Auktion 872
Sølv /
Rusland
Russisk kunst og ikoner
2025/8529
Vurdering :
8.000 DKK Hammerslag:
13.000 DKK -
1834/1514
Vurdering :
15.000 DKK Hammerslag:
10.000 DKK -
1749/8747
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
5.500 DKK -
1749/8739
Vurdering :
25.000 DKK Hammerslag:
18.000 DKK -
1749/8673
Vurdering :
10.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
1749/8675
Vurdering :
8.000 DKK Hammerslag:
4.000 DKK -
872/1541
Elias Modig, Adolf Sper (Sperr), Emil Radke, m. fl., Skt. Petersborg og Warszawa: Russisk flødekande, kageskål, thekande og kaffekande af sølv. (5).
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Hammerslag:
11.000 DKK -
872/1538
Christofle: Et par franske lågfade og tilhørende tallerken af pletsølv. Indgraveret monogram for Storfyrst Alexei af Rusland. Frankrig 1862-1908. (3).
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Hammerslag:
5.000 DKK -
872/1537
11. Kartel, Moskva: Russisk kaffekop med underkop og kaffeske af forgyldt sølv, dekoreret med emalje. 1908-1917. Vægt ca. 238 gr. Varierende mål. (3).
Vurdering :
60.000 DKK Hammerslag:
55.000 DKK -
872/1536
Mikhail Perchin, Fabergé: Russisk bordklokke af guld og sølv, dekoreret med blå translucent emalje på guillocheret grund. 19. årh.s slutning. H. 4,2.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
80.000 DKK -
872/1535
Feodor Rückert: Sæt på seks russiske saltkar og -skeer af forgyldt sølv, dekoreret med cloisonné emalje. 1896-1908. I original æske. (13).
Vurdering :
50.000 DKK Hammerslag:
40.000 DKK -
872/1534
Herman Fridrich Pomo (Pameau): Et sjældent sæt på fire russiske Empire stager af sølv. Guardein Alexander Jachinov 1809. Vægt ca. 3.672 gr. H. 32. (4).
Vurdering :
150.000 DKK Ikke solgt
872/1533
Matryena Andreyevna: Russisk karaffel af krystal med sølvmontering i panslavisk design. Guardein Ivan Sergeievich Lebedkin 1896-1908. H. 17.
Vurdering :
80.000–100.000 DKK Ikke solgt
872/1532
Hjalmar Armfeldt, Fabergé: Russisk Fabergé ramme af forgyldt sølv og rosentræ, dekoreret med guirlander, sløjfer og rosetter. H. 21.
Vurdering :
100.000 DKK Hammerslag:
90.000 DKK -
872/1531
Hjalmar Armfeldt, Fabergé: Russisk Fabergé ramme af forgyldt sølv med rød translucent emalje på guillocheret grund. H. 11. L. 11,3.
Vurdering :
150.000 DKK Hammerslag:
140.000 DKK -
872/1530
Pavel Akimov Ovchinnikov: Russisk Art Nouveau kovsh af forgyldt sølv, dekoreret i rød lak. Vægt ca. 102 gr. L. 12,5.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
42.000 DKK -
872/1528
Samuel Arnd: Russisk kongelig nyrokoko signet fra Christian X's tid som prins og kronprins. H. 8. Proveniens; Grev Christian af Rosenborg.
Vurdering :
250.000 DKK Ikke solgt
872/1527
Fabergé: Russisk Fabergé bordur af forgyldt sølv, dekoreret med purpur translucent emalje på guillocheret grund. Ca. 1900. Diam. 10,5.
Vurdering :
300.000 DKK Ikke solgt
872/1523
Fabergé: Russisk rektangulært frimærkeetui af forgyldt sølv, dekoreret med translucent turkis emalje på guillocheret grund. 1896-1908. L. 8,7.
Vurdering :
60.000 DKK Hammerslag:
55.000 DKK -
872/1521
Antip Ivanovich Kuzmitchev: Et sæt på seks russiske sorbetbægre af sølv med champlevé emalje. 1896-1908, forhandlet af Tiffany & Co. H. 15. (6).
Vurdering :
100.000 DKK Hammerslag:
120.000 DKK -
872/1518
Feodor Rückert: Stor russisk bryllups kovsh af sølv med cloisonné emalje. Forhandlet af Pavel Ovchinnikov. Vægt ca. 2.037 gr. L. 33
Vurdering :
150.000–250.000 DKK Hammerslag:
1.300.000 DKK -
872/1516
Ivan Yakovlevich Grishin: Russisk chokoladekop og underkop af forgyldt sølv, med cloisonné emalje. Guardein A. A. Artsibashev 1896. H. (inkl. hank) 7. (2).
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
872/1515
Karl Nikols & Plinke, Nikolaj Nikitin, Skt. Petersborg: Et par store russiske servingsskåle af sølv. 1857 og 1860. Vægt ca. 2.026 gr. Diam. 27 cm. (2).
Vurdering :
40.000 DKK Hammerslag:
30.000 DKK -
872/1514
Pavel Akimov Ovchinnikov: Russisk æske med låg af forgyldt sølv, dekoreret med cloisonné og plique-a-jour emalje. 1889. Vægt ca. 212 gr. H. 4,5. Diam. 9,5.
Vurdering :
40.000 DKK Ikke solgt
872/1513
Anders Nevalainen, Fabergé: Russisk cigaretetui af sølv. Guardein Jakov Liapunov 1896-1903 i Skt. Petersborg. Vægt ca. 186 gr. H. 10.
Vurdering :
15.000 DKK Hammerslag:
32.000 DKK -
872/1512
Andrei Andreiev Alexandrov: Stort russisk lågkrus af sølv. Guardein A. Romanov 1885, lødighed 84. Vægt ca. 1.325 gr. H. 34.
Vurdering :
30.000–50.000 DKK Hammerslag:
130.000 DKK -
872/1510
Gustav Gustavovich Klingert: Russisk bådformet kovsh af forgyldt sølv, komplet dekoreret med plique-a-jour emalje. 19. årh.s slutning. H. 7. L. 16.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
28.000 DKK -
872/1509
Mikhail & Semen Gratchev: Stort russisk pragt rejse kaffe- og theservice af sølv. 1887 og 1888. Original æske. (13).
Vurdering :
80.000–100.000 DKK Hammerslag:
150.000 DKK -
872/1507
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
11.000 DKK -
872/1506
Moskva-mester, 17. årh.s slutning: Sjælden russisk kovsh af delvist forgyldt sølv. Gave fra Peter I den Store og Ivan V til Grigory Shtchepetov 1693. L. 30.
Vurdering :
200.000–300.000 DKK Hammerslag:
750.000 DKK -
872/1505
Mikhail Pavlovich Ovchinnikov: Russisk nyrokoko frugtbestik af sølv til tolv personer. Skt. Petersborg 1896-1903. Vægt ca. 850 gr. I original æske. (25).
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
20.000 DKK -
872/1504
Fabergé: Russisk kovsh af sølv med granater og chrysopras, håndtag med fabelfugl. Guardein Ivan Lebedkin 1896-1908. Vægt ca. 98 gr. H. 4,5. L. 13.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
32.000 DKK -
872/1503
Carl Gustav Savary: Russisk senempire samovar af sølv, indvendig forgyldt. Guardein M. M. Karpinski 1834. Vægt ca. 2.917 gr. H. 39.
Vurdering :
15.000–25.000 DKK Hammerslag:
42.000 DKK -
872/1494
Moskva-mester, 18. årh.: Russisk rokoko kaffekande af sølv, indvendig forgyldt. Olderman Fedor Petrov 1759-1774, guardeinstemplet VA. Vægt ca. 734 gr. H. 25.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK