Bertha Schrader: Flodparti med træer, i baggrunden en landsby. Sign. B. Schrader. Utydligt dateret. Olie på lærred. 37,5 x 56.
Vurdering
:
Hammerslag:
Marie Thornam: "Parti af Mølledammen i Lyngby". Sign. M. Th. 1899. Olie på lærred. 23 x 49.
Vurdering
:
Hammerslag:
Johanne Krebs: Ved Rosenborg Slot. Sign. monogram 1917. Olie på lærred monteret på plade. 82 x 65.
Vurdering
:
Hammerslag:
Anthonore Christensen: Blomster i hvid og blå. Sign. monogram. Olie på lærred. 32 x 28.
Vurdering
:
Hammerslag:
Agnes Smidt: En kvinde i et solrigt køkken. Usigneret. Olie på lærred. 37 x 49.
Vurdering
:
Hammerslag:
Nicoline Tuxen: Blomstrende solsikker. Sign monogram 92. Olie på lærred. 88 x 61.
Vurdering
:
Hammerslag:
Elisabeth Von Eicken: Klippeparti med havudsigt. Sign. E. v. Eicken. Olie på lærred monteret på malepap. 12,5 x 22.
Vurdering
:
Hammerslag:
Emmy Thornam: Opstilling med anemoner og bøgegrene i en kurv. Sign. E. Thornam. Olie på lærred. 36 x 43.
Vurdering
:
Hammerslag:
Brita Barnekow: Interiør med en ung kvinde, der kigger ud af vinduet. Usigneret. Olie på lærred. 51,5 x 42.
Vurdering
:
Hammerslag:
Carla Colsmann Mohr: "Kjøbenhavn set fra det nye Amagerkvarter". Sign. C. Colsmann 1913. Olie på lærred. 72 x 98.
Vurdering
:
Hammerslag:
Augusta Dohlmann: En rosengren med tunge lyserøde roser. Sign. Augusta D. Olie på lærred. 35,5 x 25,5.
Vurdering
:
Hammerslag:
Bertha Wegmann: En pige ved telefon. Grisaille. Sign. B. W. Olie på lærred. 52 x 32.
Vurdering
:
Hammerslag:
Marie Sandholt: Portræt af en kvinde med en rød hat. Sign. M. Sandholt 1898. Olie på lærred monteret på træ. 26,5 x 25.
Vurdering
:
Hammerslag:
Helvig Kinch: En årvågen hund. Sign. H. A. 93. Olie på lærred. 43 x 35.
Vurdering
:
Hammerslag:
Anna Gumlich-Kempf: En have med rosa lys og skygger på en husmur. Sign. A. Gumlich-Kempf. Olie på papir monteret på malepap. Bladstørrelse 29.5 x 40.
Vurdering
:
Emma Augusta Løffler: Opstilling med anemoner i hvid og rosa. Sign. E. Løffler 1906. Olie på lærred. 49 x 41,5.
Vurdering
:
Hammerslag:
Bertha Dorph: "Vindue i Hellebæk". Usigneret, Verso betegnet Bertha Dorph 1936. Olie på træ. 77 x 65.
Vurdering
:
Hammerslag:
Hanna Mehls: Udsigt over søen, Schulsee, mod St. Nicolai Kirke i Mölln. Sign. H. Mehls Mölln 96. Olie på lærred. 65 x 51.
Vurdering
:
Hammerslag:
Marie Luplau: "Motiv fra Farum". Udsigt over Farum Sø en junidag. Sign. M. Luplau 1923-24. Olie på lærred. 60 x 85.
Vurdering
:
Hammerslag:
Bertha Wegmann: Opstilling med lyserøde roser i grøn vase. Sign. B. Wegmann. Olie på lærred. 64,5 x 40.
Vurdering
:
Hammerslag:
Emma Augusta Løffler: "Syrener og Guldregn. Solskin." Sign. Emma Löffler Hammershus 1902. Olie på lærred. 65 x 49.
Vurdering
:
Hammerslag:
Hedvig Frydensberg: "Pige i blaa Sofa". Sign. HF. 05. Olie på lærred. 111,5 x 94,5.
Vurdering
:
Hammerslag:
Bertha Wegmann: "Polakinde". Sign. B. Wegmann. Olie på lærred monteret på træ. 43 x 37.
Vurdering
:
Hammerslag:
Anthonore Christensen: "Klitroser". Sign. monogram 1893. Olie på lærred. 50 x 40.
Vurdering
:
Hammerslag: