Auktion 873
i Bredgade
Ældre malerier
877/104
Christian Eckardt: Den svenske lodsbåd går ud. Sign. C. Eckardt. Olie på lærred. 90 x 143.
Vurdering :
30.000–35.000 DKK Ikke solgt
877/19
Jens Juel: Landskab fra Schweiz. Usigneret. Olie på lærred. 40 x 49.
Vurdering :
200.000–250.000 DKK Ikke solgt
1806/126
Hermania Neergaard: Sommerblomster og hvedeaks på en karm. Sign. H. Neergaard 1837. Olie på lærred. 18 x 28.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
12.500 DKK -
1806/13
O. A. Hermansen: "Forår". Opstilling med blomster i en vase på et bord. Sign. monogram 1887. Olie på lærred. 86 x 64.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
14.500 DKK -
1751/96
Thorald Læssøe: Parti fra Rom med Villa Borghese set fra Villa Medici. Sign. Thorald Læssøe Roma 1856. Olie på lærred. 44 x 56.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
10.500 DKK -
1750/109
Alexander Roslin, efter, 18. årh.: Kunstneren Alexander Roslins selvportræt. Usigneret. Oval. Olie på lærred. 60 x 50.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
19.000 DKK -
1750/85
William Hammer: Opstilling med brogede primulaer i en kurv. Sign. W. H. Olie på lærred. 37 x 42.
Vurdering :
20.000 DKK Ikke solgt
1750/21
Horace Aumont (efter I. L. Jensen): Opstilling med blomster i en græsk vase på en karm. Sign. A. H. 186? Olie på lærred. 82 x 63.
Vurdering :
20.000 DKK Ikke solgt
1750/1
C. W. Eckersberg, skole, 19. årh.: Klostergården i San Lorenzo Fuori le mura. Usigneret. Olie på lærred. 33 x 45.
Vurdering :
20.000 DKK Ikke solgt
1749/37
Peter Hansen: "To søstre". Sign. monogram 1914 Pompei. Olie på lærred. 69 x 83.
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Hammerslag:
10.500 DKK -
876/36
Vilhelm Hammershøi: "Parti fra Lyngby". Usigneret. Attesteret på bagsiden af kunstnerens hustru Ida Hammershøi. Olie på lærred. 15 x 28.
Vurdering :
100.000–150.000 DKK Hammerslag:
100.000 DKK -
1747/93
Dankvart Dreyer: "Huse og mølle forenden af en snoet vej". 1849-1852. Usigneret. Olie på papir monteret på træ. 20 x 25.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
19.500 DKK -
1746/76
Bertha Wegmann: Portræt af drengen Sepp med hat og en lille kvist bag øret. Sign. B. W. Sepp. Olie på lærred. 63 x 37.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
4.400 DKK -
1745/107
Michael Ancher: Portræt af Henny Brodersen (1868-1960) med hendes yngste søn Fin. Sign. M. A. Olie på lærred opklæbet på plade. 42 x 34.
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
15.500 DKK -
1745/9
August von Siegen: Havneparti fra Antwerpen. Sign. Aug. Siegen. Olie på lærred. 75 x 100.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
13.500 DKK -
1744/33
Peter Hansen: Parti fra Faaborg med en ung pige, som fodrer gæs. Sign. P. H. 1907. Olie på lærred. 82 x 120.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
14.000 DKK -
1743/13
Helga Ancher: Ved spinderokken. Sign. monogram. Olie på lærred. 50 x 35.
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
15.000 DKK -
873/104
Ubekendt maler, 17. årh.: Fire miniatureportrætter. Usignerede. To olie på malepap og to olie på papir. Hver ca. 8 x 6. (4).
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
18.000 DKK -
873/103
Carl Gustav Pilo, skole 18. årh.: Portrætter af Frederik V, dronningerne Louise og Juliane Marie. Usignerede. Olie på lærred. Hver 73 x 59. (3).
Vurdering :
30.000–50.000 DKK Ikke solgt
873/102
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
32.000 DKK -
873/101
Antwerpen skolen, 17. årh.s første halvdel: Nordeuropæisk byparti med folkeliv. Usigneret. Olie på træ. 29 x 55.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
45.000 DKK -
873/100
Sebastian Vrancx, dennes kreds, 17. årh.s første halvdel: Fest i en flamsk landsby. Usigneret. Olie på træ. 78 x 109.
Vurdering :
40.000 DKK Hammerslag:
120.000 DKK -
873/99
Flamsk maler, 17. årh.s begyndelse: En landsby kermesse. Usigneret. Olie på træ. 62 x 83.
Vurdering :
25.000 DKK Hammerslag:
30.000 DKK -
873/98
Anthony van Dyck, skole, 17. årh.: Portræt af Jan Malderus (1563-1633), Biskop af Antwerpen. Usigneret. Olie på lærred. 146 x 116.
Vurdering :
150.000–200.000 DKK Ikke solgt
873/95
Jens Juel: Portræt af Dr. Jean Monod (Genève 1765 - Paris 1836). Usigneret. Olie på lærred. Oval. 70 x 55.
Vurdering :
40.000–50.000 DKK Hammerslag:
40.000 DKK -
873/92
Carl Dahl: "Briggen "Canopus" og Corvetten "Najaden", samt andre skibe på Helsingørs Rhed". Usigneret. Olie på lærred. 42 x 58.
Vurdering :
80.000–100.000 DKK Hammerslag:
80.000 DKK -
873/90
Christian Mølsted: "En slaglinje. Morgenstemning på Køge Bugt". Sign. Chr. Mølsted 1913-17. Olie på lærred. 110 x 105.
Vurdering :
40.000–60.000 DKK Hammerslag:
35.000 DKK -
873/89
Christian Mølsted: Marine med en dansk fregat og i forgrunden et sejlskib. Sign. Chr. Mølsted 98. Olie på lærred. 87 x 77.
Vurdering :
30.000–50.000 DKK Hammerslag:
26.000 DKK -
873/88
Janus la Cour: "Fra Zermatt imod Matterhorn". Sign. J. la Cour 7. Juli 1871. Olie på lærred. 37 x 60.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
51.000 DKK -
873/87
Fritz Petzholdt: Strandparti med klippesten. Usigneret. Olie på papir monteret på lærred. 37 x 55.
Vurdering :
50.000–60.000 DKK Ikke solgt
873/86
Janus la Cour: Strandparti ved Aarhus. Sign. J. la Cour 9. Aug. 1884. Olie på lærred. 46 x 76
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
38.000 DKK -
873/85
Louis Auguste Francois Aumont: Portræt af Hofvinhandler Christian Waagepetersen (1787-1840). Sign. Aumont 1829. Olie på lærred. 73 x 59.
Vurdering :
30.000–50.000 DKK Hammerslag:
42.000 DKK -
873/84
Hans Peter Feddersen: Vej forbi frisisk bondegård. Sign. monogram 1922. Olie på lærred. 48 x 69.
Vurdering :
30.000 DKK Hammerslag:
120.000 DKK -
873/82
Bertha Wegmann: En lille pige med en kurv gående i skovbrynet. Sign. B. Wegmann, Paris 80. Olie på lærred. 62 x 45.
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Hammerslag:
40.000 DKK -
873/81
Bertha Wegmann: Efterårsskov. Sign. B. Wegmann. Olie på lærred. 39 x 70.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
45.000 DKK -
873/80
Paul Fischer: "Efterår". Sign. Paul Fischer 94. Olie på lærred. 89 x 47.
Vurdering :
100.000–125.000 DKK Hammerslag:
70.000 DKK -
873/79
Fritz Syberg: "Høstbillede, havreneg ved Pilegården". Sign. monogram 1938. Olie på lærred. 135 x 135.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
28.000 DKK -
873/76
Harald Slott-Møller: Portræt af kunstnerens datter med to dukker. Sign. Harald Slott-Møller 1902 og 1903. Olie på lærred monteret på træ. 90 x 46.
Vurdering :
25.000–35.000 DKK Ikke solgt
873/75
Carl Bøgh: "Skovparti med Elsdyr. Aften." Sign. Carl H. Bøgh 1879. Olie på lærred. 114 x 95.
Vurdering :
30.000 DKK Hammerslag:
22.000 DKK -
873/73
Peder Mønsted: Landskab med svaler over Badstuedammen. Sign. P. Mönsted, Frederiksborg 1892. Olie på lærred. 35 x 55.
Vurdering :
30.000–50.000 DKK Hammerslag:
24.000 DKK -
873/72
Peder Mønsted: Åløb gennem bøgeskov, forårsdag. Sign. P. Mønsted 1890. Olie på lærred. 47 x 64.
