Traditionel auktion
i Bredgade
Møbler, tæpper og varia
893/369
"Flora Danica" frugtkurv med fad af porcelæn dekoreret i farver og guld med solbær og Erika lyng. 3536 og 3537. Royal Copenhagen. L. 25 og 26 cm. (2)
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
11.000 DKK -
893/368
"Flora Danica" terrin af porcelæn, dekoreret i farver og guld med blomster. Lågknop i form af svungne grene og pousserede blomster. 3568. Kgl.P. Diam. 24.
Vurdering :
10.000 DKK Hammerslag:
10.000 DKK -
893/367
"Flora Danica", et par vinkølere af porcelæn, dekorerede i farver og guld med planter. 3570. Royal Copenhagen. H. 12 cm. Diam. ekskl. hanke 14 cm. (2)
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Hammerslag:
18.000 DKK -
893/365
Dansk rokoko tallerken af sølv. Mester Zacharias Jonsen, København 1783. Vægt 781 g. Diam. 28 cm.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
7.500 DKK -
893/364
“Flora Danica” seks frokosttallerkener af porcelæn, dekorerede i farver og guld med blomster. 3550. Royal Copenhagen. Diam. 22 cm. (6)
Vurdering :
15.000 DKK Hammerslag:
16.000 DKK -
893/363
Et par tyske seks-armede kandelabre af sølv. H. Steenaerts/Koch & Bergfeld, Bremen ca. 1900. Vægt 4120 g. H. 53 cm. (2)
Vurdering :
40.000 DKK Hammerslag:
35.000 DKK -
893/361
“Flora Danica” seks middagstallerkener af porcelæn, dekoreret i farver og guld. 3549. Royal Copenhagen. Diam. 25,5 cm. (6)
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
18.000 DKK -
893/360
"Flora Danica" vinkøler af porcelæn. 3571. Royal Copenhagen. H.16,5 cm. Diam. 18,5/26 cm.
Vurdering :
10.000 DKK Hammerslag:
11.000 DKK -
893/358
"Santa Maria". Stor skibsmodel af massiv sølv. Portugal 20. årh. Vægt 10584 g. H. inkl. stand 75 cm. L. ca. 85 cm.
Vurdering :
80.000 DKK Hammerslag:
62.000 DKK -
893/357
Et par danske ligeknækkede dåser af sølv. Mester Povel Knudsen Lund, borgerskab Aalborg 1767-1794. L. 8,5 cm. (2)
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
6.000 DKK -
893/356
Nøstetangen to grev Moltke vinglas. Norge, ca. 1750-1760. H. 18,5 cm. (2)
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
893/355
Nøstetangen "Slanger med Butte Klokker Chrystal" med monogram og motto. Norge 1750-1760. H. 17 cm.
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Hammerslag:
8.000 DKK -
893/354
Et par danske barok ligeknækkede kandisfade af sølv. Mester Søren Nielsen Bruun, Odense ca. 1749. H. 5,5 cm. (2)
Vurdering :
8.000 DKK Hammerslag:
5.000 DKK -
893/353
Et par Augsburg stager af sølv. Mester Johann Christian Neuss, Augsburg 1769-1771. Vægt 673 g. H. 20 cm. (2)
Vurdering :
15.000 DKK Hammerslag:
18.000 DKK -
893/352
Sjælden Nøstetangen større og mindre vinglas, cuppa med venetiansk nettverks motiv. Norge 1750-1760. H. 14,5 og 13 cm.
Vurdering :
30.000 DKK Hammerslag:
30.000 DKK -
893/351
Nøstetangen to "Danziger Kelchen" og to vinglas med "Formede Knap" grålig gasmasse. Norge 1760-1775. H. 16-17 cm. (4)
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
8.000 DKK -
893/350
Seks Hurdal vinglas Hessisk type med monogram CMI /CAI i rokoko Becker-kartouche. Norge 1780erne. H. 17 cm. (6)
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
21.000 DKK -
893/349
To Hurdal vinglas grålig glasmasse graveret med monogram PF og motto. Norge 1790-1800. H. 13 cm. (2)
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
9.000 DKK -
893/348
Nøstetangen "Slanger med Butte Klokker Chrystal" med kronede monogrammer HTS og ATT. Norge 1750-1760. H. 17 cm.
Vurdering :
10.000 DKK Hammerslag:
8.000 DKK -
893/347
Norsk karaffel af glas med grålig sats, den ene side graveret med RDG i rokoko kartouche og på modsatte side med PS i rokoko kartouche. Norge 1760-1780.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
5.000 DKK -
893/346
Rørstrand, et par morianer af fajance hver bærende på en bødkertønde. Sverige, ca. 1900. H. 26,5 cm. (2)
Vurdering :
25.000 DKK Ikke solgt
893/343
Arnold Krog: Drengehoved af porcelæn. Sign. monogram 3870. Royal Copenhagen. H. 25 cm.
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
42.000 DKK -
893/342
Vase af porcelæn med montering af sterlingsølv. Royal Copenhagen og A. Michelsen, København 1918. H. 30,5 cm.
Vurdering :
15.000 DKK Hammerslag:
10.000 DKK -
893/341
Steinway & Sons: Steinway & Sons New York, Grand Model M Mahogany, sortmalet, 3 pedaler, serienr. 189946, Fremstillet i 1917. H. 97 cm. L. 187 cm. W. 150 cm.
Vurdering :
40.000–50.000 DKK Hammerslag:
48.000 DKK -
893/339
Et par Louis XVI stager af hvid marmor med montering af forgyldt bronze. 18. årh.s slutning. H. 22. (2)
Vurdering :
12.000 DKK Hammerslag:
12.000 DKK -
893/338
Et par svenske kommoder af sortmalet træ. Gustaviansk form, 20. årh. og senere. H. 76. B. 97. D. 49. (2)
Vurdering :
30.000 DKK Hammerslag:
24.000 DKK -
893/336
Et par Gustavianske armstole af bemalet træ, hver med buede rygge, kannelerede armlæn, runde tilspidsede ben. 18. årh.s slutning. (2)
Vurdering :
18.000–20.000 DKK Hammerslag:
12.000 DKK -
893/335
Antikt Lori Pompak Kasak tæppe, Kaukasus. Design med ceentral Klassisk farvepalette bestående af et mindre antal karakeristiske farver. 1880-1910. 193 x 139.
Vurdering :
50.000 DKK Ikke solgt
893/331
Louis XVI konsol af hvidmalet træ. 18. årh.s slutning. H. 85. B. 120. D. 53.
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
17.000 DKK -
893/329
Et par vitrineskabe af bemalet træ. Gustaviansk form, 19. årh.s slutning og senere. H. 226. B. 116. D. 40. (2)
Vurdering :
50.000–60.000 DKK Hammerslag:
44.000 DKK -
893/328
Et par svenske rokoko taburetter af bemalet træ, cabriole ben hvor imellem H-formet sprosse. 18. årh.s midte. (2)
Vurdering :
30.000 DKK Hammerslag:
26.000 DKK -
893/327
Et par gustavianske taburetter af bamalet træ, hver udskåret med ottetalsbort og rosetter, runde kannelerede ben. 18. årh.s slutning. (2)
Vurdering :
10.000 DKK Hammerslag:
10.000 DKK -
893/325
Signeret Tabriz helsilke tæppe, Persien. Ca. 800.000 kn. pr. m2. 20. årh.s anden halvdel. 400 x 289.
Vurdering :
75.000 DKK Ikke solgt
893/324
Fransk Empire kaminur af forgyldt bronze, urhus med siddende romersk figur. Skiven sign. Cailliaud a Nantes. 19. årh.s begyndelse. H. 55. B. 41. D. 14.
Vurdering :
15.000 DKK Hammerslag:
12.000 DKK -
893/322
Russisk ampel af slebet glas med ophæng af forgyldt bronze og metal, indvendig holder til ét lys. 19. årh.s begyndelse. H. 88. Diam. 33.
Vurdering :
30.000 DKK Hammerslag:
26.000 DKK -
893/320
Fransk elefantur af forgyldt og patineret bronze. 19. årh.s slutning. H. 75. B. 52. D. 23.
Vurdering :
40.000 DKK Hammerslag:
35.000 DKK -
893/317
Antikt Ningxia tæppe, Kina. 19 årh.s første halvdel. 405 x 310.
Vurdering :
50.000 DKK Hammerslag:
44.000 DKK -
893/316
Peking tæppe, China. Design med blomstervaser på sandfarvet bund. 20. årh.s begyndelse. 264 x 187.
Vurdering :
18.000 DKK Hammerslag:
16.000 DKK -
893/315
Boutou-Suiyuan/Tianjin tæppe, Kina. Enkelt design med kinesisk arkitektur, træer og både på det åbne blå hav. 20. årh.s begyndelse. 322 x 241.
Vurdering :
25.000 DKK Hammerslag:
22.000 DKK -
893/314
Signeret Kinesisk silketæppe med fem-kloede dragemotiver på kejserlig gul bund. Signaturpanel: Jing Ren Gong Bei Yong. 20. årh.s begyndelse. 245 x 156.
Vurdering :
75.000 DKK Hammerslag:
70.000 DKK -
893/313
Stort fransk kamingarniture af forgyldt bronze bronze. 19. årh.s slutning. Kaminur H. 65. D. 73. D. 21. Stager H. 50. B. 30. D. 22. (3)
Vurdering :
40.000–60.000 DKK Hammerslag:
95.000 DKK -
893/312
Et par Franske kandelabre af forgyldt bronze. 19. årh.s slutning. H. 36,5. (2)
Vurdering :
30.000 DKK Ikke solgt
893/311
Stort fransk bogskab af rosentræ med beslag af forgyldt bronze og profileret plade af marmor. Paris, 19. årh.s slutning. H. 170. B. 195. D. 52.
Vurdering :
30.000 DKK Hammerslag:
20.000 DKK -
893/310
Signeret Hereke helsilke tæppe, Tyrkiet. Klassisk mirab-design rigt prydet med vaser, fuglemotiver, arabesker og palmetter. Partier med metaltråde. 151 x 120.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
9.000 DKK -
893/307
Claude Clodion, efter: Dansende og spillende bacchantinder og pan, figurgruppe af forgyldt bronze. Mærket 'Clodion'. 19. årh. H. 59.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
30.000 DKK -
893/306
Lille sofa af mahogni og indlagt med rosentræ, forben i form af guldstafferede monopodier. 19. årh.s midte. H. 95. B. 125. D. 60.
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
893/304
Isfahan tæppe, Persien. Dekorativt design med palmetter, rosetter, slyngede grene, blomster, bladværk og dyremotiver på rød bund. 20. årh.s midte. 253 x 148.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
893/303
Keshan helsilke tæppe, Persien. Klassisk nichedesign med blomstervase, blomstergrene, rosetter og bladværk på lys bund. 20. årh.s midte. 209 x 135.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
9.000 DKK -
893/302
Signeret Seirafian Isfahan tæppe, Persien. Medaljondesign på lys bund prydet med blomster og bladværk. 1.1 mio. kn. pr. m2. Ca. 1960. 105 x 187.
Vurdering :
18.000 DKK Hammerslag:
22.000 DKK -
893/301
Et par venetianske rokoko armstole af grønmalet og forgyldt træ. 18. årh.s midte. (2)
Vurdering :
30.000 DKK Ikke solgt
893/300
Fransk bureau plat af rosentræ med beslag af bronze, plade af grøn gyldentrykt læder. Rokoko form, 19. årh. H. 74. L. 174. B. 80.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
15.000 DKK -
893/299
Fransk lysekrone af forgyldt bronze med fem lysarme. Rokoko form, 19. årh.s anden halvdel. H. 68. Diam. 43.
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Hammerslag:
10.000 DKK -
893/297
Antikt Aubusson tæppe, Frankrig. Klassisk design med blomsterroset på beigefarvet bund. 19. årh. 390 x 360.
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Hammerslag:
30.000 DKK -
893/296
Stor fransk opsats af forgyldt og patineret bronze. Empire form. 19. årh. H. 58. Diam. 48.
Vurdering :
70.000 DKK Hammerslag:
56.000 DKK -
893/293
Antikt Bakshaish tæppe, nordvest Persien. Klassisk geometrisk medaljondesign på åben rød bund. 1890-1920. 433 x 357.
Vurdering :
60.000 DKK Ikke solgt
893/291
Fransk Empire opsats af forgyldt bronze, knælende Amorin holder en slebet krystal skål, cylindrisk base med støbt ornamentik. Ca. 1810. H. 38 cm. Diam. 24 cm.
Vurdering :
15.000 DKK Hammerslag:
13.000 DKK -
893/290
Fransk guridon af forgyldt og patineret bronze med plade af marmor. 19. årh.s midte. H. 55. Diam. 79.
Vurdering :
75.000 DKK Ikke solgt
893/289
Et par franske kandelabre af forgyldt og patineret bronze efter model af Pierre-Philippe Thomire. Empire stil, 20. årh. H. 93. (2)
Vurdering :
50.000 DKK Hammerslag:
90.000 DKK -
893/288
Et par franske bordlamper af forgyldt og patineret bronze med base af grøn marmor. Empire form, 20. årh. H. 103. (2)
Vurdering :
25.000 DKK Hammerslag:
40.000 DKK -
893/286
Usædvanlig stort signeret Nain paladstæppe, Iran. Klassisk medaljondesing på rød bund omgivet af bred hovedbort. 20. årh.s anden halvdel. 1137 x 782.
Vurdering :
60.000–80.000 DKK Hammerslag:
45.000 DKK -
893/283
Et par russiske søjler af mahogni og messing med firsidede baser. 20. årh. H. 117. B. 50. (2)
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
18.000 DKK -
893/282
Louis XVI prismekrone af forgyldt messing og metal behængt med prismer i kæder . 18. årh.s slutning. H. 95. Diam. 82.
Vurdering :
50.000 DKK Ikke solgt