873/​185

Svensk kommode efter model af Niclas (Nils) Korp, plade af Kolmård sten med fossiler og aflagringer, svungne sider og front med tre skuffer, beslag og lister af forgyldt bronze. 19. årh.s midte. H. 87. B. 123. D. 58.

Litteratur: Torsten Sylvén, 1996: Mästernas Möbler, Stockholmsarbeten 1700–1850, s. 217, hvor lignende kommode ses afbildet.

Møbler, varia & tæpper, 20. september 2017

Vur­dering

60.000 DKK

Hammerslag