Auktion 873
873/220
Et par sengustavianske konsoller af forgyldt og bemalet træ, hver med halvrunde plader af hvid marmor. Stockholm, ca. 1800. H. 80. B. 83. D. 43. (2)
Vurdering :
40.000 DKK Ikke solgt
873/219
Gustaviansk partners desk af mahogni med cartoniere. Stockholm, 18. årh.s slutning. H. 114. L. 147. B. 86.
Vurdering :
30.000 DKK Hammerslag:
25.000 DKK -
873/217
Et par gustavianske konsoller af forgyldt træ med plader af hvid marmor. Sverige, 18. årh.s begyndelse. H. 83. B. 89. D. 43. (2)
Vurdering :
100.000 DKK Ikke solgt
873/216
Et par svenske skabe af hvidmalet træ. Gustaviansk stil, 19. årh. og senere. H. 101. B. 65. D. 47. (2)
Vurdering :
25.000 DKK Hammerslag:
20.000 DKK -
873/215
Svensk sengustaviansk spejl af forgyldt og hvidmalet træ, overdel med gennembrudt sløjfe og akvarel med klassiske figurer. Stockholm, 18. årh.s slutning.
Vurdering :
30.000 DKK Ikke solgt
873/214
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
18.000 DKK -
873/213
Et par svenske prismelampetter af bronze hver med to lysarme, hver prydet med væderhoveder og prismespyd begængt med prismer i kæder. Ca. 1880. H. 55. (2)
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
10.000 DKK -
873/212
Rundt svensk spisebord med udtræk af hvidmalet træ. Gustavaiansk form, 19. årh. og senere. H. 75. L. ialt 405. Diam. 135.
Vurdering :
30.000 DKK Hammerslag:
26.000 DKK -
873/209
Régence spejl i ramme af forgyldt træ. 18. årh.s midte. H. 116. B. 60.
Vurdering :
12.000 DKK Hammerslag:
10.000 DKK -
873/208
Fransk bergere af bemalet træ, nyeligt ombetrukket. Regence form, 19. årh. H. 130. B. 82. D. ca. 73.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
25.000 DKK -
873/207
Stort stenbord med plade af broget marmor. 19. åeh. H. 76. B. 147. D. 72.
Vurdering :
40.000 DKK Ikke solgt
873/206
Svensk barok bord med stenplade underdel af patineret nøddetræ, plade af rød Öland sten. 18. årh. H. 82. B. 73. D. 84.
Vurdering :
75.000 DKK Ikke solgt
873/204
Dansk Christian VI kanon af bronze, dateret 1733. Jern beslået ikke original lavet. 18. årh.s første halvdel.
Vurdering :
20.000–30.000 DKK Hammerslag:
15.000 DKK -
873/203
Svensk Gustaviansk spejl af forgyldt træ. 18. årh.s midte. H. 141. B. 71.
Vurdering :
25.000 DKK Ikke solgt
873/202
Svensk rokoko sofa af hvidmalet træ, svungne armlæn, sarg udskåret med muslinger og bladværk, cabriole ben. 18. årh.s midte. H. 88. L. 230. D. 74.
Vurdering :
25.000 DKK Ikke solgt
873/201
Vurdering :
40.000 DKK Hammerslag:
30.000 DKK -
873/200
Gustaviansk konsol af hvidmalet træ med plade af Ölandsten. Sverige, 18. årh.s slutning. H. 79. B. 88. D. 48.
Vurdering :
30.000 DKK Ikke solgt
873/199
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
26.000 DKK -
873/198
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
28.000 DKK -
873/197
George III lygteur i kasse af mahogni. Sign. James Eley, London. 18. årh.s slutning. H. 48. B. 28. D. 19.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
12.000 DKK -
873/196
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
26.000 DKK -
873/195
GRAVELL & TOLKIEN: Engelsk George III lygteur med spilleværk. 'GRAVELL & TOLKIEN, LONDON No. 2454’. 18. årh.s slutning. H. 51. B. 37. D. 26,5.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
25.000 DKK -
873/194
Richard Ellis, d. 1749: Engelsk George II lygteur i kasse af mørkpoleret træ. Sign. ‘Rich. Ellis, Westminster’. 18. årh.s første halvdel. H. 48. B. 28. D. 17.
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Hammerslag:
10.000 DKK -
873/193
James Elmy, 18. årh.s midte: Engelsk George III lygteur, kasse af mørkpoleret træ. Sign. James Elmy 1753, London. 18. årh.s anden halvdel. H. 41. B. 25. D. 17.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
16.000 DKK -
873/188
Italiensk vægkonsol af hvidmalet og forgyldt træ, plade af sten. 18. årh.s slutning. H. 90. B. 118. D. 48.
Vurdering :
30.000 DKK Ikke solgt
873/187
Et par næsten ens franske Louis XVI bergere af gråmalet træ, hver ed runde rygge. 18. årh.s slutning. (2)
Vurdering :
40.000 DKK Ikke solgt
873/186
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
28.000 DKK -
873/185
Svensk kommode efter model af Niclas (Nils) Korp. 19. årh.s midte. H. 87. B. 123. D. 58.
Vurdering :
60.000 DKK Ikke solgt
873/184
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
13.000 DKK -
873/183
To næste ens danske fliseborde af hvidmalet træ. Rokoko form, 19. årh. H. 74. B. 81. D. 56. (2)
Vurdering :
30.000 DKK Hammerslag:
32.000 DKK -
873/182
Dansk Rokoko kommode af guldstafferet nøddetræ med senere plade. 18. årh.s midte, restaureret. H. 87. B. 95. D. 57.
Vurdering :
25.000 DKK Hammerslag:
28.000 DKK -
873/181
Louis XVI vitrineskab af hvidmalet træ. 18. årh.s slutning og senere. H. 207. B. 97. D. 40.
Vurdering :
25.000 DKK Hammerslag:
20.000 DKK -
873/179
Dansk rokoko kommode af nøddetræ og guldstafferet træ med plade af hvid marmor. 18. årh.s midte. H. 78. B. 69. D. 50.
Vurdering :
40.000–50.000 DKK Hammerslag:
48.000 DKK -
873/178
Dansk rokoko bakkebord af træ af bemalet træ med blå dekoration, plade med kant dekoreret med imiteret marmor. 18. årh.s midte. H. 73. L. 92. B. 60.
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
20.000 DKK -
873/177
Dansk rokoko flisebord af bemalet træ, plade indlagt med 28 hollandske fliser dekoreret i blåt. 18. årh.s midte. H. 78. B. 96. D. 57.
Vurdering :
30.000 DKK Hammerslag:
28.000 DKK -
873/176
Gustaviansk sofa af bemalet træ. Stockholm, 18. årh.s slutning. H. 100. L. 198. B. 78.
Vurdering :
25.000 DKK Hammerslag:
22.000 DKK -
873/173
Dansk Louis XVI vægkonsol af forgyldt og bemalet træ. Antageligt Harsdorff, 18. årh.s slutning. H. 84. B. 60. D. 33.
Vurdering :
30.000 DKK Hammerslag:
22.000 DKK -
873/172
Et par små danske senempire sofaer i G.F. Hetsch stil, hvidmalet og forgyldt træ med betræk af grå silkedamask. Ca. 1830. H. 80. B. 130. D. 50. (2)
Vurdering :
15.000 DKK Hammerslag:
20.000 DKK -
873/171
Vurdering :
150.000 DKK Ikke solgt
873/170
Et par Louis Philippe kandelabre af forgyldt og patineret bronze. 19. årh.s midte. H. 62. (2)
Vurdering :
30.000 DKK Ikke solgt
873/169
Vurdering :
40.000–50.000 DKK Hammerslag:
40.000 DKK -
873/168
Et par Louis XVI armstole af forgyldt træ, Den ene stemplet 'G. JACOB'. 18. årh.s slutning. (2)
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
16.000 DKK -
873/167
Vurdering :
150.000 DKK Ikke solgt
873/166
Et par svenske kongelige vægkonsoller af hvidmalet og forgyldt træ. 18th century. H. 23. B. 19. D. 18. (2)
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
25.000 DKK -
873/165
Et par svenske kommoder af gråmalet træ, hver med plader af imiteret sten. Gustaviansk stil, 19. årh. og senere. H. 78. B. 90. D. 49. (2)
Vurdering :
40.000 DKK Hammerslag:
25.000 DKK -
873/163
Fransk kaminur af forgyldt bronze og hvid marmor, urhus prydet allegori over malerkunsten. Louis XVI form, 19. årh.s anden halvdel. H. 50. B. 43. D. 20.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
14.000 DKK -
873/162
Et par franske lågvaser af forgyldt bronze og hvid marmor. Louis XVI form, 19. årh.s slutning. (2)
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
30.000 DKK -
873/161
Francois Linke: En enkelt fransk kandelabre af forgydt bronze med ni lysarme. Stemplet F. Linke Paris. 20. årh.s begyndelse. H. 105.
Vurdering :
40.000 DKK Hammerslag:
30.000 DKK -
873/160
Fransk Bureau Plat af rosentræ med montering af forgyldt bronze. Louis XV stil, 19. årh.s slutning / 20. årh.s begyndelse. H. 77. L. 180. B. 97.
Vurdering :
30.000 DKK Hammerslag:
35.000 DKK -
873/159
Henri Dasson: Barometer af forgyldt bronze monteret på plade af mahogni. Betegnet 'Henry Dasson a Paris'. 19. årh.s slutning. H. 45. B. 13.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
10.000 DKK -
873/158
Raingo Freres á Paris: Stort fransk kaminur. Sign. Raingo Fres á Paris. 19. årh.s slutning.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
15.000 DKK -
873/157
Et par franske sideborde efter model af Adam Weisweiler, mahogni og forgyldt bronze. 20. årh.s begyndelse. H. 76/79. B. 50/56. D. 33/36.
Vurdering :
75.000 DKK Hammerslag:
70.000 DKK -
873/155
Fransk kaminur af forgyldt bronze. Louis XVI form, 19. årh.s slutning. H. 69. B. 46. D. 23.
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Hammerslag:
30.000 DKK -
873/153
Figur af patineret bronze, stående yngling efter antikken. Stemplet 'Founderia Nelli, Roma'. C. 1900. H. 60.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Ikke solgt
873/152
Stort Napoleon III kaminur af patineret og forgyldt bronze. Frankrig, 19. årh.s anden halvdel. H. 68. B. 82. D. 22.
Vurdering :
20.000–30.000 DKK Hammerslag:
32.000 DKK -
873/151
Antonio Frilli: Italiensk skulptur af bronze, David efter kopi af Donatello (1440-1460), base sign. 'Antonio Frilli C. S.A. Firenze. 19. årh.s slutning. H. 160.
Vurdering :
80.000–100.000 DKK Hammerslag:
60.000 DKK -
873/146
Et par venetianske rokoko lanterner af bemalet og forgyldt træ med sider af glas. Italien, 18. årh.s midte (2)
Vurdering :
200.000 DKK Ikke solgt
873/145
Vurdering :
200.000 DKK Hammerslag:
200.000 DKK -
873/143
François Honoré Georges Jacob-Desmalter, 1770-1841: konsol af mahogni. Stemplet 'JACOB D R MESLEE'. H. 97. B. 131. D. 48.
Vurdering :
80.000 DKK Ikke solgt
873/142
Et par franske empire stager af forgyldt bronze hver med palmetter og ornamentik, hvælvede fodstykker. 19. årh.s begyndelse. H. 28. (2)
Vurdering :
35.000 DKK Ikke solgt
873/140
Vurdering :
100.000–120.000 DKK Ikke solgt
873/139
Et par store sengustavianske lampetspejle, ovale udskåret med lyre. Sverige, 19. årh.s begyndelse. H. 92. B. 51. (2)
Vurdering :
40.000 DKK Ikke solgt