Auktion 872
872/1417
Nicolai Egorovich Svertchkoff: På vej hjem. Vinterlandskab med en russer og heste ved solnedgang. Sign. N. Svertchkoff 1880. Olie på lærred. 51 x 68.
Vurdering :
60.000–80.000 DKK Hammerslag:
42.000 DKK -
872/1416
Sergej Semenovich Voroshilov: Trojkakørsel i Rusland ved vintertide. Sign. S. Voroshilov (med kyrilliske bogstaver). Olie på lærred. 55 x 81.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
40.000 DKK -
872/1415
Ivan Alexeievich Vladimirov: Russiske kosakker ved et vandløb i det tidlige forår. Sign. Ivan Vladimirov 1918. Olie på lærred. 46 x 60.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
22.000 DKK -
872/1414
Nicolai Egorovich Svertchkoff: En russisk rytter og hest i snestorm. Sign. med dedikation "N. de Swertschkow a Mr. Doucet 1872". Olie på lærred. 56 x 45.
Vurdering :
40.000–50.000 DKK Hammerslag:
120.000 DKK -
872/1412
Olga Alexandrovna: Vintersol over en kirke i Rusland. Sign. Olga. Olie på malepap. 42 x 33
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
15.000 DKK -
872/1411
Alexei Kondratevich Savrasov: Nomader omkring et bål på sletten i måneskin. Sign. Savrasov 1852 (med kyrilliske bogstaver). Olie på malepap. 40 x 57.
Vurdering :
600.000 DKK Hammerslag:
1.450.000 DKK -
872/1409
Laurits Tuxen: Zar Nikolaj II af Ruslands kroning i Uspenski Katedralen i Moskva 26. maj 1896. Studie. Sign. L. Tuxen 1898. Olie på malepap. 21,5 x 27.
Vurdering :
80.000–100.000 DKK Hammerslag:
180.000 DKK -
872/1408
Ubekendt maler, 18. årh.s slutning: Portræt af fornem dame i hvid kjole, blå hat og blomster. Utydelig betegnet og dateret på bagsiden. Olie på lærred. 45 x 38.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
12.000 DKK -
872/1407
Dmitri Grigorievich Levitsky, hans kreds, 18. årh.s slutning: Portræt af Storfyrst Konstantin Pavlovich af Rusland (1779-1831). Olie på lærred. Oval. 63 x 50.
Vurdering :
100.000–150.000 DKK Hammerslag:
400.000 DKK -
872/1405
Dmitri Grigorievich Levitsky, hans kreds, ca. 1800: Portræt af Storfyrstinde Katharina Pavlovna af Rusland (1788-1819). Olie på lærred. 62 x 49.
Vurdering :
75.000–125.000 DKK Hammerslag:
600.000 DKK -
872/1404
Dmitri Grigorievich Levitsky, hans kreds, ca. 1800: Portræt af Storfyrstinde Alexandra Pavlovna af Rusland (1783-1801). Olie på lærred. 62 x 49.
Vurdering :
600.000 DKK -
872/1403
Pietro Antonio Rotari, stil, 18. årh.s andel halvdel: Portræt af Zarevich Paul Petrovich af Rusland. Olie på lærred. 80 x 62.
Vurdering :
150.000–200.000 DKK Hammerslag:
320.000 DKK -
872/1402
Johan Renatus Lüderitz: Et par portrætter af den første tyske kapelmester ved operaen i Skt. Petersborg og hustru. Sign. Lüderitz. Samtidige rammer. (2).
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Hammerslag:
5.000 DKK -
872/1401
Russisk maler, 18. årh.s slutning: Et par portrætter af et ægtepar. Usignerede. Olie på kobber. Hver 15 x 12. Samtidige rammer. (2).
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
872/1386
Ib Kofod-Larsen: "Elizabeth". Lænestol samt tilhørende skammel med stel af riopalisander. Betrukket med originalt sort skind. (2)
Vurdering :
100.000 DKK Hammerslag:
130.000 DKK -
872/1385
Ib Kofod-Larsen: Sjælden "Elizabeth" armstol med stel af riopalisander. Sæde og ryg betrukket med sort skind. Udført hos Christensen & Larsen.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
25.000 DKK -
872/1384
Arne Vodder: "Credenza". Fritstående skænk af riopalisander, med seks ben og vendbare skydelåger. H. 80. L. 250. D. 47.
Vurdering :
132.000 DKK -
872/1383
Ib Kofod-Larsen: Skænk af riopalisander med fire låger i front, opsat på V-formede ben. Udført hos Säffle Möbelfabrik, Sverige.
