Traditionel auktion
i Bredgade
Moderne møbler
-
2121/1013
Arne Jacobsen: “Ægget”. Hvilestol med profileret stamme og firpasfod af aluminium. Betrukket med sort skind. Model 3317.
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
22.000 DKK -
2046/702
Jacob Kjær: Et par usædvanlige kubeformede skamler, base finéret med riopalisander. Betrukket med hvid lammepels. (2)
Vurdering :
10.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
2032/712
Julian Mayor: "Impression Chair". Et par skulpturelle armstole af udskåret og delvis sortlakeret krydsfinér. (2)
Vurdering :
10.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
2032/694
Axel Einar Hjorth: "Lido". Sidebord med stel af stål. Top samt hylde med orange trolit, kanter af brun/orange-broget trolit. H. 56. Diam. 45.
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
17.500 DKK -
2032/706
Ubekendt design: Art Deco bord af riopalisander med beslag og dekoration af forkromet stål. Top med to tillægsplader. (3)
Vurdering :
8.000 DKK Hammerslag:
4.000 DKK -
2032/519
Jacob Kjær: Fritstående, overpolstret tre-pers. sofa med ben af cubamahogni. Betrukket med hvid lammepels. L. 212.
Vurdering :
40.000 DKK Hammerslag:
32.000 DKK -
895/894
Frits Henningsen: Fritstående tre-pers. sofa med stel af cubamahogni. Betrukket med patineret brunt skind. L. 240.
Vurdering :
30.000 DKK Ikke solgt
-
895/882
Poul Kjærholm: “PK 61”. Sofabord med stel af forkromet stål. Kvadratisk top af Cippolini marmor. Udført hos E. Kold Christensen.
Vurdering :
25.000 DKK Hammerslag:
25.000 DKK -
895/833
Vilhelm Lauritzen: Unikt skab af massiv ask, lavt stel med runde ben. Front med jalusilåger i to niveauer. Greb samt beslag af messing.
Vurdering :
40.000 DKK Hammerslag:
90.000 DKK -
895/830
Dansk snedkermester: Sofabord opsat på tre runde ben af massiv elm. Cirkulær top finéret med elm.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
15.000 DKK -
895/829
Philip Arctander: “Muslingestolen”. Et par hvilestole med stel af bøg. Sæde og ryg betrukket med lysebrunt lammeskind. (2)
Vurdering :
100.000–125.000 DKK Hammerslag:
290.000 DKK -
895/813
Peder Moos' stil: Skulpturel kaneseng af massiv eg, opsat på fire let svungne ben. Organisk form med synlige samlinger på hjørner.
Vurdering :
40.000 DKK Hammerslag:
45.000 DKK -
2023/516
Kaare Klint: Fritstående tre-personers sofa på profileret, ottebenet krydsbensstel af mahogni. Betrukket med naturskind. L. 199.
Vurdering :
40.000 DKK Hammerslag:
70.000 DKK -
2020/925
Ib Kofod-Larsen: Rektangulært sofabord med tilspidsende ben og sprosser af teak. Top af riopalisander med profileret kant.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
4.000 DKK -
2016/820
Svensk design: Sofabord af elm og mahogni med profilerede ben. Cirkulær top ilagt plade af råglas, herunder gitter. H. 58. Diam. 92,5.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Ikke solgt
-
2015/538
Kaare Klint: Fritstående tre-personers sofa på profileret, ottebenet krydsbensstel af mahogni. Betrukket med naturskind. L. 199.
Vurdering :
50.000 DKK Hammerslag:
40.000 DKK -
2014/519
Svensk design: Fritstående to-pers. "Eye" sofa med ben af bejdset bøg. Betrukket med grønt/brunt stribet uld, sæde med grøn uld.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
10.500 DKK -
893/1079
Ole Wanscher: "T-stolen". Et sæt på otte stole med stel af riopalisander. Sæder betrukket med patineret sort skind. Udført hos A.J. Iversen. (8)
Vurdering :
200.000–250.000 DKK Hammerslag:
260.000 DKK -
893/1077
Ole Wanscher: Cirkulært spisebord af riopalisander med svungen sarg. Top med udtræk og tre tilhørende tillægsplader. Udført hos A.J. Iversen.
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Hammerslag:
32.000 DKK -
893/1076
Hans J. Wegner: "Kinastolen". Et par armstole af riopalisander. Løs sædehynde betrukket med dybthæftet sort skind. Model 4283. (2)
Vurdering :
40.000 DKK Hammerslag:
70.000 DKK -
893/1075
Hans J. Wegner: "Kinastolen". Et par armstole af riopalisander. Løs sædehynde betrukket med dybthæftet sort skind. Model 4283. (2)
Vurdering :
40.000 DKK Hammerslag:
68.000 DKK -
893/1073
Ole Wanscher: “Ægyptertaburet”. Foldetaburet med stel af riopalisander. Sæde udspændt med sort skind. Udført hos snedkermester A.J. Iversen.
Vurdering :
30.000 DKK Hammerslag:
45.000 DKK -
893/1072
Poul Kjærholm: “PK 54”. Spisebord med kubeformet stel af matforkromet stål. Cirkulær top af flintrullet lysbroget marmor.
Vurdering :
40.000–50.000 DKK Hammerslag:
38.000 DKK -
893/1071
Poul Kjærholm: “PK 11”. Sæt på seks armstole med stel af matforkromet stål, kopstykke af patineret ask. Sæder betrukket med patineret naturskind. (6)
Vurdering :
80.000–100.000 DKK Hammerslag:
75.000 DKK -
893/1069
Arne Jacobsen: “Ægget”. Hvilestol med profileret stamme og firpasfod af aluminium. Betrukket med patineret brunt skind.
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
38.000 DKK -
893/1068
Arne Jacobsen: "AJ". Tolv sæt dørgreb af patineret messing. Formgivet til SAS Royal Hotel, 1958. L. 11. (12)
Vurdering :
20.000–30.000 DKK Hammerslag:
22.000 DKK -
893/1067
Hans J. Wegner: “JH 810”. Fritstående skrivebord med kassetteformet top af mahogni. Front med to integrerede skuffer i sarg.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
55.000 DKK -
893/1066
Arne Jacobsen: “Syveren”. Et par kontorstole med stel af stål, drejefunktion og hjul. Sæde, ryg samt armlæn betrukket med brunt nigerskind. Model 3217. (2)
Vurdering :
30.000 DKK Hammerslag:
28.000 DKK -
893/1065
Helge Vestergaard Jensen: Sæt på otte højryggede stole med stel af riopalisander. Sæde samt ryg betrukket med lysebrunt skind. (8)
Vurdering :
40.000 DKK Hammerslag:
50.000 DKK -
893/1064
Peter Hvidt, Orla Mølgaard-Nielsen: “X bord”. Sjældent rektangulært sofabord med top af teak. Krydsbensstel af bejdset mahogni ilagt fugleøjetræ, messingbøjler.
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
14.000 DKK -
893/1063
Helge Vestergaard Jensen: “Ketcherstolen”. Hvilestole med stel af kirsebær, sæde og ryg udspændt med strenge af nylon. Udført hos Niels Roth Andersen.
Vurdering :
40.000 DKK Hammerslag:
40.000 DKK -
893/1058
Martin Nyrop: Tegnebord af massivt fyrretræ med højdejustérbart stel. Front med skuffe. Udført hos Rud. Rasmussens snedkerier.
Vurdering :
25.000 DKK Ikke solgt
-
893/1054
Kaare Klint: Fritstående skrivebord af mahogni med to afrundede endeklapper. Front med tre profilerede skuffer samt to udtræksplader.
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Hammerslag:
18.000 DKK -
893/1053
Kaare Klint: “Den Røde Stol”. Tre armstole med profileret stel af cubamahogni. Betrukket med patineret Nigerskind, hæftet med messingsøm. (3)
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
52.000 DKK -
893/1050
Frits Henningsen: Lænestol med stel af mahogni. Sider, sæde samt dybthæftet ryg betrukket med patineret brunt skind, hæftet med messingsøm.
Vurdering :
25.000 DKK Hammerslag:
18.000 DKK -
893/1049
Frits Henningsen: Armstol med profileret stel af cubamahogni med svungne armlæn og bagben. Betrukket med patineret brunt skind.
Vurdering :
40.000 DKK Hammerslag:
75.000 DKK -
893/1048
Frederik Hansen: Kommode samt cirkulært spejl af nøddetræ. Kommode med top af grønligt marmor, front med fem skuffer. Spejlglas med profileret kant. (2)
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
15.000 DKK -
893/1047
Kaj Gottlob: Langt biblioteksbord af kaukasisk nød, ben med udskårne profiler. Top ilagt patineret grønt skind, ene langside med seks skuffer, greb af messing.
Vurdering :
40.000–60.000 DKK Hammerslag:
95.000 DKK -
893/1046
Terence Harold Robsjohn-Gibbings, tilskrevet: Cirkulært sofabord af nød, tilspidsende ben med "sko" af messing. Top beklædt med brunt skind.
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
15.000 DKK -
893/1042
Vilhelm Lauritzen: Unika skrivebordsmøblement af massiv ask, bestående af dameskrivebord, skab samt hylde. (3)
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
11.000 DKK -
893/1039
Frits Schlegel: "Husum". Sæt på seks stole med stel af formbøjet bøg. Sæde samt ryg af massiv elm. (6)
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
32.000 DKK -
893/1038
Ernst Kühn: Konsol-/arbejdsbord med stel af bejdset bøg, rektangulær top af massiv fyrretræ. Udført hos Fritz Hansen.
Vurdering :
20.000 DKK Ikke solgt
-
893/1036
Jens Lyngsøe: Cirkulært sofabord af massiv pommersk fyr.
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
20.000 DKK -
893/1031
Niels O. Møller: Et sæt på otte armstole med stel af riopalisander. Sæder betrukket med sort skind. Model 62. Udført hos J.L. Møller. (8)
Vurdering :
150.000 DKK Hammerslag:
140.000 DKK -
893/1030
Finn Juhl: "Judasbordet". Ovalt spisebord af riopalisander med udtræk samt to tilhørende tillægsplader ilagt cirkulære plaketter af sølv.
Vurdering :
200.000–250.000 DKK Hammerslag:
190.000 DKK -
893/1029
Finn Juhl: “Høvdingestol”. Skulpturel lænestol af teak. Sæde, armlæn samt dybthæftet ryg betrukket med sort skind. Udført hos Niels Vodder.
Vurdering :
350.000 DKK Hammerslag:
360.000 DKK -
893/1028
Finn Juhl: Yderst sjældent sofabord med trebenet stel af massiv teak. Skulpturel top af massiv oregon pine med klap af massiv teak ilagt cirkulær messingplade.
Vurdering :
200.000–400.000 DKK Hammerslag:
370.000 DKK -
893/1027
Kristian Rosendahl Strunge: Unik, fritstående skænk af amerikansk valnød og palisander med svalehalesamlinger samt talrige indlægninger af europæisk ahorn.
Vurdering :
60.000–80.000 DKK Hammerslag:
62.000 DKK -
893/1026
Ib Kofod-Larsen: "Elizabeth". Lænestol samt tilhørende fodskammel med stel af teak. Betrukket med cognacfarvet skind. (2)
Vurdering :
60.000–80.000 DKK Hammerslag:
105.000 DKK -
893/1024
Severin Hansen Jr.: Et par sideborde af riopalisander med underliggende hylde af flet samt skjult skuffe integreret i sarg. (2)
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
30.000 DKK -
893/1023
Finn Juhl: "FJ 45". Lænestol af riopalisander. Sider, ryg samt løs sædehynde betrukket med rødt skind. Udført hos Niels Vodder.
Vurdering :
125.000–150.000 DKK Hammerslag:
220.000 DKK -
893/1021
Finn Juhl: "BO 55”. Fritstående to-personers sofa opsat på runde, tilspidsende ben af bøg. Betrukket med lys grå- samt grøn uld.
Vurdering :
30.000 DKK Hammerslag:
38.000 DKK -
893/1020
Finn Juhl: "FJ 53". Lænestol med stel af valnød. Betrukket med grå/hvid stribet og mørkegrå uld. Udført hos Niels Vodder.
Vurdering :
50.000–60.000 DKK Hammerslag:
58.000 DKK -
893/1019
Finn Juhl: Sjældent dameskrivebord med stel og top af teak. Venstre side monteret med opbevaringskasse af orgonpine. Udført hos Niels Vodder.
Vurdering :
20.000–30.000 DKK Hammerslag:
15.000 DKK -
893/1017
Esbjørn Hiort: Et par lænestole af massiv mahogny med justérbar ryg. Sider, sæde samt ryg med sprosser. Udført hos snedkermester Niels Vodder. (2)
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
28.000 DKK -
893/1016
Peder Pedersen: Skulpturelt, trekantet sofabord af teak, top med delvis kehlede kanter. Tilspidsende ben med svungne tværsprosser.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
13.000 DKK -
893/1015
Svensk design: Et par fritstående to-pers. sofabænke med runde, tilspidsende ben af birk. Dybthæftet sæde samt ryg betrukket med hvid uldbouclé. (2)
Vurdering :
40.000–50.000 DKK Ikke solgt
-
893/1012
Gunnel Nyman, tilskrevet: Skulpturel øreklapstol med udskåret, svungent stel af patineret eg, bagben af bøg. Betrukket med grønblå plys.
Vurdering :
20.000–30.000 DKK Ikke solgt
-
893/1006
Børge Mogensen: "Øresund". Et par kommoder af eg, opsat på medestel med sprosser af metal. Front med hver fire skuffer med runde, udskårne greb. (2)
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
25.000 DKK -
893/1003
Søren Georg Jensen: Lavt arbejdsbord med stel af grønt malet stål med høje "sko" af ibenholt. Rektangulær top af sort laminat.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Ikke solgt
-
893/996
Poul Kjærholm: "PK 9". Sæt på seks spisestole med stel af matforkromet stål. Skalformet sæde og ryg betrukket med rødbrunt skind. (6)
Vurdering :
120.000 DKK Hammerslag:
90.000 DKK