-
2427/1Lyngby
Peder Mønsted: Parti fra Villa Adriana med en gående munk. Sign. P. Mønsted 1929. Olie på lærred. 61,5 x 40.
Sælges
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud:
-
2427/2Aarhus
Lågvase af marmor i klassisk stil med håndtag i form af volutter. 20. årh. H. 74/160.
Sælges
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
-
2427/3Lyngby
"Eva" bestik af sølv. Design Falle Uldall. Slagelse Sølvvarefabrik. Vægt ekskl. knive 1562 g. (67)
Sælges
Vurdering :
10.000 DKK Næste bud:
-
2427/4Aarhus
Carl Fischer: Interiør med en læsende pige. Sign. Carl Fischer. Olie på lærred. 85 x 67.
Sælges
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
-
2427/5Lyngby
Russisk ikon med fremstilling af Tilbedelsen af Gudsmoder Smolenskaja. Tempera på træpanel. 18. årh. 32 x 28 cm.
Sælges
Vurdering :
10.000 DKK Næste bud:
-
2427/6Aarhus
To autografer af John Lennon og Yoko Ono fra parrets besøg på Verdensuniversitetet i Skyum Bjerge, Thy. 1970.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2427/7Lyngby
Olga Alexandrovna: Opstilling med et opdækket kaffebord. Sign. Olga. Vandfarve på papir. Lysmål 34 x 44.
Sælges
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud:
-
2427/8Aarhus
Rokoko kommode af elme- og frugttræ, indlagt med marquetteri. 18. årh. H. 78,5. B. 120. D. 49.
Sælges
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2427/9Aarhus
Erdmann Encke (1843-1896) og Oskar Gladenbeck (1850-1921): Par buster af bronzepatineret metal. H. 27 og 28. (2)
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2427/10Aarhus
Otto Olsen: Det andet Christiansborg set fra Marmorbroen. Sign. Otto Olsen. Olie på lærred. 30 x 41.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2427/11Lyngby
Russisk ikon med fremstilling af Gudsmoderen Kurzunskaja. Tempera på træpanel. 19. årh. 18 x 15 cm.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2427/12Aarhus
Et par toarmede stager af forgyldt bronze, modelleret med stående pan ved stamme. 19. årh. H. 27. (2)
Sælges
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2427/13Lyngby
Arup Jensen: Slaget på Rheden i 1801. Sign. Arup Jensen. Olie på lærred. 70 x 100.
Sælges
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2427/14Aarhus
Engelsk military chest af patineret eg med greb og beslag af messing. 19. årh. H. 97. B. 92. D. 46.
Sælges
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2427/15Lyngby
Et par edwardianske prydopsatser af sterlingsølv, William Comyns & Sons, London 1908. Vægt 673 g. H. 15 cm. (2)
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2427/16Aarhus
Axel Aabrink: Interiør med en rygvendt kvinde. Sign. Ax. Aabrink. Olie på lærred monteret på plade. 39 x 33.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2427/17Lyngby
Russisk ikon med fremstilling af Den Nytestamentlige Treenighed. Tempera på træpanel. 18.-19. årh. 53 x 45 cm.
Sælges
Vurdering :
30.000 DKK Næste bud:
-
2427/18Aarhus
"Orkidé" bestik af sølv. Udført hos Horsens sølvarefabrik og W & S. Sørensen. (60)
Sælges
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2427/19Lyngby
Laurits Tuxen: "St. George's kapel, Windsor Castle". 1901. Sign. L. T. Olie på lærred. 50,5 x 40,5.
