2425/7540
Wilhelm Otto Peters: To portrætter. Begge sign. Peters 75. Bly og pen på papir. 24,5 x 19 + 25,5 x 19,5. (2).
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2425/7539
Julius Friedlænder: Portræt af Valdemar Lassen. Sign. J. F. fec, samt dateret Roma d. 2. Januar 1845. Bly på papir. 24 x 19,5.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2425/7536
Ludovica Thornam: Portræt af Niels Ravnkilde (1823-1890). Sign. L. Thornam Roma 1888. Pen og lavering på papir. 38,5 x 31.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
2425/7532
Tyra Kleen: Tre portrætter. Sign. og dateret. Bly og pastel på papir. Varierende mål. (3).
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
4.200 DKK -
2425/7531
Ubekendt maler, 19. årh.: Portræt af Hans Johan Frederik Berg (1813-1874). Usigneret. Bly på papir. 24 x 18.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2425/7523
F. C. Lund: Portræt af Niels Ravnkilde (1823-1890). Sign. F. C. Lund 1864. Pen, tusch og lavering på papir. 41,5 x 27.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2425/7528
Lorenz Frølich: Portrait of Otto Reinhold Frenckell. Sign. monogram, Roma 48. Bly på papir. 26,5 x 19.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2425/7526
Carl Bloch: Portræt af Samuel Frederik Bætzmann (1841-1913). Sign. C. B. 1861. Bly og sepia på papir. 25 x 18.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
25.000 DKK -
2425/7522
Carl Bloch: Portræt af Henrik Scharling (1836-1920). Sign. C. B. 5. Marts 62. Tusch og pen på papir. 27 x 18,5.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
25.000 DKK -
2425/7518
Carl Bloch: Portræt af F. C. Olsen (1834-1890). Sign. Bloch 1863. Tusch, bly, pen og sepia på papir. 28 x 20.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
24.000 DKK -
2425/7514
Carl Bloch: Portræt af Mårten Eskil Winge (1825-1896). Sign. C. B. 1862. Bly på papir. 27 x 20.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
14.500 DKK -
2425/7513
P. S. Krøyer: Portræt af en herre i profil. Sign. S. Krøyer Rom 13. Febr. 80. Bly på papir. 20,5 x 15.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
14.000 DKK -
2425/7512
Ubekendt maler, 19. årh.: Portræt af Wilhelm Marstrand (1810-1873). Usigneret. Vandfarve på papir. 16,5 x 14,5.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
10.000 DKK -
2425/7510
Carl Bloch: Portræt af Martin Hammerich (1834-1890). Sign. C. B. d. 5. Januar 1862. Bly og kul på papir. 26,5 x 19.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
19.500 DKK -
2425/7504
Carl Bloch: Portræt af Frithiof Kjellberg (1836-1885). Sign. C. Bloch. Bly og sepia på papir. 33 x 22,5.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
11.500 DKK -
2425/7507
Carl Bloch: Portræt af Lauritz Prior (1840-1890). Sign. C. Bloch 1864. Bly, tusch og sepia på papir. 43 x 31,5.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
26.000 DKK -
2425/7503
P. S. Krøyer: Portræt af en herre med hat. Sign. S. Krøyer Rom 13. Febr. 80. Bly på papir. 21 x 15.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
11.000 DKK -
2425/7500
Carl Bloch: Portræt af F. C. Lund (1826-1901). Sign. C. Bloch 1862. Bly og sepia på papir. 27,5 x 19.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
25.000 DKK