. Hver 77 x 61. (2).
Vurdering :
40.000–60.000 DKK Hammerslag:
28.000 DKK -
893/93
Jens Juel: Portræt af generalkrigskommissær Ole Tønder Lange (1749-1814). Ca. 1790. Olie på lærred. 71 x 55. Oval samtidig ramme.
Vurdering :
50.000–60.000 DKK Hammerslag:
42.000 DKK -
893/92
A. F. Jæger (efter C. W. Eckersberg): "Kong Frederik VI i sit kabinet". Verso sign. Malet af A. F. Jæger Viborg 1831. Olie på læred. 78 x 53.
Vurdering :
20.000–30.000 DKK Hammerslag:
15.000 DKK -
893/91
Dansk maler, 18. årh: Frederik V til hest. Usigneret. Olie på lærred. 75 x 60.
Vurdering :
40.000–50.000 DKK Hammerslag:
50.000 DKK -
893/88
Elisabeth Jerichau Baumann: En lille italiensk pige med sin tamburin. Sign. Elisabeth Jerichau Baumann 1875. Olie på lærred. 47 x 47.
Vurdering :
40.000–50.000 DKK Hammerslag:
50.000 DKK -
893/87
Jan van Huysum, efterfølger, 19. årh.: Opstilling med frugter og blomster på en stenkarm. Betegnet Jan Van Huysum fecit. Olie på lærred. 55 x 46,5.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
21.000 DKK -
893/86
William Hammer: Voksende grønne druer. Sign. William Hammer 1878. Olie på lærred. 44 x 34.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
32.000 DKK -
893/85
Peder Mønsted: En sommerdag på landet, hvor der vaskes tøj på gårdspladsen. Sign. P. Mønsted 1904. Olie på lærred. 53 x 79.
Vurdering :
50.000–60.000 DKK Hammerslag:
45.000 DKK -
893/84
Peder Mønsted: Sommerdag bag et bondehus. En lille pige sidder på trappestenen. Sign. P. Mønsted Kirke Værløse 1917. Olie på lærred. 31 x 50.
Vurdering :
20.000–30.000 DKK Hammerslag:
48.000 DKK -
893/83
Peder Mønsted: Åløb igennem en forårsskov med nyudsprungne bøgetræer. Sign. P. Mönsted 1901. Olie på lærred. 39 x 54,5.
Vurdering :
50.000–60.000 DKK Hammerslag:
90.000 DKK -
893/82
Peder Mønsted: Sommerdag på landet med mor og barn på en grusvej. Sign. P. Mønsted 1898. Olie på lærred. 35 x 58.
Vurdering :
50.000–60.000 DKK Hammerslag:
50.000 DKK -
893/80
Johan Rohde: "Nature morte. Tallerken med æbler". Ca. 1893. Usigneret. Olie på papir monteret på lærred. 40 x 51.
Vurdering :
50.000–75.000 DKK Hammerslag:
90.000 DKK -
893/79
O. D. Ottesen: Opstilling med forglemmigej, blomstrende tjørn og frugtgrene. Sign. O. D. Ottesen 1868. Olie på lærred. 43 x 57.
Vurdering :
40.000–50.000 DKK Hammerslag:
52.000 DKK -
893/78
August Tørsleff: "Portræt af Maleren, Professor Joakim Skovgaard". Sign. Tørsleff. Olie på lærred. 107 x 90.
Vurdering :
20.000–30.000 DKK Hammerslag:
15.000 DKK -
893/75
Julius Exner: Almueinteriør fra Fanø. Sign. J. Exner 1880. Olie på lærred. 43 x 57.
Vurdering :
40.000–50.000 DKK Hammerslag:
65.000 DKK -
893/74
Vilhelm Arnesen: Udsigt mod Børsen, Christiansborg og byens tårne. Sign. Vilh. Arnesen 1922. Olie på lærred. 69 x 100.
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Hammerslag:
26.000 DKK -
893/73
Victor Isbrand: Fire grønlandske genrescener. Alle sign. V. Isbrand. Olie på lærred. 65 x 81 (3) og 55 x 64.
Vurdering :
60.000–80.000 DKK Hammerslag:
40.000 DKK -
893/72
Paul Fischer: Vinterdag ved Amalienborg med garder på vagt. Sign. Paul Fischer. Olie på træ. 26 x 18.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
53.000 DKK -
893/71
Ole Ring: Parti fra Gundsølille med mand, der skovler sne i vintersolen. Sign. Ole Ring. Olie lærred. 76 x 101.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
50.000 DKK -
893/70
H. A. Brendekilde: Vinterlandskab med en spadserende kvinde med landsbykirke i baggrunden. Sign. H. A. Brendekilde. Olie på lærred. 49 x 58.
Vurdering :
30.000 DKK Hammerslag:
25.000 DKK -
893/69
L. A. Ring: "Solskin. Sneklædt landevej forbi huse til venstre". Sign. L. A. Ring 1910. Olie på lærred. 20 x 26.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
38.000 DKK -
893/68
A. Andersen-Lundby: Vinterlandskab ved en skovsø. Sign. A. Andersen 1874. Olie på lærred. 70 x 97.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
45.000 DKK -
893/67
Heinrich Bürkel: Dyrene fodres ved et skovløberhus i skovens udkant. Sign. H. Bürkel. Olie på lærred. 42 x 60.
Vurdering :
50.000–60.000 DKK Hammerslag:
48.000 DKK -
893/66
C. F. Aagaard: Vinterdag ved Mølleåen. Sign. C. F. Aagaard 81. Olie på lærred. 71 x 58.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
40.000 DKK -
893/65
Peder Mønsted: "Blomstrende Crokus. Frederiksberg Have". Sign. P. Mønsted 1933. Olie på lærred. 70 x 50.
Vurdering :
40.000–50.000 DKK Hammerslag:
110.000 DKK -
893/64
Vilhelm Melbye: Marine med en fiskerbåd tæt ved en klippekyst. Sign. V. M. 1860. Olie på træ. 29 x 38. Damborgramme med etiket.
Vurdering :
15.000–25.000 DKK Hammerslag:
18.000 DKK -
893/63
Anton Thorenfeld: "Fra Stranden ved Frederiksværk". Sign. A. Thorenfeld 1898. Olie på lærred. 107 x 153.
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Hammerslag:
25.000 DKK