Auktion 873
873/707
Poul Isbak: Bord og stol. Begge sign. PI 09. Hhv. Bahia azul granit og italiensk antikmormor. H. 13 og H. 23. (2)
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
13.000 DKK -
873/706
Per Kirkeby: Uden titel, ca. 1963. Sign. på bagsiden Per Kirkeby. Syntetisk maling, sølvbronze på masonit og gennemborede huller. 73 x 122
Vurdering :
200.000–300.000 DKK Hammerslag:
410.000 DKK -
873/705
Per Kirkeby: Uden titel. Sign. på bagsiden Per Kirkeby 1962. Olie på lærred. 60 x 50.
Vurdering :
60.000–75.000 DKK Hammerslag:
55.000 DKK -
873/704
Poul Anker Bech: Uden titel. Sign. Bech. Olie på lærred. 50 x 64.
Vurdering :
50.000 DKK Hammerslag:
72.000 DKK -
873/703
Wilhelm Freddie: "Nøgen kvinde i landskab". Sign. Freddie 29. Olie på plade. 31 x 42.
Vurdering :
40.000–50.000 DKK Hammerslag:
35.000 DKK -
873/702
Andy Warhol: "Hans Christian Andersen". Nummereret . Screenprint on Lenox Museum Board. 96,5 x 96,5. (4)
Vurdering :
200.000 DKK Hammerslag:
180.000 DKK -
873/701
Andy Warhol: "Mao", 1972. Sign. på bagsiden Andy Warhol, stemplet 185/250. Trykt hos Styria Studio Inc. Serigrafi i farver. Bladstørrelse 91 x 91.
Vurdering :
250.000–300.000 DKK Hammerslag:
250.000 DKK -
873/699
Rajmund Ziemski: "Pejzaz 7/64" (landskab). Sign. Ziemski 64. Olie på lærred. 130 x 58.
Vurdering :
60.000–80.000 DKK Hammerslag:
55.000 DKK -
873/698
Jerzy Tchorzewski: "L'Espace rouge". Sign. J. Tchorzewski 64. Olie på lærred. 80 x 65.
Vurdering :
40.000–50.000 DKK Hammerslag:
75.000 DKK -
873/696
Roy Carruthers: "One Man Drinking Tea, The Other Just Sitting There". Sign. Roy Carruthers 1979. Olie på lærred. 180 x 136
Vurdering :
75.000–100.000 DKK Hammerslag:
60.000 DKK -
873/695
Bùi Xuân Phai: Figurkomposition, 1980erne. Sign. Phai. Olie på pap. 27 x 36
Vurdering :
75.000 DKK Ikke solgt
873/694
Bùi Xuân Phai: Gadebillede, Hanoi, 1980. Sign. Phai 80. Olie på pap. 14 x 18
Vurdering :
40.000 DKK Hammerslag:
40.000 DKK -
873/693
Walasse Ting: "I love flowers". Sign. på bagsiden Ting 1985. Akryl på lærred monteret på lærred. 52 x 60.
Vurdering :
125.000–150.000 DKK Hammerslag:
175.000 DKK -
873/692
Vurdering :
40.000–50.000 DKK Hammerslag:
38.000 DKK -
873/690
André Marfaing: Untitled. Sign. Marfaing. Olie på lærred. 38 x 46.
Vurdering :
30.000 DKK Hammerslag:
80.000 DKK -
873/689
Fernandez Arman: Violin. Sign. Arman, 64/100. Bronze, marmor sokkel. H. 62.
Vurdering :
40.000–50.000 DKK Hammerslag:
38.000 DKK -
873/688
Maurice Estève: Komposition. Sign. Estève. Sortkridt på papir. Lysmål 44 x 36
Vurdering :
60.000 DKK Hammerslag:
48.000 DKK -
873/687
Serge Poliakoff: "Composition abstraite". Sign. S.P. samt betegnet på bagsiden S. Poliakoff 1938, rue Madame Paris VI. Gouache på pap. 22 x 16
Vurdering :
100.000 DKK -
873/686
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
30.000 DKK -
873/685
Lynn Chadwick: "Conjunction XVII". Sign. Chadwick 1971, 626, 6/6. Bronze. H. 75 B. 36. D. 23.
Vurdering :
800.000 DKK Hammerslag:
750.000 DKK -
873/683
Pablo Picasso: "Tête de chèvre de profil", 1950. Stemplet "Empreinte Originale de Picasso", "Madoura Plein Feu" samt nummereret 59/200.
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
20.000 DKK -
873/682
Maryan: "Chevalier". Sign. Maryan 59. Olie på lærred. 161 x 130.
Vurdering :
100.000–125.000 DKK Hammerslag:
225.000 DKK -
873/680
Tetsumi Kudo: "Symbiosis", 1976. Sign., betitlet og dateret i bunden. Mixed media. H. 14. B. 10. D. 7.
Vurdering :
225.000 DKK -
873/679
César Baldaccini: Kompression af dåser. Sign. Cesar. Objekt. H. 21
Vurdering :
75.000 DKK Hammerslag:
72.000 DKK -
873/677
Jésus Raphaël Soto: "Biface", 1968/1970. Stemplet Soto - Biface, 56/200. Metal, træ, serigrafi og tråde. Udgivet af Éditions Denise René, Paris.
Vurdering :
50.000–60.000 DKK Hammerslag:
40.000 DKK -
873/676
Jésus Raphaël Soto: "Vibrations metalliques", 1969. Sign. og nummereret på galleri-label på bagsiden 227/250.
Vurdering :
50.000–60.000 DKK Hammerslag:
40.000 DKK -
873/675
Michael Kvium: "Dead End Painting VI". Sign. på bagsiden Kvium 02. Olie på lærred. 200 x 90.
Vurdering :
300.000–400.000 DKK Hammerslag:
330.000 DKK -
873/674
Michael Kvium: "Retning". Sign. på bagsiden Kvium 00 samt med titel. Olie på lærred. Hhv. 60 x 60, 28 x 48 og 30 x 25. Uindrammet. (3)
Vurdering :
150.000–200.000 DKK Hammerslag:
140.000 DKK -
873/673
Tal R: Uden titel. Sign. T. Mixed media på papir monteret på lærred. 120 x 95. Uindrammet.
Vurdering :
150.000 DKK Hammerslag:
155.000 DKK -
873/672
Claus Carstensen: "Soda", 2011. Sign. på bagsiden Carstensen 150111 med titel. Akryl på lærred. 210 x 156. Uindrammet. (01-0745).
Vurdering :
40.000 DKK Hammerslag:
26.000 DKK -
873/671
John Kørner: "The Ice". Sign. på bagsiden Kørner 04 med titel. Akryl på lærred. 180 x 240. Uindrammet.
Vurdering :
80.000–100.000 DKK Hammerslag:
130.000 DKK -
873/669
Nils Erik Gjerdevik: Uden titel, 2013. Sign. på bagsiden Gjerdevik 2013. Mixed media på lærred. 180 x 255.
Vurdering :
60.000–75.000 DKK Hammerslag:
45.000 DKK -
873/668
Ivan Andersen: "Subliminal Resort". Sign. på bagsiden Ivan Andersen 2006 samt med titel. Olie på masonit med elementer i relief. 77 x 244. (U. N.)
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
20.000 DKK -
873/667
Michael Kvium: "Pale Double Tale", 2003. Sign. på bagsiden Kvium 03 med titel. Olie på lærred. 200 x 185.
Vurdering :
300.000–350.000 DKK Hammerslag:
345.000 DKK -
873/666
Jesper Christiansen: "Hold maleri". Sign. på bagsiden Jesper Christiansen 1994 samt med titel. Akryl på lærred. 181 x 181. (10745)
Vurdering :
50.000 DKK Hammerslag:
36.000 DKK -
873/664
Dexter Dalwood: "Theo Van Gogh". Sign. på bagsiden Dexter Dalwood 2009. Olie på lærred. 45 x 35.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
24.000 DKK -
873/663
Dexter Dalwood: "Auden". Sign. på bagsiden Dexter Dalwood 2011. Olie på lærred. 46 x 61.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
24.000 DKK -
873/662
John Kørner: "The New Windmill Museum". Sign. på bagsiden Kørner 07 med titel. Akryl på lærred. 240 x 150. Uindrammet.
Vurdering :
143.000 DKK -
873/660
Lars Tygesen: "Interiør". Sign. på bagsiden Lars Tygesen 2016. Olie og collage på lærred. 200 x 245.
Vurdering :
100.000 DKK Ikke solgt
873/659
Julie Nord: "The true story of how it all began", 2002. Sign. med titel og årstal på bagsiden. Akvarel på papir. Bladstørrelse 74 x 114. (1704)
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
16.000 DKK -
873/658
Martin Bigum: "Mountaineer", 1994-95. Sign. på bagsiden Martin Bigum med titel. Akryl på lærred. 200 x 145. Uindrammet.
Vurdering :
120.000 DKK -
873/657
Julie Nord: "And the world became strange", 2002. Sign. med titel og årstal på bagsiden. Akvarel, farveblyant og glimme på papir. Bladstørrelse 75 x 113. (1703)
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
26.000 DKK -
873/656
Anette Harboe Flensburg: "Room with a Bay Window 1", 2004. Sign. på bagsiden Anette H. Flensborg. Olie på lærred. 80 x 120. Uindrammet. (5874)
Vurdering :
30.000 DKK Hammerslag:
62.000 DKK -
873/655
Allan Otte: Uden titel, 2006. Sign. og dateret på bagsiden. Akryl på MDF-plade. 58 x 89.
Vurdering :
40.000–50.000 DKK Hammerslag:
38.000 DKK -
873/654
Allan Otte: "Burning Cattle", 2004. Sign., dateret og betitlet på bagsiden. Mixed media på plade. 60 x 80. (6314)
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Hammerslag:
32.000 DKK -
873/653
Benny Dröscher: "Blissfully Still (6)", 2008. Sign., betitlet og dateret på bagsiden Olie på lærred. 200 x 300. (2215)
Vurdering :
40.000–50.000 DKK Hammerslag:
38.000 DKK -
873/652
John Kørner: Uden titel, 2004. Sign. og dateret på bagsiden. Akryl på lærred. 70 x 40. (03-3443)
Vurdering :
30.000 DKK Hammerslag:
40.000 DKK -
873/651
Christoffer Munch Andersen: "Rødt og gult på hvid", 2011. Sign., dateret og med titel på bagsiden. Olie på MDF plade. 115 x 175.
Vurdering :
50.000 DKK Hammerslag:
120.000 DKK -
873/650
Peter Callesen: "Hanging Image". Sign. på bagsiden Peter Callesen 2008. Akvarel og blyant. 139 x 107 x 13.
Vurdering :
50.000 DKK Hammerslag:
54.000 DKK -
873/649
Maria Torp: "Liggende", 2011. Sign. med titel og årstal på bagsiden. Akryl på lærred. 140 x 200. (2217)
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Hammerslag:
26.000 DKK -
873/648
Kaspar Oppen Samuelsen: Uden titel. Diptykon. Begge sign. på bagsiden Kaspar Oppen Samuelsen 2013. Gouache, blyant og papircollage. (2) (2226+2227)
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
20.000 DKK -
873/647
Cathrine Raben Davidsen: "Story teller", 2005-2006. Sign. CRD 05; sign. med titel og dato på bagsiden. Bladstørrelse 167 x 64.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
34.000 DKK -
873/646
Kirstine Roepstorff: Uden titel. Usign. Collage og mixed media monteret på stofbeklædt plade. 108 x 164. (0750)
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
20.000 DKK -
873/645
Nina Sten-Knudsen: "Copenhagen". Sign. på bagsiden Nina Sten-Knudsen 2003 samt med titel. Olie på lærred. 75 x 153. (14753)
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
20.000 DKK -
873/643
Paul Gadegaard: Komposition, No. 3, 1953. Sign. og dateret på bagsiden. Olie på lærred. 73 x 60.
Vurdering :
30.000 DKK Hammerslag:
82.000 DKK -
873/642
Jean Deyrolle: Uden titel, ca. 1953-55. Sign. Deyrolle. Olie på lærred. 92 x 73.
Vurdering :
40.000–50.000 DKK Hammerslag:
35.000 DKK -
873/641
Richard Mortensen: Komposition. Sign. på bagsiden Mortensen 1956-57. Olie på lærred. 130 x 97 (5052)
Vurdering :
130.000 DKK -
873/640
Paul Gadegaard: Uden titel, 1955. Sign. og dateret på bagsiden. Olie på lærred. 72 x 93.
Vurdering :
30.000 DKK Hammerslag:
42.000 DKK -
873/639
Paul Gadegaard: Uden titel, 1955. Sign. og dateret på bagsiden. Olie på lærred. 55 x 46.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
20.000 DKK -
873/638
Richard Mortensen: "Opus 9", 1949. Sign. med årstal på bagsiden. Olie på lærred. 74 x 100. (1453)
Vurdering :
150.000 DKK Hammerslag:
110.000 DKK -
873/637
Robert Jacobsen: Uden titel, 1950'erne. Stemplet på bagsiden RJ 210. Patineret jern. H. 15. B. 22. D. 8.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
20.000 DKK -
873/636
Robert Jacobsen: "Bertin", Konkret skulptur på drejefod, 1950-51. Stemplet RJ 133. Sortmalet jern. H. 30
Vurdering :
145.000 DKK