Traditionel auktion
Ældre møbler
2151/9073
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Ikke solgt
2116/95
Vurdering :
15.000 DKK Hammerslag:
13.500 DKK -
900/115
Pierre Philippe Thomire, Jacob-Desmalter, tilskrevet: Fransk Empire seng. 19. årh.s begyndelse.
Vurdering :
175.000 DKK Ikke solgt
2051/8021
Vurdering :
15.000 DKK Hammerslag:
10.500 DKK -
2040/383
Vurdering :
12.000 DKK Ikke solgt
2039/113
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Ikke solgt
896/203
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
28.000 DKK -
896/196
Vurdering :
40.000–60.000 DKK Hammerslag:
30.000 DKK -
2031/348
Vurdering :
15.000 DKK Hammerslag:
12.500 DKK -
2026/9097
Fransk prismekrone med bjergkrystal. Louis XV form, 19. årh.s midte. H. 74. Diam. 48.
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
15.000 DKK -
2026/9012
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
18.500 DKK -
2026/9008
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
15.000 DKK -
895/288
Svensk stenbord med profileret plade af Komstad sten, under del af blåmalet træ. Skåne, 18.-19. årh. H. 79. L. 181. B. 80.
Vurdering :
50.000 DKK Hammerslag:
45.000 DKK -
895/268
Maison Millet: Fransk bogskab med parquetteri af rosentræ med beslag af forgyldt bronze, front med to glasdøre. Sign. Millet á Paris. 19. årh.s slutning.
Vurdering :
75.000 DKK Ikke solgt
895/245
Burchard Precht, tilskrevet: Svensk barok spejl af forgyldt træ og bly, ramme med indlagt slebet spejlglas. Ca. 1720. H. H. 173. B. 86.
Vurdering :
100.000–150.000 DKK Hammerslag:
85.000 DKK -
2016/262
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
2016/47
Vurdering :
10.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
2016/35
Vurdering :
12.000 DKK Ikke solgt
2015/143
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Ikke solgt
2012/9122
Vurdering :
15.000 DKK Hammerslag:
14.000 DKK -
2012/9123
Vurdering :
15.000 DKK Hammerslag:
10.500 DKK -
2012/9096
Vurdering :
35.000 DKK Ikke solgt
2012/9088
Vurdering :
15.000 DKK Ikke solgt
2012/9087
Vurdering :
35.000 DKK Ikke solgt
2012/9077
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
16.000 DKK -
2012/9072
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Ikke solgt
2012/9026
Vurdering :
25.000 DKK Ikke solgt
2012/9002
Vurdering :
25.000 DKK Ikke solgt
893/341
Steinway & Sons: Steinway & Sons New York, Grand Model M Mahogany, sortmalet, 3 pedaler, serienr. 189946, Fremstillet i 1917. H. 97 cm. L. 187 cm. W. 150 cm.
Vurdering :
40.000–50.000 DKK Hammerslag:
48.000 DKK -
893/338
Et par svenske kommoder af sortmalet træ. Gustaviansk form, 20. årh. og senere. H. 76. B. 97. D. 49. (2)
Vurdering :
30.000 DKK Hammerslag:
24.000 DKK -
893/336
Et par Gustavianske armstole af bemalet træ, hver med buede rygge, kannelerede armlæn, runde tilspidsede ben. 18. årh.s slutning. (2)
Vurdering :
18.000–20.000 DKK Hammerslag:
12.000 DKK -
893/331
Louis XVI konsol af hvidmalet træ. 18. årh.s slutning. H. 85. B. 120. D. 53.
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
17.000 DKK -
893/329
Et par vitrineskabe af bemalet træ. Gustaviansk form, 19. årh.s slutning og senere. H. 226. B. 116. D. 40. (2)
Vurdering :
50.000–60.000 DKK Hammerslag:
44.000 DKK -
893/328
Et par svenske rokoko taburetter af bemalet træ, cabriole ben hvor imellem H-formet sprosse. 18. årh.s midte. (2)
Vurdering :
30.000 DKK Hammerslag:
26.000 DKK -
893/327
Et par gustavianske taburetter af bamalet træ, hver udskåret med ottetalsbort og rosetter, runde kannelerede ben. 18. årh.s slutning. (2)
Vurdering :
10.000 DKK Hammerslag:
10.000 DKK -
893/322
Russisk ampel af slebet glas med ophæng af forgyldt bronze og metal, indvendig holder til ét lys. 19. årh.s begyndelse. H. 88. Diam. 33.
Vurdering :
30.000 DKK Hammerslag:
26.000 DKK -
893/311
Stort fransk bogskab af rosentræ med beslag af forgyldt bronze og profileret plade af marmor. Paris, 19. årh.s slutning. H. 170. B. 195. D. 52.
Vurdering :
30.000 DKK Hammerslag:
20.000 DKK -
893/306
Lille sofa af mahogni og indlagt med rosentræ, forben i form af guldstafferede monopodier. 19. årh.s midte. H. 95. B. 125. D. 60.
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
893/301
Et par venetianske rokoko armstole af grønmalet og forgyldt træ. 18. årh.s midte. (2)
Vurdering :
30.000 DKK Ikke solgt
893/300
Fransk bureau plat af rosentræ med beslag af bronze, plade af grøn gyldentrykt læder. Rokoko form, 19. årh. H. 74. L. 174. B. 80.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
15.000 DKK -
893/299
Fransk lysekrone af forgyldt bronze med fem lysarme. Rokoko form, 19. årh.s anden halvdel. H. 68. Diam. 43.
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Hammerslag:
10.000 DKK -
893/290
Fransk guridon af forgyldt og patineret bronze med plade af marmor. 19. årh.s midte. H. 55. Diam. 79.
Vurdering :
75.000 DKK Ikke solgt
893/283
Et par russiske søjler af mahogni og messing med firsidede baser. 20. årh. H. 117. B. 50. (2)
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
18.000 DKK -
893/282
Louis XVI prismekrone af forgyldt messing og metal behængt med prismer i kæder . 18. årh.s slutning. H. 95. Diam. 82.
Vurdering :
50.000 DKK Ikke solgt
893/279
Russisk chatol af mahogni med beslag af forgyldt bronze og messing. Louis XVI form, ca. 1820 med senere montering og tilføjelser. H. 241. B. 116. D. 59.
Vurdering :
50.000 DKK Hammerslag:
48.000 DKK -
893/276
Vurdering :
75.000 DKK Ikke solgt
893/274
Mathias Engström: A Swedish Rococo kommode. Stemplet i skuffen 'M. Engström' samt stockhol stempel. Sverige, 18. årh.s midte.
Vurdering :
45.000 DKK Ikke solgt
893/272
Et par svenske rokoko armstole af bemalet træ. 18. årh.s midte. (2)
Vurdering :
20.000 DKK Ikke solgt
893/269
Et par svenske rokoko armstole med original gul bemaling, hver udkåret med muslinger, svungne armlæn, cabriole ben. 18. årh.s midte. (2)
Vurdering :
30.000 DKK Ikke solgt
893/268
Svensk rokoko skab af bemalet træ. 18. årh.s midte. H. 215. B. 150. D. 60.
Vurdering :
30.000 DKK Hammerslag:
26.000 DKK -
893/266
Dansk Rokoko kommode i Mathias Ortmann maner af guldstafferet nøddetræ, plade af marmoreret træ. 18. årh. H. 80. B. 74. D. 49.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
20.000 DKK -
893/264
Christian Jacob Preisler, tilskrevet: Dansk Rokoko dragkiste af nøddetræ, indlagt med lister af messing. 18. årh.s midte. H. 133. B. 129. D. 65.
Vurdering :
30.000 DKK Hammerslag:
60.000 DKK -
893/263
Christian Jakob Preisler (1712-1779), tilskrevet: Dansk rokoko chatol af guldstafferet nøddetræ. 18. årh.s midte. H. 233. B. 120. D. 62.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
30.000 DKK -
893/262
Et sæt på seks norske rokoko stole af bøgetræ og andre træsorter, udskåret med rocailler og bladværk, cabriole ben med claw and ball. 18. årh.s midte. (6)
Vurdering :
20.000–30.000 DKK Ikke solgt
893/261
Dansk rokoko kommode af guldstafferet nøddetræ med senere plade af hvid marmor. 18. årh. midte. H. 83. B. 65. D. 50.
Vurdering :
60.000 DKK Hammerslag:
65.000 DKK -
893/260
Dansk rokoko chatol i Mathias Orthmann stil. 18. årh.s midte. Restaureret, nyere top og base. H. 290. B. 140. D. 70.
Vurdering :
80.000–100.000 DKK Hammerslag:
75.000 DKK -
893/255
Gustaviansk konsol med plade af profileret hvid marmor. 18. årh.s slutning. H. 77. B. 98. D. 55.
Vurdering :
30.000 DKK Ikke solgt
893/251
Vurdering :
50.000 DKK Ikke solgt
893/247
Et par sengustavianske taburetter af forgyldt træ, hver med krydformede ben med dyrepoter og profileret sprosse. Stockholm, 18. årh.s slutning. (2)
Vurdering :
20.000 DKK Ikke solgt
893/246
Sengustaviansk konsol af forgyldt træ efter model af Jonas Frisk (virksom i Stockholm 1805-1824). Sverige, 18. årh.s slutning. H. 75. B. 99. D. 54.
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
15.000 DKK -
893/243
Antoine Krieger: Fransk bureau plat af mahogni med beslag af forgyldt bronze. Hver med lås sign. 'Kriéger á Paris'. 19. årh.s anden halvdel.
Vurdering :
25.000 DKK Hammerslag:
45.000 DKK