Auktion 873
Moderne malerier
Malerier & skulpturer
873/657
Julie Nord: "And the world became strange", 2002. Sign. med titel og årstal på bagsiden. Akvarel, farveblyant og glimme på papir. Bladstørrelse 75 x 113. (1703)
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
26.000 DKK -
873/656
Anette Harboe Flensburg: "Room with a Bay Window 1", 2004. Sign. på bagsiden Anette H. Flensborg. Olie på lærred. 80 x 120. Uindrammet. (5874)
Vurdering :
30.000 DKK Hammerslag:
62.000 DKK -
873/655
Allan Otte: Uden titel, 2006. Sign. og dateret på bagsiden. Akryl på MDF-plade. 58 x 89.
Vurdering :
40.000–50.000 DKK Hammerslag:
38.000 DKK -
873/654
Allan Otte: "Burning Cattle", 2004. Sign., dateret og betitlet på bagsiden. Mixed media på plade. 60 x 80. (6314)
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Hammerslag:
32.000 DKK -
873/653
Benny Dröscher: "Blissfully Still (6)", 2008. Sign., betitlet og dateret på bagsiden Olie på lærred. 200 x 300. (2215)
Vurdering :
40.000–50.000 DKK Hammerslag:
38.000 DKK -
873/652
John Kørner: Uden titel, 2004. Sign. og dateret på bagsiden. Akryl på lærred. 70 x 40. (03-3443)
Vurdering :
30.000 DKK Hammerslag:
40.000 DKK -
873/651
Christoffer Munch Andersen: "Rødt og gult på hvid", 2011. Sign., dateret og med titel på bagsiden. Olie på MDF plade. 115 x 175.
Vurdering :
50.000 DKK Hammerslag:
120.000 DKK -
873/650
Peter Callesen: "Hanging Image". Sign. på bagsiden Peter Callesen 2008. Akvarel og blyant. 139 x 107 x 13.
Vurdering :
50.000 DKK Hammerslag:
54.000 DKK -
873/649
Maria Torp: "Liggende", 2011. Sign. med titel og årstal på bagsiden. Akryl på lærred. 140 x 200. (2217)
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Hammerslag:
26.000 DKK -
873/648
Kaspar Oppen Samuelsen: Uden titel. Diptykon. Begge sign. på bagsiden Kaspar Oppen Samuelsen 2013. Gouache, blyant og papircollage. (2) (2226+2227)
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
20.000 DKK -
873/647
Cathrine Raben Davidsen: "Story teller", 2005-2006. Sign. CRD 05; sign. med titel og dato på bagsiden. Bladstørrelse 167 x 64.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
34.000 DKK -
873/646
Kirstine Roepstorff: Uden titel. Usign. Collage og mixed media monteret på stofbeklædt plade. 108 x 164. (0750)
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
20.000 DKK -
873/645
Nina Sten-Knudsen: "Copenhagen". Sign. på bagsiden Nina Sten-Knudsen 2003 samt med titel. Olie på lærred. 75 x 153. (14753)
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
20.000 DKK -
873/643
Paul Gadegaard: Komposition, No. 3, 1953. Sign. og dateret på bagsiden. Olie på lærred. 73 x 60.
Vurdering :
30.000 DKK Hammerslag:
82.000 DKK -
873/642
Jean Deyrolle: Uden titel, ca. 1953-55. Sign. Deyrolle. Olie på lærred. 92 x 73.
Vurdering :
40.000–50.000 DKK Hammerslag:
35.000 DKK -
873/641
Richard Mortensen: Komposition. Sign. på bagsiden Mortensen 1956-57. Olie på lærred. 130 x 97 (5052)
Vurdering :
100.000–125.000 DKK Hammerslag:
130.000 DKK -
873/640
Paul Gadegaard: Uden titel, 1955. Sign. og dateret på bagsiden. Olie på lærred. 72 x 93.
Vurdering :
30.000 DKK Hammerslag:
42.000 DKK -
873/639
Paul Gadegaard: Uden titel, 1955. Sign. og dateret på bagsiden. Olie på lærred. 55 x 46.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
20.000 DKK -
873/638
Richard Mortensen: "Opus 9", 1949. Sign. med årstal på bagsiden. Olie på lærred. 74 x 100. (1453)
Vurdering :
150.000 DKK Hammerslag:
110.000 DKK -
873/633
Vurdering :
125.000–150.000 DKK Hammerslag:
140.000 DKK -
873/632
Vurdering :
80.000–100.000 DKK Hammerslag:
63.000 DKK -
873/630
Vurdering :
40.000–50.000 DKK Hammerslag:
40.000 DKK -
873/628
Vurdering :
250.000–350.000 DKK Hammerslag:
210.000 DKK -
873/626
Vurdering :
1.000.000–1.200.000 DKK Ikke solgt
873/625
Vurdering :
150.000 DKK Hammerslag:
130.000 DKK -
873/624
Vurdering :
50.000 DKK Hammerslag:
35.000 DKK -
873/622
Vurdering :
50.000 DKK Hammerslag:
35.000 DKK -
873/621
Vurdering :
1.200.000–1.500.000 DKK Ikke solgt
873/620
Vurdering :
400.000 DKK Ikke solgt
873/619
Vurdering :
65.000 DKK -
873/618
Vurdering :
600.000–800.000 DKK Hammerslag:
600.000 DKK -
873/615
Vurdering :
750.000 DKK Hammerslag:
700.000 DKK -
873/613
Vurdering :
50.000 DKK Hammerslag:
65.000 DKK -
873/612
Vurdering :
400.000 DKK Hammerslag:
500.000 DKK -
873/610
Vurdering :
40.000–50.000 DKK Hammerslag:
28.000 DKK -
873/609
Vurdering :
1.000.000 DKK Hammerslag:
900.000 DKK -
873/606
Vurdering :
150.000 DKK Hammerslag:
130.000 DKK -
873/605
Vurdering :
110.000 DKK -
873/604
Vurdering :
50.000–60.000 DKK Hammerslag:
75.000 DKK -
873/603
Vurdering :
50.000 DKK Hammerslag:
82.000 DKK -
873/599
Vurdering :
500.000 DKK Hammerslag:
400.000 DKK -
873/598
Vurdering :
60.000 DKK Hammerslag:
60.000 DKK -
873/597
Vurdering :
60.000–75.000 DKK Hammerslag:
70.000 DKK -
873/596
Vurdering :
100.000 DKK Hammerslag:
110.000 DKK -
873/595
Jan Verkade: Komposition. Usign. Gouache på papir. Lysmål 24 x 38
Vurdering :
60.000 DKK Hammerslag:
55.000 DKK -
873/594
Paul Serusier: Tre studietegninger af Bretagne kvinder. Usign. Blyant og sortkridt på papir. Bladstørrelser 37 x 28, 32 x 23 og 26 x 19. Uindrammede.
Vurdering :
15.000 DKK Hammerslag:
21.000 DKK -
873/593
Paul Serusier: Bretagnekoner. Sign. Paul Serusier fecit. Sortkridt på papir. 26 x 44
Vurdering :
15.000 DKK Hammerslag:
30.000 DKK -
873/592
Charles Filiger: Skt. Paul. Sign. Filiger 96. Gouache på papir. Bladstørrelse 18 x 17
Vurdering :
30.000 DKK Hammerslag:
180.000 DKK -
873/589
Armand Guillaumin: "Eglise Saint-Julien des Chazes, Allier", ca. 1895. Sign. Guillaumin. Olie på lærred. 59 x 73
Vurdering :
100.000 DKK Hammerslag:
105.000 DKK -
873/588
Oluf Høst: Gård mod aftenhimmel, Bornholm. Dobbeltsign. OH med utydelig datering. Olie på lærred. 47 x 62.
Vurdering :
75.000–100.000 DKK Hammerslag:
60.000 DKK -
873/586
Hans Scherfig: ''Sirenerne synger for Odysseus''. Sign. Scherfig 1954. Tempera på masonit. 43 x 90.
Vurdering :
40.000–50.000 DKK Hammerslag:
32.000 DKK -
873/582
Hans Scherfig: "Næsehorn", ca. 1944. Sign. Scherfig. Tempera på masonit. 40 x 75 cm.
Vurdering :
150.000 DKK Hammerslag:
130.000 DKK -
873/581
Hans Scherfig: Elefant med unge i junglen. Sign. på bagsiden H.S. Tempera på masonit. 23 x 33
Vurdering :
80.000 DKK Hammerslag:
75.000 DKK -
873/580
Jens Søndergaard: "Aften", 1950-1951. Sign. Jens Søndergaard 1951 samt sign. med titel og årstal på bagsiden. Olie på lærred. 142 x 150
Vurdering :
50.000–60.000 DKK Hammerslag:
70.000 DKK -
873/578
Oluf Høst: Ildebrand, Gudhjem 1950. Sign. OH. Olie på lærred. 65 x 100.
Vurdering :
150.000 DKK Hammerslag:
220.000 DKK -
873/577
Samuel Joensen-Mikines: Skt. Hans bål på klipperne, Gudhjem. Sign. S-J Mikines 61. Olie på lærred. 65 x 80.
Vurdering :
50.000–60.000 DKK Hammerslag:
210.000 DKK -
873/576
Oluf Høst: Bognemark. Sign. OH 56. Olie på lærred. 38 x 65.
Vurdering :
100.000 DKK -
873/575
Jens Søndergaard: "Ringridning". Sign. Jens Søndergaard 50. Olie på lærred. 92 x 120
Vurdering :
40.000 DKK Hammerslag:
65.000 DKK