Tema: Kunstens kvindelige pionerer 1850-1950
i Lyngby
Ældre malerier, møbler og varia
2423/55
Anna Peters: Opstilling med haveredskaber og grene ved en mur. Sign. Peters. Olie på lærred. 99,5 x 74.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
10.000 DKK -
2418/159
Lilli Lundsteen: Portræt af en dagdrømmende ung kvinde. Usigneret. Olie på lærred. 46,5 x 37.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
2.300 DKK -
2417/55
Agnes Slott-Møller: "Parti af herregården Løgismose". Usigneret. Olie på lærred. 74 x 134.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
10.500 DKK -
2411/242
Anna Rosenkrantz: Interiør fra Helligaandskirken. Sign. Anna Rosenkrantz 1901. Olie på lærred. 35 x 30.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
5.500 DKK -
2411/198
Pauline Thomsen: "Skygge. I Præstegaardshaven". Sign. Pauline Thomsen 1911. Olie på lærred. 69 x 84.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
21.000 DKK -
2411/160
Anthonore Christensen: To studier af hybengrene. Sign. monogram. Bly og gouache på papir. Varierende lysmål. (2).
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
18.000 DKK -
2411/187
Carla Colsmann Mohr: "Maleri efter et assyrisk Relief paa Louvre". Sign. C. Colsmann Louvre 1911. Olie på lærred. 60 x 81.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
10.500 DKK -
2411/193
Ellen Hofman-Bang: "Marmorkirken. Vinterdag". Sign. EHB. Olie på lærred. 45,5 x 31,5.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
8.000 DKK -
2411/197
Einar Wegener/Lili Elbe: Et interiør med salonophængning. Sign. E. Wegener 1912. Olie på lærred. 50 x 65.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
16.000 DKK -
2411/188
Bertha Dorph: Opstilling med tulipaner og hyacinter i en stor skål. Sign. Bertha Dorph 1919. Olie på træ. 59 x 93.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
3.600 DKK -
2411/186
Emmy Thornam: Sydlandsk motiv med en blomstrende pergola. Sign. E. Thornarm. Olie på lærred. 38 x 44,5.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2411/172
Anthonore Christensen: "Tobak". En tobaksplante. Sign. monogram. Gouache på papir. Lysmål 18 x 29.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
7.500 DKK -
2411/166
Anthonore Christensen: En buket med ribs, hasselnødder og snebær. Sign. monogram 1881. Olie på lærred. 24 x 29.
Vurdering :
10.000 DKK Hammerslag:
11.500 DKK -
2411/180
Ingrid Linnea Ruin: Studie af en siddende model i rødt. Usigneret. Verso betegnet I. Ruin. Olie på lærred. 58 x 42.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
2411/164
Ingrid Linnea Ruin: Portræt af en ung kvinde. Sign. I. Ruin. Olie på lærred. 34 x 41.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.900 DKK -
2411/167
Marie Tannæs: "Fra Hardanger Fjorden". Sign. Marie Tannæs 1905. Olie på lærred. 28 x 42.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
2411/163
Gudrun Knud Larsen: "Smaablomster". Sign. Gudrun L. August 1923. Bly og vandfarve på papir. Lysmål 22 x 18.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.650 DKK -
2411/152
Bertha Wegmanns Staffeli af fyrretræ monteret på hjul af metal. 20. årh.'s begyndelse. H. 161. B. 63. D. 56.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
2411/158
Marie Luplau: Skovparti fra Sæby med en rindende å. Sign. M. Luplau, Sæby 1890. Olie på lærred. 33 x 44.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
32.000 DKK -
2411/165
Emilie Mundt: "Svenske Børn". Sign. E. Mundt 1909. Olie på lærred. 46 x 35.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
6.500 DKK -
2411/161
Bodil Larsen Rohweder: Mandlig nøgenmodel i helfigur med stav. Sign. B. L. R. Olie på lærred. 60 x 39. Uindrammet.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2411/155
Emilie Mundt: Parti fra kanten af en sø. Sign. E. Mundt 1901. Olie på lærred. 37 x 33.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
8.500 DKK -
2411/159
Ella Heide: Sommerdag ved P. S. Krøyers hus i Skagen. Sign. E. Heide Skagen. Olie på lærred. 32 x 42,5.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
6.000 DKK -
2411/157
Bertha Wegmann: Parti fra Tårbæk med en kvinde uden for sit hus. Sign. B. Wegmann 90. Bly på papir. 31,5 x 22.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
5.000 DKK -
2411/156
Elisabeth Jerichau Baumann: Romersk kvinde med lille barn. Sign. E. Jerichau. Bly på papir. 19,5 x 12,5.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.600 DKK -
2411/154
Sigfride Bille: Tre studier af kvinder. Sign. Sigfride Bille 1909 + 1918. Bly og vandfarve på papir. 33,5 x 25. (3).
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
4.200 DKK -
2411/153
Augusta Dohlmann: Opstilling med afklippede vilde blomster. Sign. A. Dohlmann. Olie på lærred. 15,5 x 21.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
7.500 DKK -
2411/109
Einar Wegener/Lili Elbe: Parti med vandmølle, i baggrunden et lyserødt hus. Sign. E. W. 1910. Olie på malepap. 45 x 32.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
110.000 DKK -
2411/151
Marie Luplau: Parti fra Genevesøen med sneklædte bjerge i baggrunden. Sign. M. Luplau Genève April 11. Olie på træ. 15 x 22.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
6.500 DKK -
2411/139
Julie Hamann: Opstilling med en buket liggende på et bord. Sign. Julie Hamann 1899. Olie på lærred. 60 x 73,5.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
5.000 DKK -
2411/145
Marie Sandholt: Parti fra en strand ved Storebælt. Sign. M. S. Olie på lærred monteret på plade. 26,5 x 33,5.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
3.200 DKK -
2411/133
Marie Sandholt: Studie af en rygvendt model. Sign. M. S. Olie på lærred. 38 x 30.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.600 DKK -
2411/129
Cathrine Helene Zernichow: Stor vase af porcelæn. Royal Copenhagen. H. 51 cm.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
4.400 DKK -
2411/127
Louise Bonfils: "Bygevejr. Hornbæk". Sign. L. Bonfils 1921. Olie på lærred. 36 x 56.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
3.200 DKK -
2411/121
Anthonore Christensen: Anemoner og violer i skovbunden. Sign. monogram. Olie på lærred. 37 x 29,5.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
23.000 DKK -
2411/103
Christine Løvmand: "En Hare og Fuglevildt". Sign. C. Løvmand 1830. Olie på lærred. 50 x 57.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
17.000 DKK -
2411/97
Ludovica Thornam: Blik fra en frodig gårdsplads mod en kvinde i en døråbning og en solrig have. Usigneret. Verso Ludoviqa Thornam. Olie på lærred. 40 x 45.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
3.200 DKK -
2411/91
Elisabeth Jerichau Baumann: Portræt af en lille pige med rødbrune krøller. Sign. Elisabeth Jerichau. Olie på lærred. 36 x 30.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
2411/85
Anthonore Christensen: En rosengren med lyserøde roser. Sign. monogram 1883. Olie på lærred. 26 x 20. Uindrammet.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
2411/73
Anthonore Christensen: Skovbund med blomstrende anemoner. Sign. monogram 1908. Olie på lærred. 37,5 x 48,5.
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Hammerslag:
32.000 DKK -
2411/79
Eleonore Tscherning: Parti fra en høj med store sten. Usigneret. Olie på papir monteret på malepap. 22 x 35.
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Hammerslag:
30.000 DKK -
2411/67
Julie Hamann: Vilde blomster. Usigneret. Betegnet på blændrammen Julie Hamann. Olie på lærred. 60 x 48.
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Hammerslag:
16.500 DKK -
2411/69
Marianne Høst: Stor vase af porcelæn. Sign. sammenskrevet MHöst, 7246. Royal Copenhagen. H. 46,5 cm.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
10.500 DKK -
2411/55
Clara Carl: "Vilde Blomster". Opstilling med en markbuket i en vase. Sign. Clara Carl 95. Olie på lærred. 61 x 43.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
6.500 DKK -
2411/61
Bertha Wegmann: Studie til portræt af Marie Triepcke, senere gift Krøyer. Ca. 1885. Usigneret. Pen på papir. Bladstørrelse 12,5 x 10. Uindrammet.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
2411/51
Effie Hegermann-Lindencrone: Vase af krakelé porcelæn. Sign. monogram. 1846/27. B&G. H. 18 cm.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
3.600 DKK -
2411/49
Eleonore Tscherning: Parti fra bredden af en sø. Usigneret. Betegnet på blændrammen Eleonora Tscherning. Olie på papir monteret på lærred. 25 x 35.
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Hammerslag:
28.000 DKK -
2411/37
Augusta Dohlmann: Opstilling med syrener i en kobbervase. Sign. monogram. Olie på lærred. 64 x 51.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
21.000 DKK -
2411/31
Anthonore Christensen: Et blomstrende citrontræ. Sign. monogram Syracus 1872. Olie på lærred monteret på malepap. 28 x 35.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
29.000 DKK -
2411/25
Bertha Wegmann: Kunstnerens selvportræt. Sign. B. Wegmann. Bly på papir. Bladstørrelse 18,5 x 17. Uindrammet.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Ikke solgt
2411/19
Dorothea Sharp: "Market Place Cassis". Sign. Dorothea Sharp. Olie på plade. 35 x 25,5.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
25.000 DKK -
2411/13
Julie Hamann: Opstilling med blomster og bøgegrene i vase. Usigneret. Olie på lærred. 66 x 61.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
11.500 DKK -
2411/7
Bertha Wegmann: Opstilling med hvide hortensiaer i en Delft vase. Sign. B. Wegmann. Olie på lærred. 71,5 x 47,5.
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Hammerslag:
23.000 DKK -
2411/1
Agnes Slott-Møller: "Landskab i Aftenskumringen, Vejlesø". Sign. Agnes Slott-Møller 1929. Olie på lærred. 76 x 31. Samtidig kunstnerramme.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
14.500 DKK