Traditionel auktion
Tæpper
2051/8107
Vurdering :
18.000 DKK Ikke solgt
895/827
Barbro Nilsson: "Ströbäck". Håndvævet tæppe af uld i "halv-flossa" teknik med geometrisk rombemønster i brunt og okker med grønne detaljer.
Vurdering :
100.000–120.000 DKK Hammerslag:
100.000 DKK -
895/305
Vurdering :
15.000 DKK Hammerslag:
22.000 DKK -
895/277
Antikt Heriz tæppe, nordvest Persien. Klassisk stiliserede medaljondesign på gylden bund. Ca. 1900. 195 x 165.
Vurdering :
25.000 DKK Hammerslag:
24.000 DKK -
893/1078
Märta Måås-Fjetterström: "Rutig blå" (Ternet blå). Håndvævet tæppe af uld i "halv-flossa" teknik med kvadratisk blåt reliefmønster på lys brun/hvid/rød bund.
Vurdering :
50.000 DKK Hammerslag:
38.000 DKK -
893/1074
Märta Måås-Fjetterström: “Bruna heden”. Håndvævet tæppe af uld i “rölakan” teknik med polykromt geometrisk mønster. Sign. AB MMF.
Vurdering :
100.000 DKK Ikke solgt
893/1062
Svensk design: Håndvævet vendbart "rölakan" tæppe af uld, polykromt geometrisk blomstermønster på lys gråbrun bund. Usign.
Vurdering :
20.000 DKK Ikke solgt
893/1059
Svensk design: Håndvævet vendbar "rölakan" løber af uld, polykrome striber med grå mellemrum. Usign.
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
18.000 DKK -
893/1034
Alice Wallebäck: Håndvævet "rölakan" tæppe af uld med geometrisk blomstermønster i hvide, røde og gråblå nuancer. Sign. AW.
Vurdering :
25.000 DKK Ikke solgt
893/1018
Karl Dangel: Håndvævet "rölakan" tæppe af uld med polykromt geometrisk mønster på rød base med lys bort. Sign. CD.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
10.000 DKK -
893/1009
Märta Måås-Fjetterström: "Ljusa plador". Håndvævet tæppe af uld i “rölakan” teknik, lys bund med polykrome geometriske gentagelsesmønstre.
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Hammerslag:
22.000 DKK -
893/1005
Rakel Carlander: Håndvævet tæppe af uld i “rölakan” teknik med geometrisk mønster i hvid, rød og brun på blå bund. Sign. RC.
Vurdering :
25.000 DKK Hammerslag:
22.000 DKK -
893/1004
Carl Malmsten: “Capella”. Håndvævet tæppe af uld i “rölakan” teknik med geometrisk mønster i blå nuancer. Sign. CM.
Vurdering :
25.000 DKK Ikke solgt
893/1001
Anna Johanna Ångström: "Lindö, grön". Håndvævet tæppe af uld i “rölakan” teknik med hvidt og brunt geometrisk mønster på grøn base.
Vurdering :
50.000 DKK Hammerslag:
58.000 DKK -
893/993
Anna Lisa Odelqvist Kruse: Håndvævet "rölakan" tæppe af uld med geometrisk mønster i brune og gråblå nuancer.
Vurdering :
40.000 DKK Hammerslag:
38.000 DKK -
893/966
Ingrid Hellman-Knafve, tilskrevet: Håndvævet tæppe af uld i “halv-flossa” teknik med spiralmønster i grønne nuancer. Usign.
Vurdering :
40.000 DKK Hammerslag:
45.000 DKK -
893/954
Märta Måås-Fjetterström: “Daggkåpan” (Løvefod). Håndvævet vægtæppe af uld og hør. Geometrisk mønster i brunt og grønt på lys base. Sign. MMF.
