2431/500Aarhus
Vurdering :
40.000 DKK Næste bud:
2431/501Lyngby
Inger Rokkjær: Lille rund lågkrukke af rakubrændt stentøj med konisk tilspidsende låg. Unik. H. 6,4. Diam. 7,7.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2431/502Lyngby
Hanne Varming: "Nicole med stol". Sign. Hanne Varming 1996. Bronze. H. 58.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Næste bud:
2431/503Aarhus
Hans J. Wegner: “Tyrestolen”. Armstol af massiv teak, indlægninger i ryg. Udført hos Johannes Hansen. Ca. 1962.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Næste bud:
2431/504Lyngby
Georg Jensen: "Magnolia". Tekande af sterlingsølv med hamret overflade. Stjerthank af udskåret elfenben. Georg Jensen 1925-1932. Vægt 508 g. H. 12,5. L. 22.
Vurdering :
20.000 DKK Næste bud:
2431/505Lyngby
Sergei Sviatchenko: “Avenue of silence”, 1992. Sign. med titel og datering på bagsiden. Olie på lærred. 90 x 100.
Vurdering :
20.000 DKK Næste bud:
2431/506Aarhus
Tonning Rasmussen: "Portræt med næse og waterloo-plein (Amsterdam billede)". Sign. Olie på lærred. 82 x 100.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2431/507Lyngby
Inger Rokkjær: Lågkrukke af stentøj modelleret i kantet form. H. 22,4.
Vurdering :
15.000 DKK Næste bud:
2431/508Lyngby
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Næste bud:
2431/509Aarhus
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Næste bud:
2431/510Lyngby
Inger Rokkjær: To cirkulære skåle af rakubrændt stentøj, indvendigt med indridset reliefdekor. Dekoreret med cremehvid glasur. (2)
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2431/511Lyngby
Vurdering :
50.000 DKK Næste bud:
2431/512Aarhus
Vurdering :
60.000 DKK Næste bud:
2431/513Lyngby
Inger Rokkjær: Rund lågkrukke af rakubrændt stentøj, dekoreret med gråbrun og gråhvid glasur. H. 15,7. Diam. 8,3.
Vurdering :
8.000 DKK Næste bud:
2431/514Lyngby
Pablo Picasso: "Cruchon hibou", 1955. Stemplet D'après Picasso, Madoura Plein Feu. Ed. 500. Glaseret lertøj. H. 27-27,5.
Vurdering :
30.000–35.000 DKK Næste bud:
2431/515Aarhus
Finn Juhl: "Poeten". To-personers sofa med ben af eg, betrukket med lammeskind. House of Finn Juhl. L. 135.
Vurdering :
35.000–40.000 DKK Næste bud:
2431/516Lyngby
Bodil Manz: Porcelænsskulptur sammensat af delvis grå- og hvidglaserede fragmenter. Sign. Bodil Manz. H. 21.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2431/517Lyngby
Vurdering :
60.000 DKK Næste bud:
2431/518Aarhus
Finn Juhl: "Eye table". Sofabord af eg og sort laminat. Udført hos House of Finn Juhl. H. 50. L. 90. B. 55.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud:
2431/519Lyngby
Bodil Manz: Cylindrisk vase af tyndt porcelæn med "trappevæg" i relief. H. maks. 18,7. Diam. 12,5-13,6.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2431/520Lyngby
Pablo Picasso: "Le vieux roi", 1959 (6-1-59). Sign. i trykket Picasso med rødt. Ed. 1000 ekspl. Litografi. Lysmål 62 x 47.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Næste bud:
2431/521Aarhus
Knud Nielsen: "Komposition". Sign. Knud N 82 samt på bagsiden. Olie på lærred. 150 x 130.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Næste bud:
2431/522Lyngby
Bodil Manz: Sekstenkantet skål af porcelæn. Udvendigt dekoreret med gråbrun og blåglaseret streg- og kantdekor. L. 15,3.
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2431/523Lyngby
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud:
2431/524Aarhus
Vurdering :
80.000–100.000 DKK Næste bud:
2431/525Lyngby
Niels O. Møller: Sæt på 12 armstole af eg. Sæde betrukket med bordeauxfarvet skind. (12)
Vurdering :
60.000 DKK Næste bud:
2431/526Lyngby
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2431/527Aarhus
Finn Juhl: "BO 55". To-personers sofa med ben af bøg, betrukket med mønstret møbelstof. Udført hos Bovirke. L. 135.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Næste bud:
2431/528Lyngby
Poul M. Volther, m.fl.: Fem stole og spisebord af eg. Bordtop og plader af teak. (6)
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud:
2431/529Lyngby
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud:
2431/530Aarhus
Kaare Klint: "Den Røde Stol". Et par armstole af cubamahogni. Betrukket med sømsbeslået Nigerskind. (2)
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud:
2431/531Lyngby
Arje Griegst: "Konkylie". En sukkerskål/bonbonniere af porcelæn dekoreret med transparent blå glasur. H. inkl. låg 15.