Vurdering :
75.000 DKK -
873/71
Peder Mønsted: Sommerdag med stokroser foran gården og pige med dukke og dukkevogn. Sign. P. Mønsted Strøby 1935. Olie på lærred. 61 x 40.
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Hammerslag:
40.000 DKK -
873/70
Olof Sager-Nelson: Pige i det sommergrønne. Sign. O. Nelson 89. Olie på lærred. 33 x 40,5.
Vurdering :
60.000 DKK Ikke solgt
873/69
H. A. Brendekilde: To småpiger foran en stråtækt gård. Sign. H. A. Brendekilde. Olie på lærred. 48 x 64.
Vurdering :
30.000 DKK Hammerslag:
40.000 DKK -
873/68
Nicolai Habbe: Bønder på en landevej. Sign. Habbbe. Olie på lærred. 63 x 78.
Vurdering :
15.000–25.000 DKK Hammerslag:
16.000 DKK -
873/65
Johan Thomas Lundbye: Studie af en sortbroget ko. Sign. monogram Kragerup 1844. Olie på malepap. 15 x 25.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
42.000 DKK -
873/64
Jørgen Sonne: "Ved Aaen en varm Sommerdag". Sign. J. Sonne 1866. Olie på lærred. 80 x 120.
Vurdering :
75.000–100.000 DKK Hammerslag:
55.000 DKK -
873/63
Jules-Felix Coutan: Skulptur af patineret bronze med en fisker og en fiskerpige. Sign. Jules Coutan. Støbt hos E. Colin & Cie, Paris. H. inkl. base 84,5.
Vurdering :
30.000 DKK Hammerslag:
30.000 DKK -
873/62
Carl Frederik Stanley: Digteren og dramatikeren Johannes Ewald (1743-1781). Sign. C. F. Stanley 1784. Buste af hvid Cararra marmor. H. 63.
Vurdering :
30.000–35.000 DKK Hammerslag:
22.000 DKK -
873/61
Lucien Renout: Symbolistisk komposition. Sign. Lucien Renout 1882. Olie på lærred. 120 x 89.
Vurdering :
30.000–50.000 DKK Hammerslag:
25.000 DKK -
873/60
Harald Slott-Møller: Roser. To unge pige i lange hvide kjoler plukker roser i haven til et hvidkalket hus. Sign. Harald Slott-Møller. Olie på lærred. 49 x 58.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
38.000 DKK -
873/58
Anna Ancher: Portræt af ældre kone med tørklæde, Skagen. Sign. A. Ancher. Olie på plade. 27 x 21,5.
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Hammerslag:
20.000 DKK -
873/56
Michael Ancher: Skagensfisker med gul sydvest. Sign. M. A. Olie på træ. 42 x 32.
Vurdering :
30.000 DKK Hammerslag:
25.000 DKK -
873/55
Michael Ancher: Fisker med pelshat set i profil. Sign. M. A. 96. Olie på lærred. 41 x 31.
Vurdering :
40.000–50.000 DKK Hammerslag:
28.000 DKK -
873/54
Vurdering :
80.000–100.000 DKK Ikke solgt
873/52
Carl Locher: En konvoj af skibe ud for Skagen. Sign. Carl Locher Skagen 1903. Olie på lærred. 41 x 58.
Vurdering :
30.000 DKK Hammerslag:
20.000 DKK -
873/51
Michael Ancher: En ung pige i blå kjole og med vilde blomster i hånden på en kornmark. Sign. M. Ancher. Olie på lærred. 51 x 35.
Vurdering :
200.000–250.000 DKK Hammerslag:
190.000 DKK -
873/50
Michael Ancher: Dansk sommerlandskab syd for Skagen. Sign. M. A. 13. Olie på lærred. 40 x 52.
Vurdering :
50.000–60.000 DKK Ikke solgt
873/48
Frits Thaulow: Portræt af kunstnerens første hustru Ingeborg Charlotte Gad (1852-1908).
Vurdering :
30.000 DKK Hammerslag:
32.000 DKK -
873/47
Anna Ancher: Et møde hen over plankeværket. Sign. A. Ancher. Olie på lærred. 43 x 63.
Vurdering :
75.000 DKK -
873/46
Michael Ancher: "Blomster i en vase på et bord". Sign. M. Ancher. Olie på træ. 74 x49.
Vurdering :
150.000–250.000 DKK Ikke solgt