Traditionel auktion
893/1058
Martin Nyrop: Tegnebord af massivt fyrretræ med højdejustérbart stel. Front med skuffe. Udført hos Rud. Rasmussens snedkerier.
Vurdering :
25.000 DKK Ikke solgt
893/1055
Palle Suenson: Et par pultlamper af patineret messing. (2)
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
14.000 DKK -
893/1054
Kaare Klint: Fritstående skrivebord af mahogni med to afrundede endeklapper. Front med tre profilerede skuffer samt to udtræksplader.
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Hammerslag:
18.000 DKK -
893/1053
Kaare Klint: “Den Røde Stol”. Tre armstole med profileret stel af cubamahogni. Betrukket med patineret Nigerskind, hæftet med messingsøm. (3)
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
52.000 DKK -
893/1052
Tyge Hvass: Et par væglampetter med ramme af patineret messing. Sider, bund samt front med mat hvid opalglas. (2)
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
8.000 DKK -
893/1050
Frits Henningsen: Lænestol med stel af mahogni. Sider, sæde samt dybthæftet ryg betrukket med patineret brunt skind, hæftet med messingsøm.
Vurdering :
25.000 DKK Hammerslag:
18.000 DKK -
893/1049
Frits Henningsen: Armstol med profileret stel af cubamahogni med svungne armlæn og bagben. Betrukket med patineret brunt skind.
Vurdering :
40.000 DKK Hammerslag:
75.000 DKK -
893/1048
Frederik Hansen: Kommode samt cirkulært spejl af nøddetræ. Kommode med top af grønligt marmor, front med fem skuffer. Spejlglas med profileret kant. (2)
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
15.000 DKK -
893/1047
Kaj Gottlob: Langt biblioteksbord af kaukasisk nød, ben med udskårne profiler. Top ilagt patineret grønt skind, ene langside med seks skuffer, greb af messing.
Vurdering :
40.000–60.000 DKK Hammerslag:
95.000 DKK -
893/1046
Terence Harold Robsjohn-Gibbings, tilskrevet: Cirkulært sofabord af nød, tilspidsende ben med "sko" af messing. Top beklædt med brunt skind.
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
15.000 DKK -
893/1042
Vilhelm Lauritzen: Unika skrivebordsmøblement af massiv ask, bestående af dameskrivebord, skab samt hylde. (3)
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
11.000 DKK -
893/1041
Vilhelm Lauritzen, Frits Schlegel: Sjælden bordlampe med skærm, stamme samt cirkulær base med orange bemaling. Højdejustérbar stamme af patineret metal.
Vurdering :
50.000–60.000 DKK Hammerslag:
50.000 DKK -
893/1039
Frits Schlegel: "Husum". Sæt på seks stole med stel af formbøjet bøg. Sæde samt ryg af massiv elm. (6)
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
32.000 DKK -
893/1038
Ernst Kühn: Konsol-/arbejdsbord med stel af bejdset bøg, rektangulær top af massiv fyrretræ. Udført hos Fritz Hansen.
Vurdering :
20.000 DKK Ikke solgt
893/1037
Frits Schlegel: Pendel med skærm samt baldakin af kobber, bund med cirkulær skærm af glas. H. 80. Diam. 55.
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
893/1036
Jens Lyngsøe: Cirkulært sofabord af massiv pommersk fyr.
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
20.000 DKK -
893/1035
Palle Suenson: Sæt på seks runde loftslamper med messingkank, bundskærm af hvid akryl. (6)
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
55.000 DKK -
893/1034
Alice Wallebäck: Håndvævet "rölakan" tæppe af uld med geometrisk blomstermønster i hvide, røde og gråblå nuancer. Sign. AW.
Vurdering :
25.000 DKK Ikke solgt
893/1032
Th. Valentiner: Et par justérbare standerlamper med stel af patineret messing. Kegleformet skærm af grønt stof. (2)
Vurdering :
25.000 DKK Hammerslag:
28.000 DKK -
893/1031
Niels O. Møller: Et sæt på otte armstole med stel af riopalisander. Sæder betrukket med sort skind. Model 62. Udført hos J.L. Møller. (8)
Vurdering :
150.000 DKK Hammerslag:
140.000 DKK -
893/1030
Finn Juhl: "Judasbordet". Ovalt spisebord af riopalisander med udtræk samt to tilhørende tillægsplader ilagt cirkulære plaketter af sølv.
Vurdering :
200.000–250.000 DKK Hammerslag:
190.000 DKK -
893/1029
Finn Juhl: “Høvdingestol”. Skulpturel lænestol af teak. Sæde, armlæn samt dybthæftet ryg betrukket med sort skind. Udført hos Niels Vodder.
Vurdering :
350.000 DKK Hammerslag:
360.000 DKK -
893/1028
Finn Juhl: Yderst sjældent sofabord med trebenet stel af massiv teak. Skulpturel top af massiv oregon pine med klap af massiv teak ilagt cirkulær messingplade.
Vurdering :
200.000–400.000 DKK Hammerslag:
370.000 DKK -
893/1027
Kristian Rosendahl Strunge: Unik, fritstående skænk af amerikansk valnød og palisander med svalehalesamlinger samt talrige indlægninger af europæisk ahorn.
Vurdering :
60.000–80.000 DKK Hammerslag:
62.000 DKK -
893/1026
Ib Kofod-Larsen: "Elizabeth". Lænestol samt tilhørende fodskammel med stel af teak. Betrukket med cognacfarvet skind. (2)
Vurdering :
60.000–80.000 DKK Hammerslag:
105.000 DKK -
893/1024
Severin Hansen Jr.: Et par sideborde af riopalisander med underliggende hylde af flet samt skjult skuffe integreret i sarg. (2)
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
30.000 DKK -
893/1023
Finn Juhl: "FJ 45". Lænestol af riopalisander. Sider, ryg samt løs sædehynde betrukket med rødt skind. Udført hos Niels Vodder.
Vurdering :
125.000–150.000 DKK Hammerslag:
220.000 DKK -
893/1021
Finn Juhl: "BO 55”. Fritstående to-personers sofa opsat på runde, tilspidsende ben af bøg. Betrukket med lys grå- samt grøn uld.
Vurdering :
30.000 DKK Hammerslag:
38.000 DKK -
893/1020
Finn Juhl: "FJ 53". Lænestol med stel af valnød. Betrukket med grå/hvid stribet og mørkegrå uld. Udført hos Niels Vodder.
Vurdering :
50.000–60.000 DKK Hammerslag:
58.000 DKK -
893/1019
Finn Juhl: Sjældent dameskrivebord med stel og top af teak. Venstre side monteret med opbevaringskasse af orgonpine. Udført hos Niels Vodder.
Vurdering :
20.000–30.000 DKK Hammerslag:
15.000 DKK -
893/1018
Karl Dangel: Håndvævet "rölakan" tæppe af uld med polykromt geometrisk mønster på rød base med lys bort. Sign. CD.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
10.000 DKK -
893/1017
Esbjørn Hiort: Et par lænestole af massiv mahogny med justérbar ryg. Sider, sæde samt ryg med sprosser. Udført hos snedkermester Niels Vodder. (2)
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
28.000 DKK -
893/1016
Peder Pedersen: Skulpturelt, trekantet sofabord af teak, top med delvis kehlede kanter. Tilspidsende ben med svungne tværsprosser.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
13.000 DKK -
893/1015
Svensk design: Et par fritstående to-pers. sofabænke med runde, tilspidsende ben af birk. Dybthæftet sæde samt ryg betrukket med hvid uldbouclé. (2)
Vurdering :
40.000–50.000 DKK Ikke solgt
893/1012
Gunnel Nyman, tilskrevet: Skulpturel øreklapstol med udskåret, svungent stel af patineret eg, bagben af bøg. Betrukket med grønblå plys.
Vurdering :
20.000–30.000 DKK Ikke solgt
893/1009
Märta Måås-Fjetterström: "Ljusa plador". Håndvævet tæppe af uld i “rölakan” teknik, lys bund med polykrome geometriske gentagelsesmønstre.
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Hammerslag:
22.000 DKK -
893/1006
Børge Mogensen: "Øresund". Et par kommoder af eg, opsat på medestel med sprosser af metal. Front med hver fire skuffer med runde, udskårne greb. (2)
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
25.000 DKK -
893/1005
Rakel Carlander: Håndvævet tæppe af uld i “rölakan” teknik med geometrisk mønster i hvid, rød og brun på blå bund. Sign. RC.
Vurdering :
25.000 DKK Hammerslag:
22.000 DKK -
893/1004
Carl Malmsten: “Capella”. Håndvævet tæppe af uld i “rölakan” teknik med geometrisk mønster i blå nuancer. Sign. CM.
Vurdering :
25.000 DKK Ikke solgt
893/1003
Søren Georg Jensen: Lavt arbejdsbord med stel af grønt malet stål med høje "sko" af ibenholt. Rektangulær top af sort laminat.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Ikke solgt
893/1002
Nils "Nisse" Strinning: "Typ B". Et par bordlamper med stel af bøjet sort jern. Monteret med hvide stofskærme. (2)
Vurdering :
15.000 DKK Hammerslag:
5.000 DKK -
893/1001
Anna Johanna Ångström: "Lindö, grön". Håndvævet tæppe af uld i “rölakan” teknik med hvidt og brunt geometrisk mønster på grøn base.
Vurdering :
50.000 DKK Hammerslag:
58.000 DKK -
893/996
Poul Kjærholm: "PK 9". Sæt på seks spisestole med stel af matforkromet stål. Skalformet sæde og ryg betrukket med rødbrunt skind. (6)
Vurdering :
120.000 DKK Hammerslag:
90.000 DKK -
893/995
Poul Kjærholm: “PK 54”. Spisebord med kubeformet stel af stål. Cirkulær top af flintrullet lys, gråbroget marmor.
Vurdering :
40.000–50.000 DKK Hammerslag:
38.000 DKK -
893/994
Henning Koppel: Et par sjældne væglamper med yderskærm af hvidlakeret metal, runde inderskærme af opalglas. Udført hos Louis Poulsen. Diam. 22. (2)
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
22.000 DKK -
893/993
Anna Lisa Odelqvist Kruse: Håndvævet "rölakan" tæppe af uld med geometrisk mønster i brune og gråblå nuancer.
Vurdering :
40.000 DKK Hammerslag:
38.000 DKK -
893/991
Arne Jacobsen: “Grand Prix”. Sæt på 12 stole med bruneret stålstel. Sæde samt ryg betrukket med brunt nigerskind. Model 3130. (12)
Vurdering :
75.000 DKK Hammerslag:
78.000 DKK -
893/990
Ole Wanscher: Et par armstole af riopalisander. Sæde betrukket med originalt, patineret sort skind. Udført hos A.J. Iversen. (2)
Vurdering :
50.000–60.000 DKK Hammerslag:
48.000 DKK -
893/989
Hans J. Wegner: "Kinastolen". Armstol af riopalisander. Løs sædehynde betrukket med dybthæftet rødt skind. Model 4283.
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Hammerslag:
42.000 DKK -
893/988
Hans Bergström: Standerlampe med rødlakeret stel, arm af messing med justérbar højde. Skærm vævet af lys bomuld og broderet med silke.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
893/987
Ib Kofod-Larsen: “Samsö”. Hvilestol med stel af riopalisander. Løse hynder i sæde samt ryg betrukket med sort skind.
Vurdering :
30.000 DKK Hammerslag:
30.000 DKK -
893/986
Niels O. Møller: Et par armstole med stel af riopalisander. Sæder betrukket med sort skind. Model 62. Udført hos J.L. Møller. (2)
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Hammerslag:
30.000 DKK -
893/985
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Hammerslag:
48.000 DKK -
893/984
Niels O. Møller: Et sæt på otte stole med stel af riopalisander. Sæder betrukket med sort skind. Model 78. Udført hos J.L. Møller. (8)
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
20.000 DKK -
893/983
Ole Wanscher: Cirkulært spisebord af riopalisander med svungen sarg. Top med udtræk og tre tilhørende tillægsplader. Udført hos A.J. Iversen.
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Hammerslag:
18.000 DKK -
893/982
Ole Wanscher: Sæt på seks stole med stel af riopalisander med svungne krydssprosser i ryg. Sæde betrukket med patineret sort skind. (6)
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Hammerslag:
58.000 DKK -
893/981
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Hammerslag:
42.000 DKK -
893/980
Niels Holger Rasmussen: Et par Art Deco bænke af bejdset eg med drejede, udskårne ben monteret på meder. Kant dekoreret med bladmotiv. (2)
Vurdering :
75.000–100.000 DKK Hammerslag:
75.000 DKK -
893/979
Niels Holger Rasmussen: Et par Art Deco sofaborde af bejdset eg. Hjørner dekoreret med forgyldt ornamentik, bund udspændt med flettede messingsprosser.(2)
Vurdering :
30.000 DKK Hammerslag:
22.000 DKK -
893/978
Mogens Koch: Unik, fritstående tre-pers. sofa med profileret stel af riopalisander. Sider samt løse hynder i sæde og ryg betrukket med lysebrunt skind.
Vurdering :
100.000 DKK Ikke solgt
893/977
Mogens Koch: Unikt skuffemøbel af riopalisander, front med skriveklap samt to låger herunder. Indvendigt med talrige skuffer. Greb samt beslag af messing.
Vurdering :
150.000 DKK Hammerslag:
120.000 DKK -
893/976
Jacob Kjær: Fritstående skrivebord samt armstol af mahogni med profilerede kanter. Udført hos snedkermester Jacob Kjær. (2)
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
38.000 DKK