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2431/532Lyngby
Clay Ketter: "Hiedra", 2003. Sign. med titel og datering på bagsiden. C-print. 54 x 69.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud:
2431/533Aarhus
Vurdering :
50.000–60.000 DKK Næste bud:
2431/534Lyngby
Piero Fornasetti: "Palladiana". Kommode dekoreret på front og top med håndlavet silketryk. Greb og ben af messing.
Vurdering :
20.000–30.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2431/535Lyngby
Vurdering :
15.000 DKK Næste bud:
2431/536Aarhus
Hans J. Wegner: “PP 68". Otte armstole af eg med flettet papirgarn. Udført hos PP Møbler. (8)
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Næste bud:
2431/537Lyngby
Mario Bellini: “Cab Chair”. Sæt på otte spisestole. Sæde, ryg og ben betrukket med brunt skind. Udført hos Cassina. (8)
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2431/538Lyngby
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud:
2431/539Aarhus
Tove & Edvard Kindt-Larsen: "Pagode". Tre-personers sofa med ben af valnød og sort uld. Brdr. Petersen. L. 201.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Næste bud:
2431/540Lyngby
Kaare Klint: "Faaborgstolen". Et par armstole af eg. Sæde betrukket med patineret naturskind. (2)
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Næste bud:
2431/541Lyngby
A. R. Penck: "Skulptur", 1987. Sign. A.R. Penck. Tuschlavering og oliekridt på papir. Bladstørrelse 60 x 88,5.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud:
2431/542Aarhus
Vurdering :
15.000 DKK Næste bud:
2431/543Lyngby
Mogens Koch: Reolvæg af massiv Oregon pine, bestående af tre skabe, tre bogreoler og tre sokler. (9)
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud:
2431/544Lyngby
Anette Harboe Flensburg: Gefion springvandet, 1991. Betegnet på bagsiden. Olie på lærred. 120 x 180.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud:
2431/545Aarhus
Gerhard Henning: Stående kvinde hvilende på venstre ben. Sign. G. Henning. Blyant på papir. Bladstørrelse 48 x 33.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2431/546Lyngby
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2431/547Lyngby
Jens Jacob Bregnø: Kvinde med æbler. Sign. monogram 1925. Patineret bronze på base af marmor. H. 28.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud:
2431/548Aarhus
René Holm: Uden titel, 2010. Sign. på bagsiden René Holm 2010. Olie på lærred. 111 x 100.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Næste bud:
2431/549Lyngby
Harald Nielsen: "Pyramide". To sætte-/flaskebakker af sterlingsølv. Georg Jensen 1945-1951. Dessin 632 A. Samlet vægt 400 g. Diam. 14,4. L. 17. (2)
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2431/550Lyngby
Thor Lindeneg: Uden titel. Sign. Thor Lindeneg 90. Olie på lærred. 75 x 60.
Vurdering :
15.000 DKK Næste bud:
2431/551Aarhus
René Holm: Uden titel, 2009. Sign. på bagsiden René Holm 2009. Olie på lærred. 40 x 30.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2431/552Lyngby
Johannes Hedegaard: ”Karina”. Stor skulptur af stentøj dekoreret med Dilou glasur. Sign. Johannes Hedegaard, 21095, 0/5. Kgl. P. Udført 1951. H. 68.
Vurdering :
8.000 DKK Næste bud:
2431/553Lyngby
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud:
2431/554Aarhus
Vurdering :
25.000 DKK Næste bud:
2431/555Lyngby
Finn Juhl: Lavt unika bord med afrundet stel af massiv oregonpine. Top af grålakeret træ.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud:
2431/556Lyngby
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2431/557Aarhus
Oluf Lund: "Interdane". Fleksibel hvilestol med integreret fodskammel, stel af rustfri fjederstål. Udført hos Stouby.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Næste bud:
2431/559Lyngby
Pablo Picasso: "Baccanale" fra mappen "La Flute Double", 1955. Tryksign. Litografi i farver. Lysmål 43 x 55.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud:
2431/560Aarhus
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2431/561Lyngby
Else Nicolai Hansen: Rund bordskål af finsølv smedet med stiliseret, bladlignende reliefdekor og hamret overflade. H. 9-9,6. Diam. maks. 23,4-23,7.
Vurdering :
18.000 DKK Næste bud: