2439/501Lyngby
Axel Salto: Cylindrisk vase af blåt chamotte stentøj indlagt med stiliseret bladdekor i lysere stentøjsmasse. H. 8,5.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2439/502Lyngby
Preben Hornung: Uden titel, 1952. Sign. på bagsiden. Olie på lærred. 43 x 37.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Næste bud:
2439/504Lyngby
Axel Salto: Lille rund vase af blåt uglaseret stentøj med tre udsparede motiver, heraf to indlagt med hvid stentøjsmasse. H. 7,2.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2439/505Lyngby
Michael Kvium: “Bloody Nature” , 2023. Sign. Kvium, 13/60. Litografi i farver. Bladstørrelse 76 × 110.
Vurdering :
40.000–50.000 DKK Næste bud:
2439/507Lyngby
Axel Salto: Rund skål af blåt chamottestentøj, udvendigt med indridset dekor. H. 8,4. Diam. 11,5-11,7.
Vurdering :
2439/508Lyngby
Asger Jorn: Uden titel. Sign. Jorn 66, epreuve d'artiste. Litografi i farver. Bladstørrelse 90 x 63.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2439/510Lyngby
"Salto's Træsnit" og "Salto Céramique - Tissus inprimés - Art Graphique, Paris 1956". To bøger omhandlende Axel Saltos arbejder. (2)
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2439/511Lyngby
Olaf Rude: Kvinde siddende ved bord. Sign. Olaf Rude 22. Olie på lærred. 100 x 73.
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2439/513Lyngby
Janine Janet: Stor figur af fajance modelleret i form af hane. Dekoreret med cremefarvet glasur med fjermotiver og dekorationer i gråbrun glasur. H. 53.
Vurdering :
20.000 DKK Næste bud:
2439/514Lyngby
Vurdering :
15.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2439/516Lyngby
Lisbeth Munch-Petersen: Vase af lertøj indridset med mønstre i relief. Dekoreret med lyseblå glasur. H. 19,3.
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2439/517Lyngby
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud:
2439/519Lyngby
Lisbeth Munch-Petersen: Kande af lertøj, nederste del med indridset mønster. Delvis dekoreret med lyseblå glasur. H. 16,6.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2439/520Lyngby
Vurdering :
20.000–30.000 DKK Næste bud:
2439/522Lyngby
Lisbeth Munch-Petersen: To skåle af lertøj modelleret med mønstre i relief. H. hhv. 7,5 og 11,6. (2)
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2439/523Lyngby
Vurdering :
2439/525Lyngby
Lisbeth Munch-Petersen: Stor vase af lertøj modelleret med indridsede mønstre i relief. Delvis dekoreret med lys glasur med brune og lilla elementer.
Vurdering :
2439/526Lyngby
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud:
2439/528Lyngby
Lisbeth Munch-Petersen: To vaser og et fad af lertøj. Dekoreret med hhv. grågrønne og blå glasurer. (3)
Vurdering :
2439/529Lyngby
Svend Engelund: Marklandskab. Sign. SE 53. Olie på lærred. 76 x 100.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud:
2439/531Lyngby
Lisbeth Munch-Petersen: Tidlig skål af lertøj, delvis dekoreret med brunsort glasur. H. 7-7,5. Diam. 18,2-20.
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2439/532Lyngby
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud:
2439/534Lyngby
Lisbeth Munch-Petersen: To skåle af lertøj. Dekoreret med hhv. mørkeblå, samt grøn og lysegrå glasur. (2)
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2439/535Lyngby
Sergei Sviatchenko: Komposition. Sign. på bagsiden. Olie på lærred. 147 x 110. Uindrammet.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud:
2439/537Lyngby
Lisbeth Munch-Petersen: Skål of vase af lertøj. Dekoreret med hhv. blåstribet og grågrøn glasur og blå glasur. (2)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2439/538Lyngby
Franz Gertsch: "Liegende", 1969. Sign. Franz Gertsch, ea. Serigrafi i farver. Lysmål 63 x 81.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud:
2439/540Lyngby
Julie Høm: To figurer af stentøj modelleret i form af høne og agern. (2)
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2439/541Lyngby
Vurdering :
10.000 DKK Næste bud:
2439/543Lyngby
Gertrud Vasegaard: Vase af lertøj med indridset dekor i relief. H. 15,5.
Vurdering :
2439/544Lyngby
Vurdering :
12.000 DKK Næste bud:
2439/546Lyngby
Børge Mogensen: "Folkestolen". Sæt på otte spisebordsstol af eg. Sæde med flettet papirgarn. (8)
Vurdering :
2439/547Lyngby
Kristian von Hornsleth: Uden titel, 2015. Sign. Hornsleth. Akryl på lærred. 100 x 100. Uindrammet.
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Næste bud:
2439/549Lyngby
Severin Hansen Jr.: "Bridgelampe". Standerlampe af bøg på trepasfod, skærm af akryl. H. 155.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud:
2439/550Lyngby
Joan Miró: Komposition fra serien “Nous Avons”, 1959. Sign. Akvatinte og radering i farver. Bladstørrelse 32,5 x 50,5.