Vurdering :
50.000–60.000 DKK Hammerslag:
55.000 DKK -
872/1382
Peter Hvidt, Orla Mølgaard: Et par lænestole af riopalisander med medestel. Løse hynder i sæde samt ryg betrukket med grå uld. Model 130. (2)
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
16.000 DKK -
872/1381
Hans J. Wegner: "RY 26". Skænk af riopalisander med stel af stål, sko af palisander. Front med to skydelåger med sjeneflet.
Vurdering :
50.000 DKK Hammerslag:
40.000 DKK -
872/1380
Georg Thams: Sofabænk med stel af røget eg, brede sprosser i ryg af riopalisander. Hynde betrykket med lyst stof, kedder af naturskind.
Vurdering :
15.000 DKK Hammerslag:
20.000 DKK -
872/1379
Hans J. Wegner: "Savbukkestolen". Sæt på 12 stole med stel af teak. Sæde betrukket med brunt skind. (12)
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Hammerslag:
18.000 DKK -
872/1378
Hans J. Wegner: "AT 304". Spisebord opsat på krydsbensstel af bøg med messingbøjler. Top samt klapper af teak.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
38.000 DKK -
872/1377
Poul Henningsen: "PH-3/2"/"Gulvspørgsmålstegn". Justérbar standerlampe med stel og fatningshus af bruneret messing, monteret med skærme af ét-lags opalglas.
Vurdering :
35.000–40.000 DKK Hammerslag:
38.000 DKK -
872/1376
Hans J. Wegner: "Bamsestolen". Øreklapstol med "negle" af riopalisander og ben af bejdset bøg. Betrukket med grålig nistret uld.
Vurdering :
50.000 DKK Hammerslag:
40.000 DKK -
872/1375
Børge Mogensen: "Tallboy". Et par høje kommoder af eg opsat på medestel. Front med fire større samt fire mindre skuffer. Greb og beslag af messing. (2)
Vurdering :
30.000 DKK Hammerslag:
40.000 DKK -
872/1374
Børge Mogensen: Sjælden og ekstra lang daybed med ramme af fyr. Løse hynder betrukket med hhv. lys- og mørkebrun uld.
Vurdering :
30.000 DKK Hammerslag:
22.000 DKK -
872/1373
Hans Christian Hansen, Viggo S. Jørgensen: Sjælden stol med runde ben af ask. Sæde samt ryg betrukket med originalt patineret skind.
Vurdering :
30.000 DKK Hammerslag:
20.000 DKK -
872/1372
Elias Svedberg: Sjælden fritstående to-pers. sofa med ben af eg. Sæde og ryg betrukket med dybthæftet lyseblå uld. L. 161.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Ikke solgt
872/1371
Viggo Boesen, tilskrevet: Sofagruppe bestående af to-pers. sofa samt et par lænestole. (3)
Vurdering :
150.000–175.000 DKK Hammerslag:
150.000 DKK -
872/1370
Flemming Lassen, Arne Jacobsen: "Armstol til Chefkontor"med stel af nøddetræ. Sæde og rug betrukket med lys kanvas. Armlæn og keddere af naturskind.
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Ikke solgt
872/1369
Arne Jacobsen: Unikt arbejdsbord med stel og runde ben af eg. Top af tulipantræ med profileret kant. Udført hos Rud. Rasmussens snedkerier.
Vurdering :
60.000–80.000 DKK Hammerslag:
50.000 DKK -
872/1367
Flemming Lassen: Lænestol med tilspidsende ben af mørklakeret mahogni. Sider, sæde samt dybthæftet ryg betrukket med lys uld.
Vurdering :
40.000–60.000 DKK Hammerslag:
35.000 DKK -
872/1366
Polly Björkman: Stor grønligt fladvævet tæppe af uld med gule og brune kanter. Sign. TPB. L. 416. B. 270.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
8.000 DKK -
872/1365
Art Deco: Et par sjældne stanghængte pendler/standerlamper. Mat forniklet metal med kugleformede skærme af klart/matglas omsluttende fire fatninger. (2)
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Ikke solgt
872/1364
Fransk Art Deco konsol af sortlakeret træ, svungent stel med rektangulær base af messing.
Vurdering :
15.000 DKK Hammerslag:
8.000 DKK -
872/1363
Art Deco: Et par Art Deco loftslamper med stel af messing og stor glasskive af råglas med sandblæst motiv i form af springende hjorte. (2)
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Hammerslag:
12.000 DKK -
872/1360
Mary Sandberg: Håndvævet tæppe af uld i "rölakan" teknik med geometrisk mønster i blå og grå nuancer. Sign. MS, KH.
Vurdering :
45.000–50.000 DKK Ikke solgt
872/1359
Arne Norell: Et par lænestole med tykke "trommestiksben" af bejdset bøg. Betrukket med grønt stof. (2)
Vurdering :
30.000 DKK Hammerslag:
48.000 DKK -
872/1358
Arne Norell: Et par fritstående to-pers. sofaer med tykke "trommestiksben" af bejdset bøg. Betrukket med grønt stof. (2)
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
22.000 DKK -
872/1357
Nordiska Kompaniet: Konsol af sortlakeret træ. Front med fem skuffer, greb af messing. H. 76/78,5. D. 46. L. 185.
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Hammerslag:
18.000 DKK -
872/1356
Svensk design: Håndvævet tæppe af uld i "rölakan" teknik med geometrisk mønster i lysegrå og grønne nuancer. Sign. MBH, AHN.
Vurdering :
20.000 DKK Ikke solgt
872/1355
Dansk snedkermester: Sofagruppe med ben af bejdset bøg, bestående af to-pers. sofa samt høj- og lavrygget lænestol. (3)
Vurdering :
40.000 DKK Hammerslag:
30.000 DKK -
872/1354
Piero Fornasetti: Lille serveringsvogn opsat på hjul med messingbeslag. Bakketop samt underliggende hylde med litografisk tryk.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
13.000 DKK -
872/1352
Bessarabien kelim med gentagelsesmøster med blomstergrene på beige bund. Udført ca. 1900. L. 230. B. 175.
Vurdering :
25.000 DKK Ikke solgt
872/1351
Poul Henningsen: "PH-3/2 Amerikanerbordlampe". Særdeles sjælden drejelig bordlampet. Bruneret messing mrk. "Pat. Appl.", skærme af opalglas.
Vurdering :
250.000–300.000 DKK Hammerslag:
130.000 DKK -
872/1349
Dansk snedkermester: Rektangulært spisebord af riopalisander med udtræk, en sammenklappelig tillægsplade under top.
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Hammerslag:
24.000 DKK -
872/1348
Poul Henningsen: "PH-5/4". Pendel med bajonet fatningshus af bruneret messing, overskærm af grøn/bronce kobber, mellem- og underskærm af ét-lags opalglas.
Vurdering :
30.000 DKK Hammerslag:
26.000 DKK -
872/1347
Niels O. Møller: Et sæt på 14 stole med stel af riopalisander. Sæder udspændt med ny sjeneflet. Model 78. (14)
Vurdering :
80.000 DKK Ikke solgt
872/1346
Henning Bergmann Andreasen, Kaj Ingemann Hansen: Vægmonteret hylde/bord af riopalisander med tilhørende smykkeskrin. (2)
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
10.000 DKK -
872/1343
Hans J. Wegner: "Bamsestolen". Øreklapstol med "negle" af riopalisander og ben af bejdset bøg. En skammel medfølger. (2)
Vurdering :
50.000 DKK Hammerslag:
55.000 DKK -
872/1342
Thorald Madsen: Højt skab af riopalisander, front med syv skuffer samt jalousilåge. H. 108,5. D. 45. L. 140.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
20.000 DKK -
872/1341
Ole Wanscher: Sæt på seks stole af mahogni med svungen horisontal sprosse i ryg. Sæde betrukket med blåt hestehår. (6)
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
22.000 DKK -
872/1340
Bernt: Taburet med stel af riopalisander. Sæde udspændt med fransk rørflet. Udført hos snedkermester Wørts.
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Hammerslag:
13.000 DKK -
872/1339
Age Faith-Ell: Håndvævet vendbart uldtæppe i blandteknik af rya og rölakan. Udført hos Södra Kalmar Läns Hemslöjd. Sign. SKLH, 1959.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Ikke solgt
872/1338
Frits Henningsen: Flugtstol med svunget stel af mahogni. Betrukket med sort skind. Udført hos Frits Henningsen.
Vurdering :
78.000 DKK -
872/1337
Otto Schulz, tilskrevet: Højt skab med låger af birk med cirkulære indlægninger af rodtræ. Sider, top samt base beklædt med grøn vinyl.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
26.000 DKK -
872/1335
Poul Henningsen: "PH-2/2". Bombardementskrone med seksarmet stel af bruneret messing, fatningshuse af brun bakelit, skærme samt bundskåle af ravfarvet glas.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
34.000 DKK -
872/1334
Jacob Kjær: Højt skab af Cubamahogni med profilerede kanter. Front med fire låger. H. 136. D. 47. L. 131.
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
16.000 DKK -
872/1333
Frits Henningsen: Øreklapstol med ben af eg. Betrukket med messingsømbeslået, patineret naturskind.
Vurdering :
200.000–250.000 DKK Hammerslag:
260.000 DKK -
872/1332
Jacob Kjær: Skænk af cubamahogni, top med kehlet kant. Front med fire skuffer samt to jalousilåger. H. 87. L 152. D. 48.
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
30.000 DKK -
872/1331
Kaare Klint: "Den Røde Stol". Et par stole med profileret stel af cubamahogni. Sæde og ryg betrukket med messingsømbeslået originalt, patineret nigerskind. (2)
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
28.000 DKK