Auktion 872
Varia, møbler og tæpper
872/328
Kinesisk Beijing tæppe, medaljondesign på gylden bund. 20. årh.s midte. 526 x 416.
Vurdering :
60.000 DKK Hammerslag:
40.000 DKK -
872/327
Antikt Kinesisk tæppe, 1700-tals Kangxi design med florale dragemotiver på lys bund omgivet af klassisk svastika-hovedbort. 20 årh.s begyndelse. 445 x 363.
Vurdering :
60.000 DKK Hammerslag:
55.000 DKK -
872/326
Signeret helsilke Qum tæppe, Persien. Klassisk havedesign. Signeret: Mehdialah Ghom. Ca. 1,44 mio. kn. pr. m2. 20. årh./21. årh. 414 x 295.
Vurdering :
120.000 DKK Hammerslag:
110.000 DKK -
872/325
Klassisk Aubusson medaljondesign udført i silke, Kina. 21. årh. 314 x 244.
Vurdering :
15.000 DKK Ikke solgt
872/323
Isfahan Seirafian tæppe, Persien. Signeret Esfahan Hossein Iran. Ca. 1.2 mio. kn. pr. m2. 20. årh.s anden halvdel. 330 x 209.
Vurdering :
100.000–125.000 DKK Hammerslag:
100.000 DKK -
872/319
Antikt Heriz tæppe, Nordvest Persien. Medaljondesign på rød bund prydet med stiliserede blomster og bladværk omgivet af bred dekorativ hovedbort. 350 x 281.
Vurdering :
60.000 DKK Ikke solgt
872/316
Signeret Keshan figural tæppe, Persien. Kong Salomon på tronstolen omgivet af beskyttere, rådgivere and tjenestefolk. 205 x 131.
Vurdering :
15.000–18.000 DKK Ikke solgt
872/315
Keshan figuraltæppe, Persien. Afbildning af Seldsjukisk konge, hovedbort prydet med kombination af klassiske persiske digte. 208 x 137.
Vurdering :
15.000–18.000 DKK Hammerslag:
16.000 DKK -
872/314
Isfahan tæppe, Persien. Design med afbildning af legendarisk persisk fortælling. 20. årh.s begyndelse. 183 x 137.
Vurdering :
15.000 DKK Ikke solgt
872/313
Signeret Keshan figuraltæppe, Persien. Signeret: Kashan Farschtchian. 20. årh.s midte. 199 x 132.
Vurdering :
15.000 DKK Hammerslag:
11.000 DKK -
872/312
Kinesisk tæppe, centralt med blomsteropsats på åben blå bund. 20. årh.s begyndelse. 348 X 270.
Vurdering :
50.000 DKK Hammerslag:
46.000 DKK -
872/311
Suiyuan tæppe, Kina. Gentagelsesmønster ned stiliserede rosetter i gitteropbygning. 20. årh.s begyndelse. 204 x 133.
Vurdering :
8.000 DKK Hammerslag:
6.200 DKK -
872/309
Tabriz tæppe, Persien. Medaljondesign efter det verdenskendte "Ardebil" tæppe udstillet på V&A museet(Victoria & Albert, London). Ca. 1940. 414 x 291.
Vurdering :
25.000 DKK Ikke solgt
872/308
Nain tæppe, Persien. Medaljondesign på lys bund. 20. årh.s. slutning. 413 x 303.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
15.000 DKK -
872/307
Keshan tæppe, Persien. Medaljondesign på rød bund. 20. årh.s midte. 437 x 320.
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
11.000 DKK -
872/306
Antikt Bakshaish tæppe, nordvest Persien. Design med enkel stiliseret medaljon. Ca. 1910. 465 x 285.
Vurdering :
125.000 DKK Ikke solgt
872/305
Heriz løber, nordvest Persien. Klassisk Karadja design med stor variation af geometriske medaljoner/ornamenter. 20. årh.s første halvdel. 625 x 117.
Vurdering :
30.000 DKK Ikke solgt
872/303
Antikt nomade Gendje tæppe, Kaukasus. Centralt med hageornamenter. 19. årh. 134 x 103.
Vurdering :
18.000 DKK Hammerslag:
18.000 DKK -
872/302
Antikt Heriz tæppe, nordvest Persien. Dekorativt, næsten kvadratisk eksemplar med det klassiske geometriske medaljondesign. Ca. 1900. 337 x 310.
Vurdering :
50.000 DKK Hammerslag:
60.000 DKK -
872/300
Lesghi tæppe, Kaukasus. Design i form af felter prydet med stjerner, stiliserede menneskefigurer og dyremotiver. 20. årh.s begyndelse. 193 x 123.
Vurdering :
15.000 DKK Ikke solgt
872/299
Kinesisk Art Deco tæppe, gentagelsesmønster med blomstergrene, og hængende lamper på rød/lilla bund. 20. årh.s første halvdel. 430 x 340.
Vurdering :
50.000 DKK Hammerslag:
34.000 DKK -
872/298
Kinesisk Art Deco tæppe, gentagelsesmønster med blomstergrene, vaser og hængende lamper på blå bund. 20. årh.s første halvdel. 371 x 308.
Vurdering :
40.000–50.000 DKK Hammerslag:
30.000 DKK -
872/297
Signeret Seirafian Isfahan tæppe, Persien. Klassisk medaljondesign på rød bund. 1-1,1 mio. kn. pr. m2. 338 x 218.
Vurdering :
80.000–100.000 DKK Hammerslag:
65.000 DKK -
872/296
Signeret Serafian Isfahan tæppe, Persien. Medaljondesign på lys bund. Signeret: Iran Isfahan Seirafian.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
18.000 DKK -
872/295
Sjældent signeret helsilke Seirafian Isfahan tæppe, Persien. Gentagelsesmønster på lys bund. Ca. 800 kn. pr. m2. 1950-1970. 177 x 109.
Vurdering :
50.000 DKK Ikke solgt
872/294
Antikt Heriz silketæppe, nordvest Persien. Nichedesign med blomstervase, slyngede grene og bladværk. Ca. 1900. 177 x 131.
Vurdering :
60.000 DKK Ikke solgt
872/293
Kirman figuraltæppe, Persien. Centralt med Shah Fereydon omgivet Azashah(til højre), Shah Esmaiel(ovenfor), Shah Abbas(nedenfor) og Porandokht(til venstre).
Vurdering :
50.000 DKK Ikke solgt
872/292
Tabriz tæppe, Persien. Design i form af klassisk 1700-tals gentagelsesmotiv med Jagtscenerier og træer. 20. årh.s begyndelse. 472 x 283.
Vurdering :
120.000 DKK Ikke solgt
872/291
Mahal tæppe, Persien. Gentagelsesmøster i form af cypresser, hænge pile og stiliserede blomster på blå bund. Ca. 1900. 595 x 342.
Vurdering :
70.000 DKK Ikke solgt
872/290
Antikt Heriz/Serapi tæppe, nordvest Persien. Ca. 1900. 544 x 365.
Vurdering :
225.000 DKK Hammerslag:
190.000 DKK -
872/289
Malayir tæppe, Persien. Simpelt og elegant medaljondesign på åben ensfarvet bund. 20. årh.s begyndelse. 337 x 140.
Vurdering :
12.000 DKK Ikke solgt
872/288
Antikt Ladik bedetæppe, Anatolien. 19. årh.s første halvdel.
Vurdering :
18.000 DKK Hammerslag:
18.000 DKK -
872/287
Signeret Seirafian Isfahan tæppe, Persien. Klassisk medaljondesign. Urørt stand. Knyttet med korkul på silkekæde, konturer mCa. 950.000 kn. pr. m2. 382 x 259.
Vurdering :
250.000 DKK Ikke solgt
872/286
Qum helsilketæppe, Persien. Medaljondesign på lys bund. Ca. 640.000 kn. pr. m2. 20. årh.s slutning. 320 x 207.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
15.000 DKK -
872/285
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
18.000 DKK -
872/283
Vurdering :
18.000 DKK Hammerslag:
18.000 DKK -
872/282
Petag Tabriz, Persien. Klassisk Vase design. 20. årh.s begyndelse. 393 x 312.
Vurdering :
130.000 DKK Ikke solgt
872/281
Ziegler Mahal tæppe, Persien. Gentagelsesmønster med slyngede grene, palmetter og rosetter. Ca. 1900. 393 x 316.
Vurdering :
60.000 DKK Ikke solgt
872/280
Flamsk tapet forestillende det historiske og legedariske møde "Dronningen af Saba møder Kong Salomon, konge af Israel og Judas". 16/18 årh. 431 x 322.
Vurdering :
40.000 DKK Hammerslag:
52.000 DKK -
872/279
Helsilke Kayseri tæppe, Tyrkiet. Sjældent Kayseri tæppe udført i design inspireret af 1600-tals persisk Safavid "vase" ornamentik.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
16.000 DKK -
872/278
Tabriz tæppe, Persien. Usædvanlig detaljerigt eksemplar med sværd, vaser, skåle, palmetter, rosetter, jagtscenerier m.m. 20. årh.s første halvdel. 364 x 251.
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
9.000 DKK -
872/277
Heriz tæppe, nordvest Persien. Klassisk geometrisk medaljondesign. 20. årh.s begyndelse. 382 x 276.
Vurdering :
50.000 DKK Ikke solgt
872/276
Antikt Feraghan tæppe, vestlige Persien. Gentagelsesmønster med herati design på blå bund. 20. årh.s begyndelse. 382 x 296.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
8.000 DKK -
872/275
Bakshaish tæppe, nordlige Persien. Gentagelsesmønster med herati design. 20. årh.s begyndelse. 320 x 178.
Vurdering :
25.000 DKK Ikke solgt
872/274
Keshan tæppe, Persien. Medaljondesign på blå bund. 20. årh.s midte. 396 x 310.
Vurdering :
25.000 DKK Ikke solgt
872/273
Heriz tæppe, Nordvest Persien. Klassisk geometrisk medalliondesign. 20. årh.s midte. 390 x 288.
Vurdering :
25.000 DKK Ikke solgt
872/272
Signeret Hereke helsilketæppe, Tyrkiet. Gentagelsesmønster med forbundne palmetter, rosetter, fuglemotiver og arabesker. Ca. 1 mio. kn. pr. Ca. 1960. 155 x 103.
Vurdering :
18.000 DKK Ikke solgt
872/271
Helsilke Qum tæppe, Persien. Design med klassiske jagtscenerier. 20. årh.s anden halvdel. 181 x 114.
Vurdering :
12.000 DKK Ikke solgt
872/270
Vilhelm Bissen: Portrætbuste af Louise Dronning af Danmark (1863-1898), hvid Carerra marmor. 19. årh.s slutning. H. 80.
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
28.000 DKK -
872/269
Diorama. H.N. Andersen's lystyacht "Viking". 102 X 128 cm.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
22.000 DKK -
872/267
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
872/265
Vurdering :
15.000 DKK Hammerslag:
12.000 DKK -
872/264
Vurdering :
40.000 DKK Hammerslag:
32.000 DKK -
872/263
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
19.000 DKK -
872/262
Vurdering :
20.000 DKK Ikke solgt
872/259
Hermann Ernst Freund: Armstol af mahogni. Damnark, udført i årene 1830-1836.
Vurdering :
40.000–50.000 DKK Hammerslag:
38.000 DKK -
872/257
Stor Charles X lysekrone af forgyldt og patineret bronze. Frankrig, ca. 1820-1830. H. 95. Diam. 75.
Vurdering :
100.000 DKK Ikke solgt
872/256
Gervais- Maximilien Eugène Durand: Fransk kabinetskab af frugt træ. Sign. under pladen G. Durand, Paris. 19. årh.s midte. H. 98. B. 126. D. 55.
Vurdering :
75.000 DKK Ikke solgt
872/255
Sengustaviansk konsol af forgyldt træ med plade af hvid marmor. Sverige, 18. årh.s slutning. H. 76. B. 84. D. 40.
Vurdering :
15.000 DKK Hammerslag:
16.000 DKK -
872/253
Et sæt på fire franske directoire armstole af mahogni. Paris, ca. 1800. (4)
Vurdering :
75.000 DKK Ikke solgt
872/249
Vurdering :
45.000 DKK Hammerslag:
100.000 DKK -
872/248
Vurdering :
50.000 DKK Hammerslag:
60.000 DKK