873/1136
Poul Kjærholm (f. Østervrå 1929, d. Hillerød 1980)
“PK 61”. Sofabord med stel af matforkromet stål. Kvadratisk top af Cippolini marmor. Formgivet 1956. Udført ca. 1960'erne hos E. Kold Christensen, stemplet. H. 33. B. 80. L. 80.
Proveniens: Værkfører hos E. Kold Christensen.
Sølv, kunsthåndværk & møbler, 28. september 2017
Vurdering
Hammerslag