Moderne kunst 877
i Bredgade
Moderne malerier
Malerier, skulpturer, fotografier
900/525
Vurdering :
70.000 DKK Ikke solgt
891/1631
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Hammerslag:
30.000 DKK -
888/543
Vurdering :
400.000 DKK Hammerslag:
500.000 DKK -
1937/535
Vurdering :
40.000 DKK Hammerslag:
32.000 DKK -
883/1079
Asger Jorn: Fabeldyr, Djerba 1948. Usign. Olie på lærred. 44 x 51
Vurdering :
400.000–500.000 DKK Hammerslag:
300.000 DKK -
880/764
Vurdering :
25.000 DKK Ikke solgt
880/728
Vurdering :
70.000 DKK Hammerslag:
70.000 DKK -
880/638
J. F. Willumsen: Kompositionsskitse til "Badende børn på Skagens Strand" også kaldet "Sol og Ungdom" (1910), ca. 1902-10. Usign. Olie på lærred. 197 x 327.
Vurdering :
400.000 DKK Hammerslag:
350.000 DKK -
1832/507
Arne Kavli: Sommerdag i haven. Sign. A. Kavli 1961. Olie på lærred. 120 x 135.
Vurdering :
50.000 DKK Ikke solgt
879/1472
Vurdering :
200.000–250.000 DKK Hammerslag:
280.000 DKK -
879/1471
Vurdering :
150.000 DKK Ikke solgt
879/1421
Olaf Rude: Opstilling med vaser og bøger på et bord. Sign. Olaf Rude. Olie på lærred. 80 x 100
Vurdering :
60.000–75.000 DKK Hammerslag:
75.000 DKK -
879/1384
Vurdering :
200.000–250.000 DKK Ikke solgt
879/1289
Pierre Alechinsky: "Tableau de mariage". Sign. Alechinsky samt på bagsiden Bougival, 1975. Akryl på papir monteret på lærred. 76 x 57.
Vurdering :
250.000 DKK Ikke solgt
1821/601
Erik A. Frandsen: "Blokade". Usign. Olie og mixed media på lærred. 130 x 130.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Ikke solgt
1821/531
Preben Hornung: "Triptykon", 1979. Sign. monogram; sign., betitlet og dateret på bagsiden. Olie på lærred. Samlet 112 x 140.
Vurdering :
30.000 DKK Hammerslag:
21.000 DKK -
1819/686
Lars Tygesen: Uden titel. Sign. på bagsiden Lars Tygesen 2005. Olie på lærred. 60 x 60.
Vurdering :
20.000 DKK Ikke solgt
1815/531
Erik A. Frandsen: Uden titel. Sign. på bagsiden Erik A. Frandsen 02. Olie på lærred. 80 x 60.
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
14.000 DKK -
877/731
Michael Kvium: "Vækstbillede". Sign. på bagsiden Kvium 89. Olie på lærred. 120 x 140
Vurdering :
100.000 DKK Hammerslag:
70.000 DKK -
877/726
Martin Bigum: "Priest". Sign. på bagsiden Martin Bigum 2004 med titel. Olie på lærred. 190 x 135. Uindrammet. (1711)
Vurdering :
75.000–100.000 DKK Hammerslag:
115.000 DKK -
877/725
Kaspar Bonnén: "Table". Sign. på bagsiden Kaspar Bonnén 2007. Olie på lærred. 115 x 115.
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Hammerslag:
32.000 DKK -
877/724
Tal R: "2000 Monky", 1999. Sign. T og på bagsiden Tal R. Olie på lærred. 140 x 172.
Vurdering :
350.000–400.000 DKK Ikke solgt
877/723
Christian Achenbach: "Flim", 2013. Sign. og dateret på bagsiden. Olie og mixed media på lærred. 200 x 160.
Vurdering :
40.000–50.000 DKK Hammerslag:
30.000 DKK -
877/721
Anette Harboe Flensburg: "So Where Are You Now Gallery IV", 2007. Sign. på bagsiden Anette Harboe-Flensburg. Olie på lærred. 80 x 130. Uindrammet.
Vurdering :
40.000–50.000 DKK Hammerslag:
58.000 DKK -
877/720
Kathrine Ærtebjerg: "Hun var lige vågnet", 2005. Sign. med titel og årstal på bagsiden. Olie på lærred. 110 x 90.
Vurdering :
40.000–50.000 DKK Hammerslag:
67.000 DKK -
877/718
Michael Kvium: "Trone II - Det er kun sjovt at være smuk når andre er grimme", 1991. Sign. med titel og årstal på bagsiden. Olie på lærred. 210 x 140.
Vurdering :
300.000–350.000 DKK Hammerslag:
235.000 DKK -
877/717
Eske Kath: Uden titel, 2002. Sign. og dateret på bagsiden. Olie og collage på lærred. 200 x 250. (1633)
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Hammerslag:
30.000 DKK -
877/716
Nils Erik Gjerdevik: Uden titel. Sign. på bagsiden N.E. Gjerdevik Chp. 2004. Olie på lærred. 97 x 218. Uindrammet.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
36.000 DKK -
877/715
Olafur Eliasson: Uden titel. Sign. Olafur Eliasson 1993 på bagsiden. Olie og mixed media på lærred. 60 x 60.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
28.000 DKK -
877/714
Olafur Eliasson: Uden titel Sign. Olafur Eliasson 1993 på bagsiden. Olie på lærred. 40 x 70.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
26.000 DKK -
877/713
Anette Harboe Flensburg: "Another Room. Another Colour. Another Time". Sign. på bagsiden Anette Harboe Flensborg 05. Olie på lærred. 135 x 200. Uindrammet.
Vurdering :
40.000–50.000 DKK Hammerslag:
68.000 DKK -
877/708
Rolf Hanson: "Eadem fed atelier". Sign. på bagsiden Rolf Hanson 2007 med titel. Olie på plade. 170 x 160
Vurdering :
125.000 DKK Ikke solgt
877/703
Mogens Andersen: Komposition. Sign. Mogens Andersen samt sign. Mogens Andersen august 90 på bagsiden. Olie på lærred. 160 x 130
Vurdering :
40.000 DKK Hammerslag:
45.000 DKK -
877/699
Hans Henrik Lerfeldt: Kvinde og græshoppe. Sign. Lerfeldt 80. Akvarel og mixed media på papir. Lysmål 36,5 x 34,5.
Vurdering :
35.000–40.000 DKK Hammerslag:
60.000 DKK -
877/698
Vurdering :
100.000–125.000 DKK Hammerslag:
85.000 DKK -
877/697
Mogens Andersen: Uden titel. Sign. Mogens Andersen 1982 samt sign. på bagsiden Mogens Andersen dec. 1982. Olie på lærred. 162 x 230. Uindrammet.
Vurdering :
50.000 DKK Hammerslag:
56.000 DKK -
877/693
Kurt Trampedach: Kvindeportræt med lille figur. Sign. Trampedach 2005. Olie på kraftigt pap monteret på lærred. 50 x 33
Vurdering :
60.000 DKK Hammerslag:
55.000 DKK -
877/691
Maja Lisa Engelhardt: "Kornaks over landskab", Paris. Sign. M. L. E. 89; sign. på bagsiden med titel og årstal. Olie på lærred. 97 x 130.
Vurdering :
30.000 DKK Hammerslag:
54.000 DKK -
877/690
Per Kirkeby: U.T. Sign. på bagsiden PK 08, Læsø. Olie på lærred. 90 x 75.
Vurdering :
250.000–300.000 DKK Hammerslag:
250.000 DKK -
877/687
Svend Wiig Hansen: "Selvglæde". Sign. på bagsiden Svend Wiig Hansen 66 med titel. Olie på lærred. 103 x 82.
Vurdering :
40.000–50.000 DKK Hammerslag:
28.000 DKK -
877/686
Richard Mortensen: "Fregosi", Ajaccio". Sign. på bagsiden Richard Mortensen 1959-61. Olie på lærred. 114 x 146
Vurdering :
290.000 DKK -
877/683
Vurdering :
60.000–75.000 DKK Hammerslag:
50.000 DKK -
877/681
Vurdering :
60.000–75.000 DKK Ikke solgt
877/677
Per Kirkeby: Uden titel. Sign. på bagsiden PK 09. Olie på lærred. 70 x 65.
Vurdering :
150.000–175.000 DKK Hammerslag:
155.000 DKK -
877/675
Erik Olson: Surrealistisk scene. Sign. på bagsiden Erik Olson 1935. Olie på lærred. 36 x 59.
Vurdering :
100.000 DKK Ikke solgt
877/674
Erik Olson: "Place du Marché". Sign. Erik Olson 1932. Olie på lærred monteret på træ. 32 x 106.
Vurdering :
75.000 DKK Ikke solgt
877/673
Wilhelm Freddie: Surrealistisk komposition. Sign. Freddie, juli 1946. Olie på lærred. 35 x 27.
Vurdering :
60.000 DKK Hammerslag:
58.000 DKK -
877/672
Vilhelm Bjerke-Petersen: Komposition. Sign. monogram 32. Olie på lærred. 90 x 112.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
28.000 DKK -
877/671
Wilhelm Freddie: "Kagernes Landskab". Sign. Freddie, marts 1946; sign. og dateret med titel på bagsiden. Olie på masonit. 27 x 35.
Vurdering :
40.000 DKK Hammerslag:
42.000 DKK -
877/670
Jacqueline de Jong: "Celle qui préfère les voitures", 1965. Sign. de Jong; sign. og dateret med titel på bagsiden. Olie på lærred. 91 x 72.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
125.000 DKK -
877/668
Wainer Vaccari: "Sono sempre stati li". Sign. på bagsiden W. Vaccari 1999 med titel. Olie på lærred. 160 x 130. (1763)
Vurdering :
40.000–50.000 DKK Hammerslag:
67.000 DKK -
877/662
Günther Förg: Uden titel, 2001. Sign., dateret og nummereret 8/10 på bagsiden. Bemalet bly monteret på plade. 40 x 30.
Vurdering :
100.000 DKK Hammerslag:
130.000 DKK -
877/656
Tang Zhigang: "Children in meeting". Sign. Tang 2001; sign. på bagsiden Tang. Olie på lærred. 112 x 145.
Vurdering :
300.000–400.000 DKK Hammerslag:
360.000 DKK -
877/655
Zhao Bo: "Let's go to China". Sign. Zhao Bo 2005; sign. og dateret med titel på bagsiden. Olie på lærred. 200 x 140.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
32.000 DKK -
877/653
Till Gerhard: "Healter". Sign. på bagsiden monogram 2007. Olie på lærred. 280 x 220. Uindrammet.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
20.000 DKK -
877/650
Michael Bevilacqua: "Remains of the Day". Sign. på bagsiden Michael Bevilacqua 2007 med titel. Akryl på lærred i to dele. Samlet 91 x 490. (2)
Vurdering :
40.000–50.000 DKK Hammerslag:
25.000 DKK -
877/648
Olaf Breuning: Otte tegninger, 2004 og 2007. Alle sign. og daterede med titler. Blyant på papir. Bladstørrelser hver 28 x 21,5. (8)
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
13.000 DKK -
877/647
Thaddeus Strode: "What if This Were You? (Zen Hotrods Race Dead Angels)". Sign. på bagsiden Th. Strode 2006 med titel. Mixed media på lærred. 180 x 320.
Vurdering :
50.000–60.000 DKK Hammerslag:
24.000 DKK -
877/646
Thaddeus Strode: "Come to". Sign. på bagsiden Th. Strode 2007 med titel. Mixed media på lærred. 246 x 282. Uindrammet.
Vurdering :
40.000–50.000 DKK Hammerslag:
22.000 DKK -
877/645
Michael Bevilacqua: "Fade to Black". Sign. på bagsiden Michael Bevilacqua 2006 med titel. Mixed media på plade i tre dele. Samlet 184 x 366. (3)
Vurdering :
35.000 DKK -
877/642
Michael Bevilacqua: "Frittering". Sign. på bagsiden Michael Bevilacqua 2001 med titel. Akryl på lærred. 81 x 86.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
22.000 DKK