876/​36

Vilhelm Hammershøi (f. København 1864, d. sst. 1916)

“Parti fra Lyngby”. Usigneret. Attesteret på bagsiden af kunstnerens hustru Ida Hammershøi: “Malet af Vilhelm Hammershøi. Attesteres af Ida Hammerhøi”. Olie på lærred. 15×28.

Ifølge oplysning på blændrammen er det en studie til et maleri, der har tilhørt Alfred Bramsen.

Malerier, 28. november 2017

Vur­dering

100.000–150.000 DKK

Hammerslag

100.000 DKK