Auktion 873
873/64
Jørgen Sonne: "Ved Aaen en varm Sommerdag". Sign. J. Sonne 1866. Olie på lærred. 80 x 120.
Vurdering :
75.000–100.000 DKK Hammerslag:
55.000 DKK -
873/63
Jules-Felix Coutan: Skulptur af patineret bronze med en fisker og en fiskerpige. Sign. Jules Coutan. Støbt hos E. Colin & Cie, Paris. H. inkl. base 84,5.
Vurdering :
30.000 DKK Hammerslag:
30.000 DKK -
873/62
Carl Frederik Stanley: Digteren og dramatikeren Johannes Ewald (1743-1781). Sign. C. F. Stanley 1784. Buste af hvid Cararra marmor. H. 63.
Vurdering :
30.000–35.000 DKK Hammerslag:
22.000 DKK -
873/61
Lucien Renout: Symbolistisk komposition. Sign. Lucien Renout 1882. Olie på lærred. 120 x 89.
Vurdering :
30.000–50.000 DKK Hammerslag:
25.000 DKK -
873/60
Harald Slott-Møller: Roser. To unge pige i lange hvide kjoler plukker roser i haven til et hvidkalket hus. Sign. Harald Slott-Møller. Olie på lærred. 49 x 58.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
38.000 DKK -
873/58
Anna Ancher: Portræt af ældre kone med tørklæde, Skagen. Sign. A. Ancher. Olie på plade. 27 x 21,5.
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Hammerslag:
20.000 DKK -
873/56
Michael Ancher: Skagensfisker med gul sydvest. Sign. M. A. Olie på træ. 42 x 32.
Vurdering :
30.000 DKK Hammerslag:
25.000 DKK -
873/55
Michael Ancher: Fisker med pelshat set i profil. Sign. M. A. 96. Olie på lærred. 41 x 31.
Vurdering :
40.000–50.000 DKK Hammerslag:
28.000 DKK -
873/54
Vurdering :
80.000–100.000 DKK Ikke solgt
873/52
Carl Locher: En konvoj af skibe ud for Skagen. Sign. Carl Locher Skagen 1903. Olie på lærred. 41 x 58.
Vurdering :
30.000 DKK Hammerslag:
20.000 DKK -
873/51
Michael Ancher: En ung pige i blå kjole og med vilde blomster i hånden på en kornmark. Sign. M. Ancher. Olie på lærred. 51 x 35.
Vurdering :
200.000–250.000 DKK Hammerslag:
190.000 DKK -
873/50
Michael Ancher: Dansk sommerlandskab syd for Skagen. Sign. M. A. 13. Olie på lærred. 40 x 52.
Vurdering :
50.000–60.000 DKK Ikke solgt
873/48
Frits Thaulow: Portræt af kunstnerens første hustru Ingeborg Charlotte Gad (1852-1908).
Vurdering :
30.000 DKK Hammerslag:
32.000 DKK -
873/47
Anna Ancher: Et møde hen over plankeværket. Sign. A. Ancher. Olie på lærred. 43 x 63.
Vurdering :
100.000–125.000 DKK Hammerslag:
75.000 DKK -
873/46
Michael Ancher: "Blomster i en vase på et bord". Sign. M. Ancher. Olie på træ. 74 x49.
Vurdering :
150.000–250.000 DKK Ikke solgt
873/44
Anna Ancher: "Ung pige mellem valmuer". Sign. A. Ancher. Ca. 1910. Olie på lærred. 35 x 50.
Vurdering :
350.000–450.000 DKK Hammerslag:
320.000 DKK -
873/43
Johannes Larsen: Svaner over Filsø. Sign. monogram 33. Olie på lærred. 81 x 100.
Vurdering :
80.000–120.000 DKK Hammerslag:
160.000 DKK -
873/42
Johannes Larsen: Udsigt mod Kerteminde. Sign. monogram 33. Olie på lærred. 95 x 132.
Vurdering :
80.000–100.000 DKK Hammerslag:
70.000 DKK -
873/41
Johannes Larsen: Svømmende og flyvende alke samt en enkelt måge. Sign. monogram 1947. Vandfarve på papir. Lysmål 50 x 63.
Vurdering :
20.000–30.000 DKK Hammerslag:
28.000 DKK -
873/39
L. A. Ring: "Henad aften ved Terracina." Sign. L. A. Ring Terracina September 1894. Olie på lærred. 61 x 96.
Vurdering :
70.000 DKK -
873/38
L. A. Ring: "Vejsving i Baldersbrønde". Sign. L.A. Ring, 1906. Olie på lærred. 31 x 94.
Vurdering :
50.000–75.000 DKK Hammerslag:
70.000 DKK -
873/37
L. A. Ring: "Roskilde Landevej ved Kraghave". Sign. L. A. Ring 1906. Olie på lærred. 32 x 40.
Vurdering :
75.000–125.000 DKK Hammerslag:
70.000 DKK -
873/36
Kristian Zahrtmann: "David ved Sauls palads". Sign. monogram 1878. Olie på lærred. 182 x 85.
Vurdering :
150.000–250.000 DKK Hammerslag:
276.000 DKK -
873/35
Peder Mønsted: Solrig vinterdag i Norge. Sign. P. Mønsted Langseth 1919. Olie på lærred. 58 x 64.
Vurdering :
40.000 DKK Hammerslag:
35.000 DKK -
873/34
Carl Bøgh: Rensdyrhjord i fjeldene nord for Røros. Sign. Carl Bøgh. Olie på lærred. 106 x 150.
