Auktion 873
i Bredgade
-
873/1148
Poul Henningsen: "PH 4/3". Bordlampe af forkromet metal stemplet "Pat. Appl". monteret med originale skærme af matglas.
Vurdering :
50.000–60.000 DKK Hammerslag:
60.000 DKK -
873/1147
Arne Vodder: Fritstående tre-personers sofa med tilspidsede ben af patineret eg. Betrukket med originalt patineret cognacfarvet skind. L. 175.
Vurdering :
40.000 DKK Hammerslag:
80.000 DKK -
873/1146
Severin Hansen Jr.: "Bridgelampe". Et par standerlamper af bejdset bøg på trepasfod, plisseret skærm. Udført 1950'erne hos Haslev Møbelsnedkeri. H. 153. (2)
Vurdering :
25.000 DKK Hammerslag:
28.000 DKK -
873/1145
Helge Vestergaard Jensen: Rektangulært sofabord af riopalisander, opsat på skulpturelle Y-formede ben.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
22.000 DKK -
873/1144
Ludvig Pontoppidan: Et par damestole med tilspidsende ben af riopalisander, sortbejdsede "sko". Sæde og ryg betrukket med brunt skind. (2)
Vurdering :
25.000 DKK Hammerslag:
20.000 DKK -
873/1143
Arne Vodder: "Credenza". Fritstående skænk af riopalisander, front med to skydelåger. Udført hos Sibast.
Vurdering :
50.000–60.000 DKK Hammerslag:
42.000 DKK -
873/1142
Hans J. Wegner: "JH 701". Sæt på seks stole med kopstykker af wengé, stel af stål. Sæder betrukket med beige skind. (6)
Vurdering :
80.000 DKK Hammerslag:
60.000 DKK -
873/1141
Poul Henningsen: "PH-5/3". Pendel med bajonetfatningshus af messing, skærme af rød/bronzefarvet zink.
Vurdering :
30.000 DKK Hammerslag:
25.000 DKK -
873/1140
Hans J. Wegner: To-personers sofabænk, en hvilestol samt sofabord med stel af bøg. Sæde, ryg og bordplade refinéret med formbøjet, lamineret palisander. (3)
Vurdering :
75.000 DKK Ikke solgt
-
873/1139
Poul Kjærholm: "PK 9". Sæt på otte spisestole med stel af matforkromet stål. Skalformet sæde og ryg betrukket med sort skind. (8)
Vurdering :
175.000–200.000 DKK Hammerslag:
170.000 DKK -
873/1138
Poul Kjærholm: "PK 54". Spisebord med kubeformet stel af matforkromet stål. Cirkulær top af hvidbroget marmor. Tilhørende tillægsring samt stander. (2)
Vurdering :
75.000 DKK Hammerslag:
70.000 DKK -
873/1137
Poul Kjærholm: "PK 31". Fritstående to-pers. sofa samt lænestol med stel af matforkromet stål. Betrukket med originalt brunt skind. (2)
Vurdering :
30.000 DKK Hammerslag:
30.000 DKK -
873/1136
Poul Kjærholm: "PK 61". Sofabord med stel af matforkromet stål. Kvadratisk top af Cippolini marmor. Udført hos E. Kold Christensen.
Vurdering :
30.000 DKK Hammerslag:
42.000 DKK -
873/1135
Poul Kjærholm: "PK 31/1". Et par lænestole med stel af matforkromet stål. Betrukket med originalt brunt skind. (2)
Vurdering :
25.000 DKK Hammerslag:
27.000 DKK -
873/1134
Poul Kjærholm: "PK 26". Et par væghængte sofamoduler med stel af matforkromet stål. Løse hynder betrukket med dybthæftet, rødbrunt farvet skind. (2)
Vurdering :
50.000–60.000 DKK Hammerslag:
65.000 DKK -
873/1133
Illum Wikkelsø: Fritstående skrivebord med stel af matforkromet stål. Kasette af riopalisander, front med to skuffer med skrå greb.
Vurdering :
20.000–30.000 DKK Hammerslag:
16.000 DKK -
873/1132
Hans J. Wegner: "GE 1". Daybed af massiv eg i to dele, justérbar ryg med beslag af jern. Løse hynder betrukket med hhv. rød og grå uld. (2)
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
18.000 DKK -
873/1131
Poul Henningsen: "PH-6/5". Pendel med bajonetfatningshus og støvdæksel af forniklet metal, skærmholder af trådben. Skærme af kobber.
Vurdering :
60.000 DKK Hammerslag:
105.000 DKK -
873/1130
Hans J. Wegner: "Kinastole" og "Kinabord". Spisestue af kirsebær bestående af et sæt på fire armstole samt et cirkulært spisebord med udtræk. (5)
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
38.000 DKK -
873/1129
Finn Juhl: "FJ 55". Sæt på tre tidlige armstole med stel af mahogni. Sæde samt ryg betrukket med patineret naturskind. (3)
Vurdering :
60.000 DKK Hammerslag:
45.000 DKK -
873/1128
Finn Juhl: "BO 101". Bordbænk af teak med kantlister af messing. Stel af anodiseret metal med høje sko af teak. L. 183.
Vurdering :
30.000 DKK Hammerslag:
30.000 DKK -
873/1127
Finn Juhl: "FJ 53". Fritstående to-pers. sofa med stel af teak, svævende armlæn på mellemstykker af messing. Sider, sæde samt ryg betrukket med grånistret uld.
Vurdering :
60.000 DKK Hammerslag:
60.000 DKK -
873/1126
Hans J. Wegner: "Mama Bear". Højrygget lænestol med ben af eg, armlæn af teak. Sider, sæde samt ryg betrukket med hvidt stof. Model AP 28.
Vurdering :
25.000 DKK Hammerslag:
26.000 DKK -
873/1125
Finn Juhl: "BO 64". Fritstående 2½ personers sofa med runde, tilspidsende ben af bejdset bøg. Sider, sæde samt dybthæftet ryg betrukket med lys uld.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
38.000 DKK -
873/1124
Finn Juhl: Stor flad skål af drejet teak. Udført hos Kay Bojesen. H. 10,5. L. 36,5. B. 35,5.
Vurdering :
30.000 DKK Hammerslag:
26.000 DKK -
873/1122
Ejvind A. Johansson: Sæt på otte spisebordsstole af teak med øjeformet rygstykke på skråtstående ben. Sæde betrukket med sort skind. (8)
Vurdering :
30.000 DKK Hammerslag:
32.000 DKK -
873/1121
Svensk design: Stort håndvævet tæppe af uld i "rölakan" teknik med polykromt mønster. Usigneret. Udført midt 20. årh. Sverige. L. 345. B. 206.
Vurdering :
18.000–20.000 DKK Hammerslag:
10.000 DKK -
873/1119
Barbro Nilsson: "Spättan, gul" (Rødspætten, gul). Håndvævet tæppe af uld i "rölakan" teknik med mønster i gule, grønne og grå nuancer. L. 191. B. 140.
Vurdering :
25.000 DKK Hammerslag:
35.000 DKK -
873/1118
Arne Jacobsen: "Svanen". Et par hvilestole med stel af formbøjet, lamineret teak. Skalformet sæde og ryg betrukket med lys uld. (2)
Vurdering :
40.000 DKK Hammerslag:
35.000 DKK -
873/1117
Helge Vestergaard Jensen: Sjælden daybed med stel og runde ben af teak. Madras med let knæk i ene ende betrukket med lyst stof, kedder af brunt skind.
Vurdering :
40.000–50.000 DKK Hammerslag:
33.000 DKK -
873/1116
Jacob Kjær: Et par lave armstole med stel af teak. Sæde samt ryg betrukket med grå uld. Udført hos snedkermester Jacob Kjær. (2)
Vurdering :
30.000 DKK Hammerslag:
38.000 DKK -
873/1112
Dujo: Lav hvilestol med stel af mahogni. Seat udspændt med patineret kernelæder, ryg med flettede stropper af patineret kernelæder hæftet med messingsøm.
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
43.000 DKK -
873/1111
Rakel Carlander: Håndvævet tæppe af uld i "rölakan" teknik med geometrisk polykromt mønster. Sign. RC. L. 305. B. 197.
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Hammerslag:
22.000 DKK -
873/1110
Ivar Justus Tengbom, tilskrevet: Fritstående skrivebord af palisander med tilspidsende ben. Front med to skuffer i sarg. Top samt ben dekoreret med intarsia.
Vurdering :
30.000 DKK Hammerslag:
32.000 DKK -
873/1109
Josef Frank: "Nationalmuseiskåpet". Fritstående kabinet af amboyna burl finer, mahogni struktur og birk. Front med 19 skuffer. H. 120.
Vurdering :
60.000 DKK Hammerslag:
60.000 DKK -
873/1108
Carl Malmsten: "Capella". Håndvævet tæppe af uld i "rölakan" teknik med geometrisk mønster i blå nuancer. Udført midt 20. årh., Sverige. Sign. CM.
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
16.000 DKK -
873/1107
Svensk design: Fritstående to.pers. sofabænk med runde ben af teak. Sæde samt hjerteformet ryg betrukket med blågrå lammeskind.
Vurdering :
40.000 DKK Hammerslag:
35.000 DKK -
873/1106
Arne Norell: "Divina". Et par overpolstrede lænestole med trommestiksben af bejdset bøg. Sider, ryg samt sæde betrukket med grønt stof. (2)
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
20.000 DKK -
873/1104
Otto Schulz: Cirkulært sofabord af elm og macassar med base af stål. Top dekoreret med intarsiamønster dækket med plade af klart glas.
Vurdering :
30.000–50.000 DKK Hammerslag:
50.000 DKK -
873/1103
Uno Åhren eller Björn Trägårdh, tilskrevet: Højrygget øreklapstol med ben af bejdset bøg. Sider, sæde samt ryg betrukket med “Golden Lily” mønstret stof.
Vurdering :
25.000 DKK Ikke solgt
-
873/1102
Tapio Wirkkala, Aulis Leinonen: Serveringsvogn af birk monteret med to hjul med gummikant. Top med to løse bakker, dekoreret med organisk løvmønster.
Vurdering :
40.000–50.000 DKK Ikke solgt
-
873/1101
Alvar Aalto: Tidlig "stacking" stol med stel af birk. Sæde og ryg betrukket med originalt rustrødt stof med brune striber. Udgået fra Finmar.
Vurdering :
20.000 DKK Ikke solgt
-
873/1100
Alvar Aalto: Cirkulært sofabord af birk med underliggende hylde og laminerede, L-formede ben. Model 70.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Ikke solgt
-
873/1099
Magnus L. Stephensen: Lænestol med stel af formbøjet bøg, sæde udspændt med flet. Dybthæftet ryg samt løs sædehynde betrukket med lysbrun elgskind.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
22.000 DKK -
873/1098
Poul Henningsen: "PH-2/2 klaverlampe". Tidlig, justérbar bordlampe med stel, modvægt og fatningshus af bruneret messing, skærme af gul/mat og matglas.
Vurdering :
150.000–200.000 DKK Hammerslag:
155.000 DKK -
873/1097
Kaare Klint: "Den Røde Stol". Et sæt på seks stole med stel af patineret eg. Sæde og ryg betrukket med messingsømbeslået nigerskind. (6)
Vurdering :
60.000–80.000 DKK Hammerslag:
95.000 DKK -
873/1094
Dansk snedkermester: Et par lænestole af cubamahogni. Sæde, sider samt ryg udspændt med fransk flet. Løse hynder betrukket med originalt nigerskind. (2)
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
36.000 DKK -
873/1093
Frits Henningsen: Armstol med stel af mahogni. Betrukket med messingsømbeslået, patineret cognac farvet skind.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
24.000 DKK -
873/1092
Kaare Klint: "Den Røde Stol". Et sæt på fire stole med profileret stel af cubamahogni. Sæde og ryg betrukket med messingsømbeslået, patineret nigerskind. (4)
Vurdering :
40.000 DKK Hammerslag:
65.000 DKK -
873/1091
Poul Henningsen: "PH-4/4". Pendel med bajonetfatningshus mrk. "PH-4 Patented", skærme af af poleret kobber. Udført ca. 1930'erne hos Louis Poulsen. Diam. 40.
Vurdering :
25.000 DKK Ikke solgt
-
873/1090
Märta Måås-Fjetterström: "Vita Rutmattan". Håndvævet uldtæppe i rölakan teknik. Formgivet 1933. Udført hos AB MMF.
Vurdering :
50.000 DKK Hammerslag:
43.000 DKK -
873/1089
Hans J. Wegner: "JH 813". Et par armstole med stel af forkromet stål. Sæde og ryg udspændt med patineret sort kernelæder. Udført hos Johannes Hansen. (2)
Vurdering :
25.000 DKK Hammerslag:
23.000 DKK -
873/1088
Hans J. Wegner: "JH 810". Fritstående skrivebord med kassetteformet top af mahogni. Front med to integrerede skuffer i sarg.
Vurdering :
60.000 DKK Hammerslag:
48.000 DKK -
873/1087
Preben Fabricius, Jørgen Kastholm: "Grasshopper". Hvilestol med stel af forkromet stål. Betrukket med brunt skind. Udført hos Alfred Kill.
Vurdering :
80.000–100.000 DKK Hammerslag:
55.000 DKK -
873/1086
Hans J. Wegner: "Oksen/Ox Chair". Hvilestol samt fodskammel med stel af forkromet metal. Betrukket med lyst naturskind. (2)
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
32.000 DKK -
873/1085
Hans J. Wegner: "AT 6". Stort sofabord med ben af forkromet stål. Cirkulær top af riopalisander.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
26.000 DKK -
873/1083
Hans J. Wegner: "Flaglinestolen". Hvilestol med originalt hvidlakeret understel af stål med sko af sort træ. Udført hos Getama.
Vurdering :
50.000–60.000 DKK Hammerslag:
50.000 DKK -
873/1082
Hans J. Wegner: "Flaglinestolen". Hvilestol med originalt understel af grønlakeret stål med sko af træ. Udført hos Getama.
Vurdering :
75.000–80.000 DKK Hammerslag:
78.000 DKK -
873/1081
Poul Henningsen: "PH-2/2"/"Vintergæk". Lav stålampe af bruneret messing, fatnings- og afbryderhus af brun bakelit, skærme af gulmalet matglas, bundskål matglas.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
24.000 DKK -
873/1080
Poul Henningsen: "PH-2/1". Klaver/kiplampe med stel af bruneret messing med gennemgående afbryder i kontravægt, skærme samt bundskål af ravfarvet glas.
Vurdering :
40.000 DKK Hammerslag:
44.000 DKK -
873/1079
Poul Henningsen: "PH-Langlyslampe". Et par sjældne væglampetter med lameller af opalglas, endestykker af sort bakelit og fatning af forkromet metal. (2)
Vurdering :
30.000 DKK Hammerslag:
35.000 DKK -
873/1078
Per Weiss: Cirkulær gulvvase af stentøj modelleret med snoninger i relief. H. 70.
Vurdering :
45.000 DKK Hammerslag:
42.000 DKK