Auktion 872
872/820
Vilhelm Lundstrøm: Opstilling, 1942. Sign. og dateret på bagsiden. Olie på lærred. 98 x 78.
Vurdering :
200.000–250.000 DKK Hammerslag:
220.000 DKK -
872/819
Olaf Rude: Opstilling med blå hyacinther og appelsiner. Sign. Olaf Rude. Olie på lærred. 68 x 47.
Vurdering :
40.000 DKK Hammerslag:
45.000 DKK -
872/818
Sigurd Swane: Vintersol. Øregaard. Sign. S.Sw. 30. Olie på lærred. 142 x 102.
Vurdering :
40.000–50.000 DKK Hammerslag:
30.000 DKK -
872/817
Harald Giersing: Selvportræt, violet, 1924. Usign. Olie på lærred. 90 x 76
Vurdering :
80.000 DKK Ikke solgt
872/816
Erik Hoppe: Wilders Plads, Christianshavn, 1936. Sign. Hoppe. Olie på lærred. 100 x 105.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
20.000 DKK -
872/814
Samuel Joensen-Mikines: Grindedrab, Færøerne. Sign. S. J. Mikines. Olie på lærred. 86 x 101.
Vurdering :
60.000–80.000 DKK Hammerslag:
45.000 DKK -
872/813
Samuel Joensen-Mikines: Parti fra Mykines Bygd, Færøerne. Sign. S. J. Mikines 52. Olie på lærred. 96 x 116
Vurdering :
75.000 DKK Hammerslag:
75.000 DKK -
872/812
Samuel Joensen-Mikines: Bygd, Færøerne. Sign. S. J. Mikines. Olie på lærred. 65 x 81.
Vurdering :
50.000 DKK Hammerslag:
40.000 DKK -
872/811
Ingálvur av Reyni: Udsigt mod Tinganes (Thorshavn) og Nolsoy, Færøerne. Sign. I. av Reyni. Olie på lærred. 76 x 100.
Vurdering :
40.000 DKK Hammerslag:
33.000 DKK -
872/810
J. F. Willumsen: Motiv fra Mont Blanc-massivet. Sign. J.F.W. 1920. Olie på lærred. 47 x 63.
Vurdering :
150.000–200.000 DKK Hammerslag:
225.000 DKK -
872/809
Pekka Halonen: Snelandskab. Sign. P. Halonen 1900. Olie på lærred. 88 x 55
Vurdering :
125.000–150.000 DKK Hammerslag:
380.000 DKK -
872/808
Hans Scherfig: Flamingo og slange. Sign. Hans Scherfig 1965. Olie på masonit. 36 x 23
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
80.000 DKK -
872/807
Hans Scherfig: Ørkenmotiv med kameler. Sign. Scherfig 1963. Tempera på masonit. 14 x 27.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
22.000 DKK -
872/806
Hans Scherfig: Mandril i junglen. Sign. Scherfig 1953. Gouache på papir. Bladstørrelse 22 x 30.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
25.000 DKK -
872/805
Hans Scherfig: Næsehorn i måneskin, cirka 1937-38. Sign. Scherfig. Tempera på masonit. 31 x 34.
Vurdering :
20.000–30.000 DKK Hammerslag:
28.000 DKK -
872/804
Hans Scherfig: "Københavns Havn. Amerikadamperens ankomst", 1928. Sign. H S; sign. på bagsiden Scherfig 1928. Olie på lærred.
Vurdering :
100.000–150.000 DKK Ikke solgt
872/803
Hans Scherfig: "Vasilijkatedralen på Den Røde Plads, Moskva". Sign. Scherfig 1950. Tempera på masonit. 78 x 61
Vurdering :
60.000–75.000 DKK Hammerslag:
55.000 DKK -
872/802
Hans Scherfig: Savannebillede med giraffer, zebraer og næsehorn. Sign. Scherfig. Tempera på masonit. 81 x 122
Vurdering :
100.000–125.000 DKK Hammerslag:
70.000 DKK -
872/801
Hans Scherfig: Flodhest med unge. Sign. Scherfig. Tempera på masonit. 22 x 24
Vurdering :
50.000–60.000 DKK Hammerslag:
60.000 DKK -
872/779
Company school paintings, c. 1820: Four botanical studies. Pencil, watercolour and bodycolour on European paper, watermark M&J Lay 1817. C. 370 x 470 mm. (4)
Vurdering :
25.000 DKK Ikke solgt
872/778
Company school paintings, c. 1820: Five studies with insects. Pencil, watercolour and bodycolour on European paper, watermark M&J Lay 1817. C. 360 x 470 mm. (5)
Vurdering :
25.000 DKK Hammerslag:
18.000 DKK -
872/777
Unknown artist, early 19th century: Six compositions of Chinese costumes. Watercolour on European paper. C. 240 x 360 mm. (6)
Vurdering :
25.000 DKK Hammerslag:
18.000 DKK -
872/776
Benjamin Wolff: My Elephant and other sketchbook studies from a journey to Benares during the month of March, 1824. Pencil. 160 x 150 mm – 250 x 370 mm. (14)
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
5.000 DKK -
872/775
George Chinnery 1774-1852: Portrait of A.S. Pennington. 260 x 192 mm.
Vurdering :
8.000 DKK Hammerslag:
6.000 DKK -
872/774
George Chinnery 1774-1852: Double Portrait of Knud Wolff and Sarah Wolff. 360 x 270 mm.
Vurdering :
100.000 DKK Ikke solgt
872/773
Printed portraits of artist and sitter, George Chinnery and George Cruttenden. Lithography and engraving in 1820's Calcutta
Vurdering :
10.000–20.000 DKK Hammerslag:
8.000 DKK -
872/772
Giovanni Battista Belzoni 1778-1823: PLATES ILLUSTRATIVE OF THE RESEARCHES AND OPERATIONS OF G. BELZONI IN EGYPT AND NUBIA
Vurdering :
25.000 DKK Hammerslag:
22.000 DKK -
872/771
William Hodges 1744-1797: Select Views in India, drawn on the spot, in the years 1780, 1781, 1782, and 1783, and executed in aqua tinta, by William Hodges. (2)
Vurdering :
100.000 DKK Hammerslag:
60.000 DKK -
872/770
ASIATIC MUSEUM ILLUSTRATED.
Vurdering :
15.000 DKK Hammerslag:
12.000 DKK -
872/769
John Dalrymple ca. 1796-1844, after: PANORAMIC VIEW OF THE CITY OF BENARES. Taken by John Dalrymple Esq. and Drawn on Stone by G Pearson. Appr. 243 x 3200 mm.
Vurdering :
15.000 DKK Hammerslag:
12.000 DKK -
872/731
Skibsmodel af sterlingsølv af ØK's fragtskib "M/S Selandia". Stemplet for A. Dragsted. I montre af glas og patineret metal. L. skib 33 cm.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
38.000 DKK -
872/729
Kinesisk eksport smykkeæske og håndspejl af sølv. Luen Wo, Shanghai, 19. årh.s slutning. (2)
Vurdering :
10.000 DKK Ikke solgt
872/728
Kinesisk eksport kaffe- og teservice af sølv, bestående af kaffekande, tekande, sukkerskål, flødekande samt bakke. Stemplet Luen Wo, Shanghai. Vægt 2889 gr. (5)
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Hammerslag:
34.000 DKK -
872/726
Japansk relief af træ. Meiji 1868-1912.
Vurdering :
15.000 DKK Ikke solgt
872/725
En lille kinesisk figur af elfenben i form af Shoulao. Qianlong 1736-1795. 6.5 cm.
Vurdering :
15.000 DKK Ikke solgt
872/724
Figur af udskåret elfenben visende Kannon siddende på lotustrone. Japan, Meiji 1868-1912. H. 26 cm. Base af gennembrudt træ medfølger.
Vurdering :
10.000 DKK Ikke solgt
872/723
Okimono af udskåret elfenben, usigneret. Edo-Meiji, 19. årh. H. 21 cm.
Vurdering :
10.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
872/722
Xue Zhai og Pu Jin?: Vifte bemalet med mand siddende ved søbred. Signeret. 20. årh. L. 50 cm.
Vurdering :
15.000 DKK Hammerslag:
11.000 DKK -
872/721
Kinesiske kunstnere 19/20. årh. : Tre vifter, tush og akvarel på papir, stave af bambus. L. 23, 24 og 34 cm. (3)
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Hammerslag:
10.000 DKK -
872/720
Xin Hu: Et kinesisk still-leben billede. Indrammet. 19. årh. Billedfelt 119 x 41 cm.
Vurdering :
20.000 DKK Ikke solgt
872/719
To lågkrukker af porcelæn, dekorerede i underglasur blå. Mærket med dobbeltringe, men 18./19. årh. H. 22,5-23 cm. (2)
Vurdering :
15.000 DKK Hammerslag:
50.000 DKK -
872/718
Kinesisk vase af porcelæn, dekoreret i underglasur blå med legende drenge i landskab. Med låg af træ. Kangxi 1662-1722. H. ekskl. låg 13 cm.
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
872/717
En tedåse af porcelæn. Mærket Jiajing 1522-1566, men 19. årh. H. 14,5 cm.
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Ikke solgt
872/716
Buddha Shakyamuni af patineret bronze. Chingsay stil. Thailand, 19. årh. H. 84 cm.
Vurdering :
20.000 DKK Ikke solgt
872/715
Figur af bronze i form af Avalokiteshvara. Nepal/Indien, 12. årh. eller senere. H. 22 cm.
Vurdering :
10.000 DKK Hammerslag:
17.000 DKK -
872/714
Figur af kobber i form af stående bodhisattva. Antagelig Nepal, 12. årh. eller senere. H. 36 cm.
Vurdering :
40.000 DKK Ikke solgt
872/713
Ostindisk tallerken af porcelæn. Diam. 29 cm.
Vurdering :
10.000 DKK Hammerslag:
9.000 DKK -
872/711
Tian Hexian ?: Lille skål af porcelæn. sign. Seglmærket Tian He-Xian. Diam. 13,5 cm.
Vurdering :
10.000 DKK Hammerslag:
8.000 DKK -
872/710
Thangka med Padmasambhava i sin manifestation som Loden Chogse. Ca. 1900.Billedfelt 66 x 43 cm.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
22.000 DKK -
872/708
Figur af forgyldt og bemalet bronze i form af Yamantaka stående på okse og menneske. Tibet, 18./19. årh. Vægt 1551 gr. H. 18.5 cm.
Vurdering :
50.000 DKK Ikke solgt
872/706
Et sæt af fire kinesiske paneler med 12 signerede marble dream indlægninger. Tidlig 20. årh. 99 x 22,5 cm. (4)
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
11.000 DKK -
872/701
Kinesisk bowle af zitan. Republic 1912-49 eller tidligere. Diam. 19 cm. H. 11 cm.
Vurdering :
75.000 DKK Hammerslag:
190.000 DKK -
872/700
En kinesisk figur af fedtsten i form af luohan. 19. årh. H. 9 cm.
Vurdering :
15.000 DKK Ikke solgt
872/698
Kinesisk plakette af porcelæn. Republik 1912-49. 38,5 x 25,5 cm.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
26.000 DKK -
872/697
Plakette af porcelæn, dekoreret i grisaille og jernrød med de otte udødelige. Indrammet. 20. årh. 47,5 x 32,5 cm.
Vurdering :
20.000–30.000 DKK Hammerslag:
35.000 DKK -
872/696
Kinesisk figurgruppe af patineret bronze i form af to legende Fohunde. 18. årh. Vægt ca. 15500 gr. H. 40 cm.
Vurdering :
40.000–50.000 DKK Ikke solgt
872/695
Altersæt, wugong arkaisk stil med cloisonne og forgyldt bronce, røgelseskar, to vaser og to lysestager. Kina 19. årh. H. 35 og 37 cm. (5)
Vurdering :
30.000–50.000 DKK Hammerslag:
320.000 DKK -
872/692
Thangka med Baisajyaguru, Medicin Buddha, han sidder centralt på en lotustrone, øverst Padmasambhava og Grøn Tara. Tibet, 19. årh. Billedfelt 41 x 27 cm.
Vurdering :
10.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
872/691
Kinesisk røgelseskar af patineret bronze. Mærket Xuande, 17./18. årh. Vægt 1424 gr. Diam. 15 cm.
Vurdering :
40.000–60.000 DKK Hammerslag:
30.000 DKK -
872/689
Et kinesisk røgelseskar af patineret bronze. 18. årh. H 8.5 cm. L. 18 cm.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
30.000 DKK -
872/688
En tibetansk figur af forgyldt bronze i form af Vajradhara. 17.-18. årh. H 15 cm.
Vurdering :
40.000–50.000 DKK Ikke solgt
872/687
En bhutanesisk broderet og applikeret thangka med Drugpa Kagyu lama Jampyel Drakpa 1766–1834. 19. årh. Billedfelt 45 x 34 cm.
Vurdering :
30.000 DKK Ikke solgt