873/​8

“En Scene af Axel og Valborg”. 1818. Usigneret. Olie på lærred. 85×75 cm.

Emil Hannovers fortegnelse over C. W. Eckersberg malerier nr. 231.

Udstillet: Charlottenborg 1818 nr. 16. Her købt af lensgreve August Adam Wilhelm Moltke-Bregentved.

C. W. Eckersberg skriver i sin dagbog 23. marts 1818: “Endt Axel og Valborg”.

Proveniens: Bestilt af grosserer Mendel Levin Nathanson. Lensgreve August Adam Wilhelm Moltke-Bregentved (1818). Dennes søn lensgreve Frederik Georg Julius Moltke-Bregentved Dennes søn, lensgreve Frederik Christian Moltke-Bregentved. Dennes søn, lensgreve Christian Frederik Gustav Moltke-Bregentved, dennes auktion Winkel & Magnussen auktion 376, 1952 nr. 35, afb. s. 15.

Scene fra 3. akt af Adam Oehlenschlägers tragedie “Axel og Valborg” skrevet i Paris 1808.

Efter at have gjort tjeneste som ridder i Tyskland vender Axel tilbage til hoffet i Nidaros, hvor han vil fri til sin elskede Valborg og blive væbner for kongen. Imidlertid begærer kongen selv Valborg, og desuden går kirken imod en forbindelse mellem Axel og Valborg, da de er beslægtede. Imidlertid har Axel et pavebrev, der tilsyneladende rydder problemerne af vejen, og der sættes gang i forberedelserne af brylluppet. Under selve vielsen sår munken Knud tvivl om pavebrevets gyldighed, og parret skilles under stor patos, inden Valborg tvinges i kloster. Det lykkes Axel og Valborg at flygte, men Axel må gå i kamp for kongen, og i denne såres han dødeligt, hvorpå Valborgs hjerte brister, da hun sidder med Axels døde krop.

Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt fine-art@bruun-rasmussen.dk

Malerier & bøger, 19. september 2017

Vur­dering

200.000–250.000 DKK

Hammerslag

150.000 DKK