Vurdering :
15.000 DKK Hammerslag:
11.000 DKK -
893/953
Vurdering :
25.000 DKK Hammerslag:
24.000 DKK -
893/948
Karl Dangel: Håndvævet “rölakan” tæppe af uld med polykromt geometrisk mønster i røde, grønne og gule nuancer med hvide elementer. Sign. CD.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
10.000 DKK -
893/936
Barbro Nilsson: "Spättan, blå" (Spætten, blå). Håndvævet tæppe af uld i gobelin teknik med svungent mønster i blå og lilla nuancer.
Vurdering :
50.000 DKK Hammerslag:
75.000 DKK -
893/933
Marianne Richter: "Rosita blå". Håndvævet tæppe af uld i "rölakan" teknik med geometrisk mønster i blå nuancer. Sign. AB MMF MR.
Vurdering :
50.000 DKK Hammerslag:
72.000 DKK -
893/929
Märta Måås-Fjetterström: “Vit Botten” (Hvid bund). Håndvævet tæppe af uld i "rölakan" teknik med polykromt geometrisk mønster på lys bund. Sign. MMF.
Vurdering :
60.000 DKK Ikke solgt
893/925
Inga-Mi Varneus Rydgren: Håndvævet tæppe af uld i "rölakan" teknik med polykromt geometrisk mønster. Sign. P og IMV.
Vurdering :
30.000 DKK Hammerslag:
37.000 DKK -
893/920
Märta Måås-Fjetterström: “Vita Rutmattan”. Håndvævet uldtæppe i "rölakan" teknik. Geometrisk mønster i hvide, røde, grønne og blå nuancer.
Vurdering :
25.000 DKK Hammerslag:
30.000 DKK -
893/335
Antikt Lori Pompak Kasak tæppe, Kaukasus. Design med ceentral Klassisk farvepalette bestående af et mindre antal karakeristiske farver. 1880-1910. 193 x 139.
Vurdering :
50.000 DKK Ikke solgt
893/325
Signeret Tabriz helsilke tæppe, Persien. Ca. 800.000 kn. pr. m2. 20. årh.s anden halvdel. 400 x 289.
Vurdering :
75.000 DKK Ikke solgt
893/317
Antikt Ningxia tæppe, Kina. 19 årh.s første halvdel. 405 x 310.
Vurdering :
50.000 DKK Hammerslag:
44.000 DKK -
893/316
Peking tæppe, China. Design med blomstervaser på sandfarvet bund. 20. årh.s begyndelse. 264 x 187.
Vurdering :
18.000 DKK Hammerslag:
16.000 DKK -
893/315
Boutou-Suiyuan/Tianjin tæppe, Kina. Enkelt design med kinesisk arkitektur, træer og både på det åbne blå hav. 20. årh.s begyndelse. 322 x 241.
Vurdering :
25.000 DKK Hammerslag:
22.000 DKK -
893/314
Signeret Kinesisk silketæppe med fem-kloede dragemotiver på kejserlig gul bund. Signaturpanel: Jing Ren Gong Bei Yong. 20. årh.s begyndelse. 245 x 156.
Vurdering :
75.000 DKK Hammerslag:
70.000 DKK -
893/310
Signeret Hereke helsilke tæppe, Tyrkiet. Klassisk mirab-design rigt prydet med vaser, fuglemotiver, arabesker og palmetter. Partier med metaltråde. 151 x 120.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
9.000 DKK -
893/304
Isfahan tæppe, Persien. Dekorativt design med palmetter, rosetter, slyngede grene, blomster, bladværk og dyremotiver på rød bund. 20. årh.s midte. 253 x 148.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
893/303
Keshan helsilke tæppe, Persien. Klassisk nichedesign med blomstervase, blomstergrene, rosetter og bladværk på lys bund. 20. årh.s midte. 209 x 135.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
9.000 DKK -
893/302
Signeret Seirafian Isfahan tæppe, Persien. Medaljondesign på lys bund prydet med blomster og bladværk. 1.1 mio. kn. pr. m2. Ca. 1960. 105 x 187.
