Per Kirkeby (f. København 1938, d. sst. 2018)
Uden titel. Sign. på bagsiden Per Kirkeby 1962. Olie på lærred. 60×50.
Litteratur: Ane Hejlskov Larsen: “Per Kirkeby. Malerier 1957–1977”, København, 2002, nr. M 23, gengivet side 259. Proveniens: Privatsamling, Ikast. Proveniens: Galleri Bo Bjerggaard, København. Proveniens: Privatsamling, Danmark.
Malerier & skulpturer, 26. september 2017