Carl Bøgh (f. København 1827, d. sst. 1893)
Rensdyrhjord i fjeldene nord for Røros. Sign. Carl Bøgh. Olie på lærred. 106×150.
I 1877 og 1878 udstillede Carl Bøgh på Charlottenborg flere malerier med rensdyr i fjeldene nord for Røros i Norge. Dette maleri må være et af disse.
Røros er en sydsamisk by og kommune kendt for sine kobberminer beliggende på højde med Ålesund og grænsende op til Sverige.
Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt fine-art@bruun-rasmussen.dk
Malerier & bøger, 19. september 2017