1750/85
William Hammer (f. København 1821, d. sst. 1889)
Opstilling med brogede primulaer i en kurv og flyvende sommerfugl og stillits. Sign. W. H. Olie på lærred. 37×42.
Købt fra nordtysk privat samling.
Enkelte små retoucheringer og afskalninger. Minimale krakeleringer.
Ældre malerier og møbler, 11. december 2017
Vurdering
Hammerslag