Sælges
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud:
-
2427/20Aarhus
Peter Green: Sønderjysk barok standur i kasse af bemalet træ. Sign. 18. årh. H. 212. B. 45. D. 26.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2427/21Lyngby
Two Chinese paintings from a series depicting scenes from events in the three kingdoms. 19th century. Framed. Visible image c. 43 x 43 cm. (2)
Sælges
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud:
-
2427/22Aarhus
Robert Panitzsch: Stueinteriør med en rygvendt pige. Sign. Robert Pan 31. Olie på lærred. 41 x 51.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2427/23Lyngby
Russisk ikon med fremstilling af Skt. George og Dragen. Tempera på træpanel. Ca. 1800. 62 x 50 cm.
Sælges
Vurdering :
15.000 DKK Næste bud:
-
2427/24Aarhus
Rokoko spejl i ramme af forgyldt træ og gesso, rigt udskåret med rocailler og bladværk. 18. årh. H. 67,5. B. 25.
Sælges
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2427/25Lyngby
Andreas Brünniche, tilskrevet: En adelsdame af slægten Danneskiold Samsøe, dekoreret med de l'Union Parfaite. Usigneret. Olie på lærred. 68 x 57. Samtidig ramme
Sælges
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud:
-
2427/26Aarhus
Skind fra bjergzebra. Equus zebra hartmannae. L. 302. B. 207.
Sælges
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2427/27Lyngby
Lille dreng med hund, der drikker mælk fra en skål. Figur af porcelæn, dekoreret i overglasurfarver. W. 123. Meissen. H. 8,5 cm.
Sælges
Vurdering :
8.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2427/28Aarhus
August Plum: En ung indisk kvinde henter vand. Usigneret. Olie på lærred. 66 x 64.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2427/29Lyngby
Dansk barok dragkiste af guldstafferet nøddetræ, front med fire svungne ligeknækkede skuffer, beslag og greb af messing. 18. årh. H. 120. B. 122. D. 64.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2427/30Aarhus
En samling skeer af sølv, bl.a. et par danske barok skeer med violinformede skafter. 18.-19. årh. L. 12,5-21,7. (11)
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2427/31Lyngby
Holger H. Jerichau: Gadeparti fra Capri med en mor og et lille barn. Sign. Holger H. Jerichau 1889. Olie på lærred. 77 x 53.
Sælges
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Næste bud:
-
2427/32Aarhus
Barok klapbord af fyrretræ, hver sarg med skuffe. 18. årh. H. 75,5. B. 93. L. 65/119/178,5.
Sælges
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
-
2427/33Lyngby
Øreskål af sølv samt kande. P. Hertz, København 1949 og 1950. Vægt 867 g. (2)
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2427/34Aarhus
Ubekendt maler, cirka 1800: Et par portrætter. Usignerede. Olie på træ. 40 x 32. (2)
Sælges
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
-
2427/35Lyngby
Svensk skab af bemalet træ, overdel med to døre bag hvilke hylder, underdel med to skuffer. Barok form, 19. årh. H. 199. B. 107. B. 40.
Sælges
Vurdering :
8.000 DKK Næste bud:
-
2427/36Aarhus
P. Hertz: Et sæt bestående af tolv teskeer af forgyldt sterlingsølv prydet med emalje. 19. årh. L. 11,8. (12)
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
-
2427/37Lyngby
Carl Bille: Britisk dampskib i høj sø. Sign. og dateret Carl Bille 1869. Olie på lærred. 52,5 x 73,5.
Sælges
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2427/38Aarhus
Dansk rokoko standur i kasse af guldstafferet fyrretræ. Sign. P. Mathiesen. 18. årh. H. 220,5. B. 52. D. 28.
Sælges
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
-
2427/39Lyngby
Valdemar Engelhardt: Vase af porcelæn med blå krystalglasur. Royal Copenhagen. H. 43 cm. (2)
Sælges
Vurdering :
15.000 DKK Næste bud:
-
2427/40Aarhus
Ubekendt maler, cirka 1700: Salome med Johannes Døberens hoved. Usigneret. Olie på lærred. 73 x 93.