Vurdering :
30.000–50.000 DKK Hammerslag:
25.000 DKK -
873/33
Stefano Bruzzi: Italienske bønder på vandring i bjergpas ved vintertide. Sign. S. Bruzzi (sammenskrevet). Olie på lærred. 74 x 110.
Vurdering :
150.000–200.000 DKK Hammerslag:
620.000 DKK -
873/32
Vilhelm Hammershøi: "Landskab. Sommer. Falster". 1890. Usigneret. Olie på lærred. 31 x 44.
Vurdering :
250.000–350.000 DKK Hammerslag:
360.000 DKK -
873/29
Paul Fischer: En sommerdag i Skolegade i Aarhus med Domkirken i baggrunden. Sign. Paul Fischer. Olie på træ. 40 x 32.
Vurdering :
60.000–80.000 DKK Hammerslag:
50.000 DKK -
873/28
Vilhelm Arnesen: "En Hundredårig. Amatørsejlklubbens stationsskib, briggen "Hvalfisken" ved Langelinie". Sign. Vilh. Arnesen 1902. Olie på lærred. 88 x 127.
Vurdering :
40.000–60.000 DKK Hammerslag:
35.000 DKK -
873/27
Christian Mølsted: Havnen ved Knippelsbro, aften. Sign. Chr. Mølsted. Olie på lærred. 75 x 120.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
25.000 DKK -
873/26
Ole Ring: Parti fra Gl. Strand med Nikolaj kirkes tårn i baggrunden. Sign. Ole Ring. Olie på masonit. 27 x 35.
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Ikke solgt
873/25
Paul Fischer: Hos fiskerkonerne på Gammel Strand i København. Sign. Paul Fischer 1923. Olie på lærred. 91 x 122.
Vurdering :
250.000–350.000 DKK Ikke solgt
873/24
Paul Fischer: Vinterdag i Nyhavn. Sign. Paul Fischer. Olie på træ. 32 x 39.
Vurdering :
40.000–50.000 DKK Hammerslag:
30.000 DKK -
873/23
Carl Holsøe: Interiør med rygvendt kvinde siddende ved havedør. Sign. Carl Holsø. Olie på lærred. 52 x 50.
Vurdering :
160.000 DKK -
873/22
Paul Fischer: Friske hornfisk til salg. Sign. Paul Fischer. Olie på lærred. 40 x 33.
Vurdering :
75.000 DKK Ikke solgt
873/21
Paul Fischer: Ung elegant dame i hestedrosche ved Dronning Louises Bro. Sign. Paul Fischer 1902. Olie på lærred. 57 x75.
Vurdering :
800.000–1.000.000 DKK Hammerslag:
750.000 DKK -
873/20
Paul Fischer: Elegante damer på Rådhuspladsen en snevejrsdag. Sign. Paul Fischer. Grisaille. Olie på malepap. 24 x 19.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
42.000 DKK -
873/19
Paul Fischer: Vinterdag ved Bispetorvet med mænd der skovler sne ved Domkirken. Sign. Paul Fischer. Olie på træ. 39 x 32.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
32.000 DKK -
873/18
Paul Fischer: "Kongens Fødselsdag. Vagtparaden i Galla trækker op gennem Østergade". Sign. Paul Fischer 1925. Olie på lærred. 150 x 150.
Vurdering :
1.500.000–2.000.000 DKK Hammerslag:
2.100.000 DKK -
873/17
Paul Fischer: Grønsagsboder på Højbro Plads. Sign. Paul Fischer. Olie på træ. 32 x 39.
Vurdering :
70.000–80.000 DKK Hammerslag:
85.000 DKK -
873/16
Paul Fischer: Lokomotiv på baneterrænet ved krydset ved Jarmers Plads og H. C. Andersens Boulevard. Sign. Paul Fischer. Olie på mahogni. 20 x 25.
Vurdering :
30.000 DKK Hammerslag:
24.000 DKK -
873/12
I. C. Dahl: En skræppeplante i skovbunden. Sign. Dahl D. 5 Junÿ 1830. Olie på malepap. 31 x 35.
Vurdering :
250.000–300.000 DKK Hammerslag:
320.000 DKK -
873/11
Jens Juel: Portræt af Heinrich Wilhelm von Huth. Ca. 1800. Usigneret. Olie på lærred. 69 x 54. Oval indramning i samtidig firsidet ramme.
Vurdering :
90.000 DKK -
873/9
Christen Købke: Parti fra Kastelsvolden mod Langelinie. 1832. Usigneret. Olie på papir monteret på lærred. 35 x 43.
Vurdering :
100.000–125.000 DKK Ikke solgt
873/8
C. W. Eckersberg: "En Scene af Axel og Valborg". 1818. Usigneret. Olie på lærred. 85 x 75 cm.
Vurdering :
150.000 DKK -
873/5
Martinus Rørbye: "Ponte del Caravane, Smyrna." Sign. Rörbye. Vandfarve på papir. Bladstørrelse 29,5 x 40,5.
Vurdering :
50.000–75.000 DKK Hammerslag:
40.000 DKK -
873/4
J. L. Lund: Kunstnerens selvportræt i en alder af 50 år. Sign. på etiket på blændrammen. Olie på lærred. 45 x 40.
Vurdering :
30.000–50.000 DKK Hammerslag:
100.000 DKK -
873/3
P. C. Skovgaard: Landskab med træer, Læsø. Sign. monogram Læsø 24. Mai 1849. Olie på papir monteret på lærred. 30 x 40.
Vurdering :
40.000–60.000 DKK Hammerslag:
120.000 DKK -
873/2
Vilhelm Petersen: "Parti fra Sletten set mod Helsingør". Ca. 1865. Usigneret. Olie på lærred. 58 x 95.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
38.000 DKK