872 Ældre malerier
Russisk kunst og ikoner
1809/107
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
8.500 DKK -
1749/8582
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Ikke solgt
1749/8544
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
14.000 DKK -
873/102
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
32.000 DKK -
872/1453
Russisk empire billederamme af mahogni med rundt billedfelt af forgyldt bronze, prydet med blomster og bladværk. 19. årh. 18 x 18. Billedfelt lysmål diam. 9.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
872/1451
Russisk nyrokoko ramme af forgyldt bronze, støbt med gadroneret billedkant samt muslinger og bladværk. 19. årh.s midte. 40 x 34. Billedfelt 29,5 x 25.
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
872/1429
Nikolai Petrovich Bogdanoff-Belsky: Sommerdag med en dreng, der spiller citar for pigerne ved en lade. Sign. N. Bogdanoff-Belsky 1934. Olie på lærred. 99 x 112.
Vurdering :
400.000 DKK Ikke solgt
872/1428
Konstantin Ivanovich Gorbatov: Vinterdag i en russisk provinsby. Sign. K. Gorbatov 1918 (med kyrilliske bogstaver). Olie på malepap. 16 x 26.
Vurdering :
60.000–80.000 DKK Hammerslag:
45.000 DKK -
872/1426
Alexander Nicolajevich Averin: En ung kunsterinde på stranden. Sign. Averin (med kyrilliske bogstaver). Olie på lærred. 90 x 120.
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Hammerslag:
40.000 DKK -
872/1425
Nikolai Petrovich Bogdanoff-Belsky: I en russisk kirke. Sign. N. Bogdanoff-Belsky. Olie på plade. 27 x 22.
Vurdering :
80.000–100.000 DKK Hammerslag:
150.000 DKK -
872/1424
Nikolai Petrovich Bogdanoff-Belsky: Tre russiske piger i farveriger kjoler og hovedtørklæder læser i et blad. Sign. N. Bogdanoff-Belsky. 22 x 26.
Vurdering :
30.000–50.000 DKK Hammerslag:
50.000 DKK -
872/1423
Feodor Vasilievich Sychkov: Russisk pige i blå frakke og rødt hovedtørklæde ved en hegn. Sign. F. Sychkov (med kyrilliske bogstaver). Olie på lærred. 54 x 36.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
40.000 DKK -
872/1422
Abram Efimovich Arkiphov: Sommeraften med fiskerbåde ved en russisk havneby. Sign. Arkipov (med kyrilliske bogstaver). Olie på lærred. 51 x 69. Uindrammet.
Vurdering :
800.000 DKK -
872/1421
Konstantin Nikolaevich Filippov: Folkeliv ved en landevej i Kaukasus. Sign. N. Filippov (med kyrilliske bogstaver). Olie på lærred. 70 x 102.
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Hammerslag:
280.000 DKK -
872/1419
Karl-Fridrik Petrovich Bodri: En ung musiker i dybe tanker foran Kremls mure. Sign. K. Bodri 1849 (med kyrilliske bogstaver). Olie på lærred. 83 x 67. Uindramme
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
95.000 DKK -
872/1417
Nicolai Egorovich Svertchkoff: På vej hjem. Vinterlandskab med en russer og heste ved solnedgang. Sign. N. Svertchkoff 1880. Olie på lærred. 51 x 68.
Vurdering :
60.000–80.000 DKK Hammerslag:
42.000 DKK -
872/1416
Sergej Semenovich Voroshilov: Trojkakørsel i Rusland ved vintertide. Sign. S. Voroshilov (med kyrilliske bogstaver). Olie på lærred. 55 x 81.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
40.000 DKK -
872/1415
Ivan Alexeievich Vladimirov: Russiske kosakker ved et vandløb i det tidlige forår. Sign. Ivan Vladimirov 1918. Olie på lærred. 46 x 60.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
22.000 DKK -
872/1414
Nicolai Egorovich Svertchkoff: En russisk rytter og hest i snestorm. Sign. med dedikation "N. de Swertschkow a Mr. Doucet 1872". Olie på lærred. 56 x 45.
Vurdering :
40.000–50.000 DKK Hammerslag:
120.000 DKK -
872/1412
Olga Alexandrovna: Vintersol over en kirke i Rusland. Sign. Olga. Olie på malepap. 42 x 33
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
15.000 DKK -
872/1411
Alexei Kondratevich Savrasov: Nomader omkring et bål på sletten i måneskin. Sign. Savrasov 1852 (med kyrilliske bogstaver). Olie på malepap. 40 x 57.
Vurdering :
600.000 DKK Hammerslag:
1.450.000 DKK -
872/1409
Laurits Tuxen: Zar Nikolaj II af Ruslands kroning i Uspenski Katedralen i Moskva 26. maj 1896. Studie. Sign. L. Tuxen 1898. Olie på malepap. 21,5 x 27.
Vurdering :
180.000 DKK -
872/1408
Ubekendt maler, 18. årh.s slutning: Portræt af fornem dame i hvid kjole, blå hat og blomster. Utydelig betegnet og dateret på bagsiden. Olie på lærred. 45 x 38.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
12.000 DKK -
872/1407
Dmitri Grigorievich Levitsky, hans kreds, 18. årh.s slutning: Portræt af Storfyrst Konstantin Pavlovich af Rusland (1779-1831). Olie på lærred. Oval. 63 x 50.
Vurdering :
100.000–150.000 DKK Hammerslag:
400.000 DKK -
872/1405
Dmitri Grigorievich Levitsky, hans kreds, ca. 1800: Portræt af Storfyrstinde Katharina Pavlovna af Rusland (1788-1819). Olie på lærred. 62 x 49.
Vurdering :
75.000–125.000 DKK Hammerslag:
600.000 DKK -
872/1404
Dmitri Grigorievich Levitsky, hans kreds, ca. 1800: Portræt af Storfyrstinde Alexandra Pavlovna af Rusland (1783-1801). Olie på lærred. 62 x 49.
Vurdering :
600.000 DKK -
872/1403
Pietro Antonio Rotari, stil, 18. årh.s andel halvdel: Portræt af Zarevich Paul Petrovich af Rusland. Olie på lærred. 80 x 62.
Vurdering :
150.000–200.000 DKK Hammerslag:
320.000 DKK -
872/1401
Russisk maler, 18. årh.s slutning: Et par portrætter af et ægtepar. Usignerede. Olie på kobber. Hver 15 x 12. Samtidige rammer. (2).
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK