Auktion 873
Malerier & skulpturer
873/674
Michael Kvium: "Retning". Sign. på bagsiden Kvium 00 samt med titel. Olie på lærred. Hhv. 60 x 60, 28 x 48 og 30 x 25. Uindrammet. (3)
Vurdering :
150.000–200.000 DKK Hammerslag:
140.000 DKK -
873/673
Tal R: Uden titel. Sign. T. Mixed media på papir monteret på lærred. 120 x 95. Uindrammet.
Vurdering :
150.000 DKK Hammerslag:
155.000 DKK -
873/672
Claus Carstensen: "Soda", 2011. Sign. på bagsiden Carstensen 150111 med titel. Akryl på lærred. 210 x 156. Uindrammet. (01-0745).
Vurdering :
40.000 DKK Hammerslag:
26.000 DKK -
873/671
John Kørner: "The Ice". Sign. på bagsiden Kørner 04 med titel. Akryl på lærred. 180 x 240. Uindrammet.
Vurdering :
80.000–100.000 DKK Hammerslag:
130.000 DKK -
873/669
Nils Erik Gjerdevik: Uden titel, 2013. Sign. på bagsiden Gjerdevik 2013. Mixed media på lærred. 180 x 255.
Vurdering :
60.000–75.000 DKK Hammerslag:
45.000 DKK -
873/668
Ivan Andersen: "Subliminal Resort". Sign. på bagsiden Ivan Andersen 2006 samt med titel. Olie på masonit med elementer i relief. 77 x 244. (U. N.)
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
20.000 DKK -
873/667
Michael Kvium: "Pale Double Tale", 2003. Sign. på bagsiden Kvium 03 med titel. Olie på lærred. 200 x 185.
Vurdering :
300.000–350.000 DKK Hammerslag:
345.000 DKK -
873/666
Jesper Christiansen: "Hold maleri". Sign. på bagsiden Jesper Christiansen 1994 samt med titel. Akryl på lærred. 181 x 181. (10745)
Vurdering :
50.000 DKK Hammerslag:
36.000 DKK -
873/664
Dexter Dalwood: "Theo Van Gogh". Sign. på bagsiden Dexter Dalwood 2009. Olie på lærred. 45 x 35.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
24.000 DKK -
873/663
Dexter Dalwood: "Auden". Sign. på bagsiden Dexter Dalwood 2011. Olie på lærred. 46 x 61.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
24.000 DKK -
873/662
John Kørner: "The New Windmill Museum". Sign. på bagsiden Kørner 07 med titel. Akryl på lærred. 240 x 150. Uindrammet.
Vurdering :
143.000 DKK -
873/660
Lars Tygesen: "Interiør". Sign. på bagsiden Lars Tygesen 2016. Olie og collage på lærred. 200 x 245.
Vurdering :
100.000 DKK Ikke solgt
873/659
Julie Nord: "The true story of how it all began", 2002. Sign. med titel og årstal på bagsiden. Akvarel på papir. Bladstørrelse 74 x 114. (1704)
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
16.000 DKK -
873/658
Martin Bigum: "Mountaineer", 1994-95. Sign. på bagsiden Martin Bigum med titel. Akryl på lærred. 200 x 145. Uindrammet.
Vurdering :
125.000–150.000 DKK Hammerslag:
120.000 DKK -
873/657
Julie Nord: "And the world became strange", 2002. Sign. med titel og årstal på bagsiden. Akvarel, farveblyant og glimme på papir. Bladstørrelse 75 x 113. (1703)
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
26.000 DKK -
873/656
Anette Harboe Flensburg: "Room with a Bay Window 1", 2004. Sign. på bagsiden Anette H. Flensborg. Olie på lærred. 80 x 120. Uindrammet. (5874)
Vurdering :
30.000 DKK Hammerslag:
62.000 DKK -
873/655
Allan Otte: Uden titel, 2006. Sign. og dateret på bagsiden. Akryl på MDF-plade. 58 x 89.
Vurdering :
40.000–50.000 DKK Hammerslag:
38.000 DKK -
873/654
Allan Otte: "Burning Cattle", 2004. Sign., dateret og betitlet på bagsiden. Mixed media på plade. 60 x 80. (6314)
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Hammerslag:
32.000 DKK -
873/653
Benny Dröscher: "Blissfully Still (6)", 2008. Sign., betitlet og dateret på bagsiden Olie på lærred. 200 x 300. (2215)
Vurdering :
40.000–50.000 DKK Hammerslag:
38.000 DKK -
873/652
John Kørner: Uden titel, 2004. Sign. og dateret på bagsiden. Akryl på lærred. 70 x 40. (03-3443)
Vurdering :
30.000 DKK Hammerslag:
40.000 DKK -
873/651
Christoffer Munch Andersen: "Rødt og gult på hvid", 2011. Sign., dateret og med titel på bagsiden. Olie på MDF plade. 115 x 175.
Vurdering :
50.000 DKK Hammerslag:
120.000 DKK -
873/650
Peter Callesen: "Hanging Image". Sign. på bagsiden Peter Callesen 2008. Akvarel og blyant. 139 x 107 x 13.
Vurdering :
50.000 DKK Hammerslag:
54.000 DKK -
873/649
Maria Torp: "Liggende", 2011. Sign. med titel og årstal på bagsiden. Akryl på lærred. 140 x 200. (2217)
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Hammerslag:
26.000 DKK -
873/648
Kaspar Oppen Samuelsen: Uden titel. Diptykon. Begge sign. på bagsiden Kaspar Oppen Samuelsen 2013. Gouache, blyant og papircollage. (2) (2226+2227)
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
20.000 DKK -
873/647
Cathrine Raben Davidsen: "Story teller", 2005-2006. Sign. CRD 05; sign. med titel og dato på bagsiden. Bladstørrelse 167 x 64.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
34.000 DKK -
873/646
Kirstine Roepstorff: Uden titel. Usign. Collage og mixed media monteret på stofbeklædt plade. 108 x 164. (0750)
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
20.000 DKK -
873/645
Nina Sten-Knudsen: "Copenhagen". Sign. på bagsiden Nina Sten-Knudsen 2003 samt med titel. Olie på lærred. 75 x 153. (14753)
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
20.000 DKK -
873/643
Paul Gadegaard: Komposition, No. 3, 1953. Sign. og dateret på bagsiden. Olie på lærred. 73 x 60.
Vurdering :
30.000 DKK Hammerslag:
82.000 DKK -
873/642
Jean Deyrolle: Uden titel, ca. 1953-55. Sign. Deyrolle. Olie på lærred. 92 x 73.
Vurdering :
40.000–50.000 DKK Hammerslag:
35.000 DKK -
873/641
Richard Mortensen: Komposition. Sign. på bagsiden Mortensen 1956-57. Olie på lærred. 130 x 97 (5052)
Vurdering :
100.000–125.000 DKK Hammerslag:
130.000 DKK -
873/640
Paul Gadegaard: Uden titel, 1955. Sign. og dateret på bagsiden. Olie på lærred. 72 x 93.
Vurdering :
30.000 DKK Hammerslag:
42.000 DKK -
873/639
Paul Gadegaard: Uden titel, 1955. Sign. og dateret på bagsiden. Olie på lærred. 55 x 46.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
20.000 DKK -
873/638
Richard Mortensen: "Opus 9", 1949. Sign. med årstal på bagsiden. Olie på lærred. 74 x 100. (1453)
Vurdering :
150.000 DKK Hammerslag:
110.000 DKK -
873/637
Robert Jacobsen: Uden titel, 1950'erne. Stemplet på bagsiden RJ 210. Patineret jern. H. 15. B. 22. D. 8.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
20.000 DKK -
873/636
Robert Jacobsen: "Bertin", Konkret skulptur på drejefod, 1950-51. Stemplet RJ 133. Sortmalet jern. H. 30
Vurdering :
75.000–100.000 DKK Hammerslag:
145.000 DKK -
873/633
Vurdering :
140.000 DKK -
873/632
Vurdering :
63.000 DKK -
873/630
Vurdering :
40.000–50.000 DKK Hammerslag:
40.000 DKK -
873/628
Vurdering :
250.000–350.000 DKK Hammerslag:
210.000 DKK -
873/627
Erik Thommesen: "Mand og kvinde". Sign. Erik 1953, 10. Egetræ. H. 32,5.
Vurdering :
60.000–75.000 DKK Hammerslag:
60.000 DKK -
873/626
Vurdering :
1.000.000–1.200.000 DKK Ikke solgt
873/625
Vurdering :
150.000 DKK Hammerslag:
130.000 DKK -
873/624
Vurdering :
50.000 DKK Hammerslag:
35.000 DKK -
873/622
Vurdering :
50.000 DKK Hammerslag:
35.000 DKK -
873/621
Vurdering :
1.200.000–1.500.000 DKK Ikke solgt
873/620
Vurdering :
400.000 DKK Ikke solgt
873/619
Vurdering :
65.000 DKK -
873/618
Vurdering :
600.000–800.000 DKK Hammerslag:
600.000 DKK -
873/615
Vurdering :
750.000 DKK Hammerslag:
700.000 DKK -
873/614
Asger Jorn: Uden titel. Sign. Sign. Jorn 54. Keramisk relief. Udført i Albisola, Italien. H. 66 B. 51
Vurdering :
250.000–300.000 DKK Hammerslag:
240.000 DKK -
873/613
Vurdering :
50.000 DKK Hammerslag:
65.000 DKK -
873/612
Vurdering :
400.000 DKK Hammerslag:
500.000 DKK -
873/610
Vurdering :
40.000–50.000 DKK Hammerslag:
28.000 DKK -
873/609
Vurdering :
1.000.000 DKK Hammerslag:
900.000 DKK -
873/606
Vurdering :
150.000 DKK Hammerslag:
130.000 DKK -
873/605
Vurdering :
110.000 DKK -
873/604
Vurdering :
50.000–60.000 DKK Hammerslag:
75.000 DKK -
873/603
Vurdering :
50.000 DKK Hammerslag:
82.000 DKK -
873/600
Erik Thommesen: "Moder og barn", 1952. Sign. Erik 52. Egetræ. H. 20.
Vurdering :
50.000–75.000 DKK Hammerslag:
55.000 DKK -
873/599
Vurdering :
500.000 DKK Hammerslag:
400.000 DKK -
873/598
Vurdering :
60.000 DKK Hammerslag:
60.000 DKK -
873/597
Vurdering :
60.000–75.000 DKK Hammerslag:
70.000 DKK