Auktion 873
i Bredgade
Ældre møbler
873/185
Svensk kommode efter model af Niclas (Nils) Korp. 19. årh.s midte. H. 87. B. 123. D. 58.
Vurdering :
60.000 DKK Ikke solgt
873/184
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
13.000 DKK -
873/183
To næste ens danske fliseborde af hvidmalet træ. Rokoko form, 19. årh. H. 74. B. 81. D. 56. (2)
Vurdering :
30.000 DKK Hammerslag:
32.000 DKK -
873/182
Dansk Rokoko kommode af guldstafferet nøddetræ med senere plade. 18. årh.s midte, restaureret. H. 87. B. 95. D. 57.
Vurdering :
25.000 DKK Hammerslag:
28.000 DKK -
873/181
Louis XVI vitrineskab af hvidmalet træ. 18. årh.s slutning og senere. H. 207. B. 97. D. 40.
Vurdering :
25.000 DKK Hammerslag:
20.000 DKK -
873/179
Dansk rokoko kommode af nøddetræ og guldstafferet træ med plade af hvid marmor. 18. årh.s midte. H. 78. B. 69. D. 50.
Vurdering :
40.000–50.000 DKK Hammerslag:
48.000 DKK -
873/178
Dansk rokoko bakkebord af træ af bemalet træ med blå dekoration, plade med kant dekoreret med imiteret marmor. 18. årh.s midte. H. 73. L. 92. B. 60.
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
20.000 DKK -
873/177
Dansk rokoko flisebord af bemalet træ, plade indlagt med 28 hollandske fliser dekoreret i blåt. 18. årh.s midte. H. 78. B. 96. D. 57.
Vurdering :
30.000 DKK Hammerslag:
28.000 DKK -
873/176
Gustaviansk sofa af bemalet træ. Stockholm, 18. årh.s slutning. H. 100. L. 198. B. 78.
Vurdering :
25.000 DKK Hammerslag:
22.000 DKK -
873/173
Dansk Louis XVI vægkonsol af forgyldt og bemalet træ. Antageligt Harsdorff, 18. årh.s slutning. H. 84. B. 60. D. 33.
Vurdering :
30.000 DKK Hammerslag:
22.000 DKK -
873/172
Et par små danske senempire sofaer i G.F. Hetsch stil, hvidmalet og forgyldt træ med betræk af grå silkedamask. Ca. 1830. H. 80. B. 130. D. 50. (2)
Vurdering :
15.000 DKK Hammerslag:
20.000 DKK -
873/169
Vurdering :
40.000–50.000 DKK Hammerslag:
40.000 DKK -
873/168
Et par Louis XVI armstole af forgyldt træ, Den ene stemplet 'G. JACOB'. 18. årh.s slutning. (2)
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
16.000 DKK -
873/167
Vurdering :
150.000 DKK Ikke solgt
873/166
Et par svenske kongelige vægkonsoller af hvidmalet og forgyldt træ. 18th century. H. 23. B. 19. D. 18. (2)
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
25.000 DKK -
873/165
Et par svenske kommoder af gråmalet træ, hver med plader af imiteret sten. Gustaviansk stil, 19. årh. og senere. H. 78. B. 90. D. 49. (2)
Vurdering :
40.000 DKK Hammerslag:
25.000 DKK -
873/161
Francois Linke: En enkelt fransk kandelabre af forgydt bronze med ni lysarme. Stemplet F. Linke Paris. 20. årh.s begyndelse. H. 105.
Vurdering :
40.000 DKK Hammerslag:
30.000 DKK -
873/160
Fransk Bureau Plat af rosentræ med montering af forgyldt bronze. Louis XV stil, 19. årh.s slutning / 20. årh.s begyndelse. H. 77. L. 180. B. 97.
Vurdering :
30.000 DKK Hammerslag:
35.000 DKK -
873/157
Et par franske sideborde efter model af Adam Weisweiler, mahogni og forgyldt bronze. 20. årh.s begyndelse. H. 76/79. B. 50/56. D. 33/36.
Vurdering :
75.000 DKK Hammerslag:
70.000 DKK -
873/146
Et par venetianske rokoko lanterner af bemalet og forgyldt træ med sider af glas. Italien, 18. årh.s midte (2)
Vurdering :
200.000 DKK Ikke solgt
873/143
François Honoré Georges Jacob-Desmalter, 1770-1841: konsol af mahogni. Stemplet 'JACOB D R MESLEE'. H. 97. B. 131. D. 48.
Vurdering :
80.000 DKK Ikke solgt
873/140
Vurdering :
100.000–120.000 DKK Ikke solgt
873/139
Et par store sengustavianske lampetspejle, ovale udskåret med lyre. Sverige, 19. årh.s begyndelse. H. 92. B. 51. (2)
Vurdering :
40.000 DKK Ikke solgt
873/138
Fansk empire seng af mahogni med beslag af forgyldt bronze. Paris, 19. årh.s begyndelse.
Vurdering :
75.000 DKK Ikke solgt
873/137
Fransk senempire toiletspejl af forgyldt bronze. Ca. 1840. H. 85. B. 116.
Vurdering :
150.000 DKK Ikke solgt
873/134
Italiensk konsol af mahogni med plade af hvid marmor indlagt med farvet marmor halv ædelstene, beslag af forgydt bronze. 19. årh. H. 88. B. 135. D. 44.
Vurdering :
75.000 DKK Ikke solgt
873/133
Sengustaviansk konsol af forgyldt træ med lyre, plade af hvid mamor. Ca. 1800. H. 82. B. 83. D. 44.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Ikke solgt
873/132
Et sæt på seks svenske sengustavianske stole, udskåret med griffe og ornamentik. 19. årh.s begyndelse. (6)
Vurdering :
50.000 DKK Ikke solgt
873/131
Et sæt på tre svenske senempire taburetter af hvidmalet og forgyldt træ. 18. årh. slutning. (2)
Vurdering :
25.000 DKK Ikke solgt
873/130
Ephraim Ståhl, tilskrevet: Svensk empire sofa af hvidmalet og forgyldt træ. 19. årh.s begyndelse. H. 90. L. 233.
Vurdering :
50.000 DKK Ikke solgt
873/125
Jacob Frères rue Meslee, tilskrevet: Fransk seng af mahogni med montering af forgyldt bronze. Paris, c. 1820.
Vurdering :
150.000 DKK Ikke solgt
873/124
Vurdering :
180.000–200.000 DKK Ikke solgt
873/123
Vurdering :
873/121
Et sæt på næste ens ti sengustavianske stole af hvidmalet træ. Sverige, 18. århs. slutning. (10)
Vurdering :
80.000–100.000 DKK Ikke solgt
873/120
Gustaviansk konsolbord af forgyldt og bemalet træ, med plade af hvid marmor. Sverige, 18. årh.s slutning. H. 83. B. 115. D. 52.
Vurdering :
50.000 DKK Hammerslag:
50.000 DKK