Vurdering :
20.000 DKK Næste bud:
2439/552Lyngby
Evald Nielsen: Cirkulær serveringsbakke af sølv med hamret overflade. Hanke af udskåret elfenben. H. inkl. hanke. 3 og 3,4. Diam. 45,5. L. 50,5.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2439/553Lyngby
Le Corbusier: "Femme a la main leve", 1954. Tryksign. LC 54. Litografi i farver. Bladstørrelse 111 x 70.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud:
2439/555Lyngby
Evald Nielsen: Te- og kaffeservice af sølv og sterlingsølv med hanke og lågknopper af udskåret elfenben. Udført og stemplet hos Evald Nielsen anno 1943. (5)
Vurdering :
2439/556Lyngby
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud:
2439/558Lyngby
Evald Nielsen: Sukkerstrøbøsse af sølv, øverste del gennembrudt og smedet med stiliseret bladværk i relief. H. 15,5.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2439/559Lyngby
Vurdering :
30.000 DKK Næste bud:
2439/561Lyngby
Georg Jensen: Skål af lertøj modelleret med to ansigter i relief samt to gennembrudte hanke. Unik. H. 13-13,5. B. 23,5. L. 26.
Vurdering :
10.000 DKK Næste bud:
2439/562Lyngby
Jacques Doucet: "Traces du quotidien", 1989. Sign. Litografi i farver. Bladstørrelse 40 x 30. Uindrammet. (4)
Vurdering :
1.500 DKK Næste bud:
2439/564Lyngby
Axel Salto: Bordlampe af blanc de chine med horisontale riller. Sign. Salto. Kgl. P. Udført 1949. H. ekskl. fatning 35. H. inkl. skærmholder 55.
Vurdering :
15.000 DKK Næste bud:
2439/565Lyngby
Corneille: To kompositioner. Begge sign. Litografi i farver. Bladstørrelse varierer. Uindrammet. (2)
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2439/567Lyngby
Axel Salto: Vase af stentøj modelleret med smal munding. Indridsede motiver i relief. Dekoreret med olivinglasur. Sign. Salto. Kgl. P. H. 16. Diam. 11.
Vurdering :
12.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2439/568Lyngby
Johannes Carstensen: Opstilling, ca. 1997. Sign. Joh. C. Olie på lærred. 64 x 85.
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Næste bud:
2439/570Lyngby
Axel Salto: Rund vase af stentøj modelleret i spirende stil. Dekoreret med gråblå glasur. Sign. Salto, 1937. H. 9,5. Diam. 12,5.
Vurdering :
2439/571Lyngby
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
2439/573Lyngby
Kim Holm: Cylindrisk skål af hårdtbrændt lertøj med indridset overflade i relief. Dekoreret med mørk brun glasur. H. 14. Diam. 20-20,5.
Vurdering :
2439/574Lyngby
Asger Jorn: “Grand Déménagement” fra serien “9 Intimités Graphoglyptiques”. Sign. Jorn 69, 3/75. Litografi i farver. Bladstørrelse 76 x 56.
Vurdering :
2439/576Lyngby
Vurdering :
2439/577Lyngby
Erling Steen: Opstilling med flaske. Sign. Steen 86. Olie på lærred. 51 x 35.
Vurdering :
2439/579Lyngby
Vurdering :
12.000 DKK Næste bud:
2439/580Lyngby
Kristian von Hornsleth: "Super Panic", 2013. Sign. Hornsleth. Kakler bemalet med polykromt glasur. Hver 20 x 20. (9)
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2439/582Lyngby
Kai Nielsen: Figurgruppe af blanc de chine i form af moder med barn. Tryksign. Kai Nielsen. Udført og stemplet hos Bing & Grøndahl, 110. H. 31,5.
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
2439/583Lyngby
Kehnet Nielsen: Komposition, 2007. Sign. på bagsiden. Olie på lærred. 100 x 100.
Vurdering :
10.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2439/585Lyngby
Poul Kjærholm: “PK-9”. Sæt på seks stole med stel af satinbørstet aluminium. Sæde og ryg betrukket med originalt elegance walnut anilin skind. (6)
Vurdering :
70.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2439/586Lyngby
Maurice Estève: “Bouinotte”, 1980. Sign. Estève, 92/120. Litografi i farver. Lysmål 70 x 51.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
2439/588Lyngby
Hans Olsen: Fritstående tre-pers. sofa med ben af palisander. Sæde, sider og ryg betrukket med grønt skind. L. 178
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
2439/589Lyngby
Erik Bille Christiansen: "Røvtur II", 2016. Sign. på bagsiden. Olie på lærred. 116 x 89.
Vurdering :
2439/591Lyngby
Michael Andersen: Standerlampe med stel af messing og konisk base af keramik, dekoreret i blå og gule nuancer.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud: