Auktion 873
1804/225
JOHAN Martin Berg: Svensk empire spejl af forgyldt træ. Göteborgs hallstempel og etiket fra 'Johan Martin Berg'. Sverige, 18. årh.s slutning. H. 190. B. 82.
Vurdering :
8.000 DKK Ikke solgt
1803/1504
Dansk Empire chokolade- og theservice af porcelæn, dekoreret i guld med à la grecque-bort og monogram. Kgl. P., ca. 1800. (11)
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
5.000 DKK -
1803/1238
Reeslev: Fem-radet diamanthalskæde af 14 kt. guld prydet med talrige brillantslebne diamnter på i alt ca. 0.17 ct. F-G/VVS. L. ca. 62 cm.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
8.000 DKK -
1802/1308
Diamanthalskæde af 14 kt. delvis satineret guld og hvidguld prydet med talrige brillantslebne diamanter på i alt ca. 0.18 ct. F-G/VVS. L. ca. 46 cm.
Vurdering :
5.000 DKK Hammerslag:
5.000 DKK -
1802/529
Vurdering :
10.000 DKK Hammerslag:
6.500 DKK -
1752/1520
Narhvalstand. Monodon monoceros. Vægt 2781 gr. L. 181 cm.
Vurdering :
12.000 DKK Hammerslag:
9.000 DKK -
1752/1512
Narhvalstand. Monodon monoceros. Vægt 5665 gr. L. 205 cm.
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
15.000 DKK -
1752/1506
Narhvalstand. Monodon monoceros. Vægt 5183 gr. L. 170 cm.
Vurdering :
15.000 DKK Hammerslag:
12.000 DKK -
1752/1500
Narhvalstand. Monodon monoceros. Vægt 7083 gr. L. 246 cm.
Vurdering :
60.000 DKK Ikke solgt
1751/1385
Torben Vedebech Jensen: Diamant alliancering af 14 kt. guld prydet med talrige brillantslebne diamanter på i alt ca. 2.10 ct. F-G/VS. Str. 50,5.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
9.500 DKK -
1751/1387
Jade- og diamantvedhæng af 14 kt. guld og hvidguld prydet med udskåret ubehandlet lys grøn lavendel jadeit og talrige brillantslebne diamanter. L. ca. 7,3 cm.
Vurdering :
10.000 DKK Hammerslag:
6.000 DKK -
1751/1052
Arne Jacobsen: "Syveren". Sæt på 12 spisestole med stel af matforkromet stål. Formbøjet skal af lamineret riopalisander. Model 3107. (12)
Vurdering :
24.000 DKK Hammerslag:
23.000 DKK -
1751/113
Jan Toorop: "Koptische vrouw". Sign. J. Toorop teekening. Blyant på papir. Bladstørrelse 54 x 43. Uindrammet.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
14.000 DKK -
1751/96
Thorald Læssøe: Parti fra Rom med Villa Borghese set fra Villa Medici. Sign. Thorald Læssøe Roma 1856. Olie på lærred. 44 x 56.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
10.500 DKK -
1750/1367
Safir- og diamantring af 18 kt. hvidguld prydet med talrige facetslebne safirer og marquise-, pæreformede- og brillantslebne diamanter. Str. 53.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
10.500 DKK -
1750/1366
Diamantarmbånd af 18 kt. hvidguld prydet med talrige brillantslebne diamanter på i alt ca. 2.50 ct. L. ca. 19 cm. Ca. 1950-60.
Vurdering :
18.000–20.000 DKK Ikke solgt
1750/539
Jan S. Hansen: "Para". Sign. på bagsiden Jan S. Hansen 2013. Relief i glaseret stentøj med vedhæng i kuglekæde og træ. 71 x 51 x 3,5.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
3.400 DKK -
1750/6148
Famous engraver and mapmaker of Augsburg: Gabriel Bodenehr. Europens Pracht und Macht [...]. Augsburg [c. 1720].
Vurdering :
60.000–75.000 DKK Ikke solgt
1750/6132
Eugène-Henri Fricx: Table des cartes des Pays Bas et des frontieres de France [...]. Brussels 1712.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
7.500 DKK -
1750/6089
Johannes Wiedewelt: Monumenta Fredensburgica iussu Friderici V. erecta. [Copenhagen 1769].
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Ikke solgt
1750/109
Alexander Roslin, efter, 18. årh.: Kunstneren Alexander Roslins selvportræt. Usigneret. Oval. Olie på lærred. 60 x 50.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
19.000 DKK -
1750/85
William Hammer: Opstilling med brogede primulaer i en kurv. Sign. W. H. Olie på lærred. 37 x 42.
Vurdering :
20.000 DKK Ikke solgt
1750/21
Horace Aumont (efter I. L. Jensen): Opstilling med blomster i en græsk vase på en karm. Sign. A. H. 186? Olie på lærred. 82 x 63.
Vurdering :
20.000 DKK Ikke solgt
1750/1
C. W. Eckersberg, skole, 19. årh.: Klostergården i San Lorenzo Fuori le mura. Usigneret. Olie på lærred. 33 x 45.
Vurdering :
20.000 DKK Ikke solgt
876/1695
Barovier & Toso: "San Giorgio". Gigantisk lysekrone af grønt glas med 12 svungne lysarme samt talrige prismer.
Vurdering :
50.000 DKK Ikke solgt
876/1694
Folke Bensow: "Taburett No. 1". Et par rektangulære skamler af støbejern med stiliserede dekorationer i relief. Senere lyserød bemaling. (2)
Vurdering :
80.000 DKK Hammerslag:
75.000 DKK -
876/1693
Olof Ottelin: "Jumbo". Et par sjældne hvilestole med stel af originalt rødlakeret træ. Sæde og ryg betrukket med patineret naturskind. (2)
Vurdering :
40.000–50.000 DKK Hammerslag:
40.000 DKK -
876/1650
Finn Juhl: "FJ 45". Fritstående to-pers. sofa med stel af riopalisander. Sider, ryg samt løs sædehynder betrukket med original grøn uld, kedder af naturskind.
Vurdering :
120.000 DKK Hammerslag:
130.000 DKK -
876/1632
Poul Kjærholm: "PK 61". Sofabord med stel af matforkromet stål. Kvadratisk top af Porsgrunn marmor med fossiler. Udført hos E. Kold Christensen.
Vurdering :
75.000 DKK Hammerslag:
62.000 DKK -
876/1627
Arne Jacobsen: "Ægget". Hvilestol med profileret stamme og firpas fod af aluminium. Sider, ryg samt løs sædehynde betrukket med cognacfarvet patineret skind.
Vurdering :
50.000 DKK Hammerslag:
58.000 DKK -
876/1616
Poul Henningsen: "PH-3½/3". Et par pendler med bajonet fatningshus af matforniklet metal, skærme samt bundskåle af matglas. (2)
Vurdering :
40.000–50.000 DKK Hammerslag:
38.000 DKK -
876/1592
Alev Ebüzziya Siesbye: Stort cirkulært fad af stentøj, dekoreret med azurblå og turkisblå glasur. Diam. max. 53.
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
15.000 DKK -
876/1586
Johan Rohde: En stor opsats af hammerslået sølv. Dessin 184. Vægt 1225 gr. H. 19,2. Diam. 30,5.
Vurdering :
25.000 DKK Hammerslag:
32.000 DKK -
876/1585
Georg Jensen: Saucekande af hammerslået sølv, ovalt fodstykke. H. 12,4. L. 20,7.
Vurdering :
10.000 DKK Hammerslag:
8.500 DKK -
876/1570
Sigvard Bernadotte: "Bernadotte". Bestik af sterlingsølv. Georg Jensen 1933-1944, 1945-1951 samt efter 1945. (140)
Vurdering :
50.000 DKK Hammerslag:
36.000 DKK -
1749/1364
Reeslev: Halskæde med diamantvedhæng af 14 kt. guld prydet prydet med talrige brillantslebne diamanter på i alt ca. 0.48 ct. F-G/VVS. L. ca. 45 cm.
Vurdering :
5.000 DKK Hammerslag:
4.400 DKK -
876/1476
Armando: Uden titel, 1958. Sign. på bagsiden Armando Westende 7 II Amsterdam-C, 5/58. Olie på plade. 122 x 91.
Vurdering :
50.000 DKK Ikke solgt
876/1474
Hsiao Chin: Uden titel, 1980'erne. Sign. i tusch og blyant. Mixed media på papir. Bladstørrelse 70 x 54.
Vurdering :
30.000 DKK Hammerslag:
26.000 DKK -
876/1473
Hsiao Chin: Uden titel. Sign. samt med kunstnerens stempler. Mixed media på papir. Lysmål 27 x 35.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
10.000 DKK -
876/1394
Kurt Trampedach: ''Karina'' - "Evigt er kun det tabte". Sign. Trampedach 2005. Olie på papir monteret på lærred. 40 x 30
Vurdering :
35.000 DKK Hammerslag:
30.000 DKK -
876/1393
Kurt Trampedach: Kvindeansigt. Sign. Trampedach 2004. Olie på papir monteret på lærred. 30 x 40
Vurdering :
35.000 DKK Hammerslag:
32.000 DKK -
1749/737
Troels Aagaard: "As You Approach Town", 2007. Sign. med titel og årstal på bagsiden. Olie på masonit. 134 x 168 x 33.(6146)
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
876/1286
Maurice Estève: Uden titel. Sign. Estève 83. Blyant og pastel på papir. Bladstørrelse 37,5 x 35,5.
Vurdering :
60.000–75.000 DKK Hammerslag:
55.000 DKK -
876/1279
Vurdering :
150.000–200.000 DKK Hammerslag:
130.000 DKK -
876/1269
Vurdering :
60.000–75.000 DKK Hammerslag:
50.000 DKK -
1749/210
Orientalsk tæppe i klassisk Indisk Agra design, gentagelsesmønster med palmetter, rosetter og arabesker på lys bund. 21. årh. 365 x 268.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
5.000 DKK -
1749/37
Peter Hansen: "To søstre". Sign. monogram 1914 Pompei. Olie på lærred. 69 x 83.
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Hammerslag:
10.500 DKK -
876/1077
Tekke hovedtæppe, Turkmeinen. 19. årh. 312(inkl. forvævninger)/250 x 205.
Vurdering :
15.000 DKK Hammerslag:
12.500 DKK -
876/1047
'La Victoire de Napoleon': Stort fransk kaminur af forgyldt og patineret bronze. Paris, 19. årh.s midte. H. 100. B. 58. D. 28.
Vurdering :
40.000–50.000 DKK Hammerslag:
32.000 DKK -
876/1010
Et par svenske empire kandelabre af forgyldt bronze. 19. årh.s begyndelse. H. 48. (2)
Vurdering :
25.000 DKK Ikke solgt
876/999
Francois Linke: Fransk bureau plat af mahogni og nøddetræ med beslag af forgyldt bronze. Paris, 19. årh.s slutning / 20. årh.s begyndelse. H. 75. B. 143. D. 80.
Vurdering :
125.000 DKK Ikke solgt
876/977
Svensk barok spejl i Precht maner af forgyldt bly og træ. 18. årh.s begyndelse. H. 128. B. 64.
Vurdering :
75.000 DKK Ikke solgt
876/976
Gustaviansk vægkonsol af bemalet træ med marmoreret plade. 18. årh.s slutning. H. 83. B. 85. D. 45.
Vurdering :
35.000–40.000 DKK Ikke solgt
876/975
Tysk Barok pengekiste af jern, delvist med original bemaling. 17. årh.s slutning. H. 54. B. 79. D. 47.
Vurdering :
30.000 DKK Ikke solgt
876/960
Dietrich Schäffer c. 1700-1778, tilskrevet: Rokoko konsol af forgydlt træ, plade af hvid marmor. 18. årh.s midte.
Vurdering :
30.000 DKK Hammerslag:
20.000 DKK -
876/954
Vurdering :
100.000 DKK Hammerslag:
80.000 DKK -
876/952
Svensk barok stenbord, plade af Komstadsten. 18. årh.s første halvdel. H. 80. L. 163. B. 85.
Vurdering :
50.000–75.000 DKK Ikke solgt
876/638
Rolex: Herrearmbåndsur af stål. Model Sea-Dweller “Double Red Sea-Dweller”, ref. 1665. Chronometer certificeret automatisk værk med dato. 1977.
Vurdering :
150.000–175.000 DKK Hammerslag:
265.000 DKK -
876/637
Rolex: Herrearmbåndsur af stål. Model Daytona, ref. 116520. Chronometer certificeret automatisk værk med kronograf, kaliber 4130. Ca. 2006.
Vurdering :
60.000–80.000 DKK Hammerslag:
68.000 DKK -
876/633
Rolex: Herrearmbåndsur af guld og stål. Model Submariner, ref. 16613. Chronometer certificeret automatisk værk med dato. 2003.
Vurdering :
40.000–50.000 DKK Hammerslag:
60.000 DKK -
876/632
Rolex: Herrearmbåndsur af 18 kt. guld. Model Day-Date, ref. 118238. Chronometer certificeret automatisk værk med dag og dato. 2014.
Vurdering :
100.000–125.000 DKK Hammerslag:
108.000 DKK -
876/630
Rolex: Herrearmbåndsur af stål. Model Submariner, ref. 5513. Automatisk værk, kaliber 1520. 1968.
Vurdering :
40.000–50.000 DKK Hammerslag:
56.000 DKK