876/​960

Dietrich Schäffer c. 1700-1778, tilskrevet

Rokoko konsol af forgydlt træ, plade af hvid marmor, svungne sarg udskåret med gennembrudte rocailler, blomster og bladværk. 18. årh.s midte. H. 78. B. 83. D. 52.

Proveniens: Tidligere Valdemars Slot på Tåsinge ved Svendborg.

Møbler, varia & tæpper, 4. december 2017

Vur­dering

30.000 DKK

Hammerslag

20.000 DKK