Vurdering :
18.000 DKK Hammerslag:
22.000 DKK -
893/297
Antikt Aubusson tæppe, Frankrig. Klassisk design med blomsterroset på beigefarvet bund. 19. årh. 390 x 360.
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Hammerslag:
30.000 DKK -
893/293
Antikt Bakshaish tæppe, nordvest Persien. Klassisk geometrisk medaljondesign på åben rød bund. 1890-1920. 433 x 357.
Vurdering :
60.000 DKK Ikke solgt
893/286
Usædvanlig stort signeret Nain paladstæppe, Iran. Klassisk medaljondesing på rød bund omgivet af bred hovedbort. 20. årh.s anden halvdel. 1137 x 782.
Vurdering :
60.000–80.000 DKK Hammerslag:
45.000 DKK -
893/278
Signeret Mahmood Jabarzadeh Tabriz tæppe, Persien. 20. årh.s begyndelse. 413 x 328.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
24.000 DKK -
893/267
Antikt Heriz-Serapi tæppe, Nordvest Persien. Sublimt medaljon eksemplar med optimal farve- og mønsterkombination. Sjælden mellemstørrelse. 1880-1910. 295 x 210.
Vurdering :
125.000 DKK Hammerslag:
120.000 DKK -
893/258
Antikt Moghan tæppe, Kaukasus. Design med horisontale bånd med stiliserede fuglemotiver omgivet af Calyx og blad hovedbort. 19. årh. 225 x 96.
Vurdering :
18.000 DKK Hammerslag:
16.000 DKK -
893/257
Antikt Shirvan tæppe, Kaukasus. Klassisk Avshan gentagelsesmønster. 19. årh. 197 x 107.
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
18.000 DKK -
893/256
Khasgai kelim, sydlige Persien. Dekorativt design med diagonale rækker af geometriske ornamenter i forskellige farver omgiv20. årh.s første halvdel. 325 x 152.
Vurdering :
10.000 DKK Hammerslag:
10.000 DKK -
893/245
Kashan tæppe, Persien. Gentagelsesmønster med let stiliserede blomster og bladværk i gitteropbygning. Knyttet med korkuld. Ca. 1940. 215 x 141.
Vurdering :
30.000 DKK Ikke solgt
893/244
Tehran tæppe, Persien. Gentagelsesmønster med forbundne palmetter, rosetter, blomster og bladværk på lys bund. Partier med silkeluv. Ca. 1960. 194 x 141.
Vurdering :
30.000 DKK Hammerslag:
30.000 DKK -
893/239
Keshan silke Souf tæppe, Persien. Gentagelsesmønster med blomstervaser på gylden bund, udført i relief teknik. 20. årh.s begyndelse. 205 x 130.
Vurdering :
30.000 DKK Hammerslag:
28.000 DKK -
893/233
Keshan Mohtasham tæppe, Persien. GentagelsesmønsterKnyttet med korkuld. Kanter overslået med karakteristisk pink silketråd. 20. årh.s begyndelse. 425 x 330.
Vurdering :
175.000 DKK Ikke solgt
893/223
Indisk tæppe i klassisk 1700-tals Agra design, gentagelsesmønster med palmetter, rosetter, arabesker, og bladværk på lys bund. 20/21. årh. 607 x 498.
Vurdering :
30.000 DKK Hammerslag:
16.000 DKK -
893/220
Antikt Fransk Aubusson tapet. Kannelerede søjler draperet med guirlander, hængende blomsterkurve og dyremotiver. Udført i uld og silke. 19. årh. 295 x 212.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
20.000 DKK -
893/197
Heriz tæppe, nordvest Persien. Klassisk Bidjar/Baktiari design med cypresser, hængepile, træer og stiliserede som meget sjældent ses i Heriz design. 563 x 398.
Vurdering :
300.000 DKK Hammerslag:
260.000 DKK