Sælges
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud:
-
2427/41Lyngby
Klapbord af bemalet træ. Barok form, 20. årh. H. 76. B. 110. D. 52. Diam. 104.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2427/42Aarhus
To sæt på seks samt et par teskeer af sølv med snoede skafter og forgyldte laffer. Danmark. 19. årh. L. 12,5-14. (14)
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2427/43Lyngby
Olga Alexandrovna: Opstilling med blomster i en solrig vindueskarm. Sign. Olga 1 juni 1948. Olie på malepap. 28 x 36.
Sælges
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2427/44Aarhus
Konsolbord af bemalet træ, sarg med skuffe. Delvist 18. årh. H. 66,5. B. 65,5. D. 41.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
-
2427/45Lyngby
Russisk syskrin af ben og træ, skåret med person-, dyre- og byscenerier. Kholmogory, 19. årh. H. 15 cm. (2)
Sælges
Vurdering :
3.000–5.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2427/46Aarhus
Melchior de Hondecoeter stil, 18. årh.: Påfugle og høns i en park. Usigneret. Olie på lærred. 65 x 79.
Sælges
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud:
-
2427/47Lyngby
Et par bergere af mahogni med beslag af forgyldt bronze, betræk af rødt uld. Empire form, 20. årh. H. 75. B. 54. D. 52. (2)
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2427/48Aarhus
Et par skulpturer af patineret metal i form af allegoriske kvindefigurer. Ca. 1900. H. 56. (2)
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2427/49Lyngby
Christen Købke: Studie af en herre iklædt ægyptiske klæder. Sign. Chr. Købke. Bly, vandfarve og gouache på papir. 11,5 x 10.5.
Sælges
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Næste bud:
-
2427/50Aarhus
Russisk ikon forestillende Kristus. Tempera på træ. 19. årh.s slutning. 31 x 26.
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
-
2427/51Lyngby
Effie Hegermann-Lindencrone: Fad af porcelæn. Sign. monogram. Bing & Grøndahl, 1915-1948. Diam. 21,5 cm.
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
-
2427/52Aarhus
Ubekendt kunstner, 19. årh.: Landskab afbildende en bonde med sine køer. Sign. Olie på lærred. 55 x 81.
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
-
2427/53Lyngby
Tre græske ikoner med fremstilling af bl.a. Johannes Døberen. Tempera på træpanel. 19. årh. (3)
Sælges
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Næste bud:
-
2427/55Lyngby
Antoine Pesne, dennes kreds, 18. årh.: En guitarspillende kvinde. Usigneret. Olie på lærred monteret på plade.
Sælges
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud:
-
2427/56Aarhus
Regence armstol af mørkbejdset og guldstafferet bøgetræ. 18. årh.s. begyndelse.
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
-
2427/57Lyngby
En samling af kongeligt sølv hidhørende fra Prinsesse Thyra af Danmark. Ca. 1900. (6)
Sælges
Vurdering :
5.000–6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2427/58Aarhus
Ubekendt maler, 18. årh.: Bjerglandskab med hyrdepar ved et vandløb. Usign. Olie på lærred. 64 x 80.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2427/59Lyngby
Fransk sekretær af nøddetræ indlagt med marquetteri, plade af hvid marmor, beslag og greb af forgyldt bronze. Louis XVI stil, 20. årh.s begyndelse. H.
Sælges
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
-
2427/60Aarhus
"Alt Ozier, Holzschnittblumen“. Et sæt på fem par kopper samt sukkerskål af porcelæn. Meissen. 18. årh.s midte. (6)
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2427/61Lyngby
Peter Tom-Petersen: "Hos Urtekræmmeren". Sign. Tom Petersen 1887 delvist opmalet. Olie på lærred. 60 x 69.
Sælges
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Næste bud:
-
2427/62Aarhus
Fransk rokoko konsolbord af nøddebejdset bøg og nøddetræ, ben i form af dyrehove. 18. årh. H. 77,5. B. 83. D. 48.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: