Auktion 873
i Bredgade
Møbler, varia & tæpper
873/127
Fransk empire figurgruppe af forgyldt bronze, 'Androkles og løven'. Paris, 19. årh.s begyndelse. Figur H. 46. B. 43. D. 17. Base H. 8. L. 56. B. 29.
Vurdering :
75.000 DKK Ikke solgt
873/126
Et par empire stager af forgyldt bronze, koniske baser med glas dekoreret med 'verse eglomisé'. 19. årh.s begyndelse. H. 32. (2)
Vurdering :
60.000 DKK Ikke solgt
873/125
Jacob Frères rue Meslee, tilskrevet: Fransk seng af mahogni med montering af forgyldt bronze. Paris, c. 1820.
Vurdering :
150.000 DKK Ikke solgt
873/124
Jacob Frères rue Meslee, tilskrevet: Fransk 'Commode à Vantaux' af mahogni med montering af forgyldt bronze. Frankrig, ca. 1820. H. 100. B. 130. D. 60.
Vurdering :
180.000–200.000 DKK Ikke solgt
873/123
Jacob Frères rue Meslee, tilskrevet: Fransk sekretær af mahogni med montering af forgyldt bronze. Frankrig, c. 1820. H. 150. B. 98. D. 48.
Vurdering :
873/121
Et sæt på næste ens ti sengustavianske stole af hvidmalet træ. Sverige, 18. århs. slutning. (10)
Vurdering :
80.000–100.000 DKK Ikke solgt
873/120
Gustaviansk konsolbord af forgyldt og bemalet træ, med plade af hvid marmor. Sverige, 18. årh.s slutning. H. 83. B. 115. D. 52.
Vurdering :
50.000 DKK Hammerslag:
50.000 DKK -
873/119
Romersk skulpturfragment af marmor i form af hjelmklædt mand bærende kvinde siddende på stol. Romersk kejsertid, 2.-3. årh. e. Kr. H. 40 cm. B. 15 cm.
Vurdering :
50.000 DKK Hammerslag:
35.000 DKK -
873/118
Romersk hovedfragment af marmor i form af ung mand med krøllet hår. Romersk kejsertid 2.-3. årh. e. Kr. H. ekskl. base 14 cm.
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
18.000 DKK -
873/117
Romersk fragment af marmor i form af løvepote formentlig fra et bordben. Romersk kejsertid, 1.-3. årh. e. Kr. H. 8 cm.
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Hammerslag:
12.000 DKK -
873/116
Ushabti af ægyptisk fajance stående mumieformet mandsfigur med paryk og skæg (mangler), krydsede arme ryg og ben rigt dekoreret med hieroglyffer. Sentid.
Vurdering :
10.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
873/115
Ægyptisk figur af patineret bronze i form af Neith. 26.-30. dynasti, 663-343 f. Kr. H. 25 cm.
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
33.000 DKK