2439/500Aarhus
Carl-Henning Pedersen: "Blå hest med stjerneøje", 1984. Olie på lærred. 70 x 60.
Vurdering :
150.000 DKK Næste bud:
2439/501Lyngby
Axel Salto: Cylindrisk vase af blåt chamotte stentøj indlagt med stiliseret bladdekor i lysere stentøjsmasse. H. 8,5.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2439/502Lyngby
Preben Hornung: Uden titel, 1952. Sign. på bagsiden. Olie på lærred. 43 x 37.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Næste bud:
2439/503Aarhus
Egill Jacobsen: Maske i blåt, 1976. Sign. på bagsiden EJ med datering. Olie på lærred. 41 x 31.
Vurdering :
60.000–80.000 DKK Næste bud:
2439/504Lyngby
Axel Salto: Lille rund vase af blåt uglaseret stentøj med tre udsparede motiver, heraf to indlagt med hvid stentøjsmasse. H. 7,2.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2439/505Lyngby
Michael Kvium: “Bloody Nature” , 2023. Sign. Kvium, 13/60. Litografi i farver. Bladstørrelse 76 × 110.
Vurdering :
40.000–50.000 DKK Næste bud:
2439/506Aarhus
Hans J. Wegner: "Ry 26". Skænk af eg med to skydelåger beklædt med sjeneflet. Ry Møbler. H. 79. B. 200. D. 49.
Vurdering :
30.000 DKK Næste bud:
2439/507Lyngby
Axel Salto: Rund skål af blåt chamottestentøj, udvendigt med indridset dekor. H. 8,4. Diam. 11,5-11,7.
Vurdering :
2439/508Lyngby
Asger Jorn: Uden titel. Sign. Jorn 66, epreuve d'artiste. Litografi i farver. Bladstørrelse 90 x 63.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2439/509Aarhus
Michael Bundesen: "Stærk tobak". Sign. MB 07. Akryl på lærred. 158 x 220.
Vurdering :
75.000 DKK Næste bud:
2439/510Lyngby
"Salto's Træsnit" og "Salto Céramique - Tissus inprimés - Art Graphique, Paris 1956". To bøger omhandlende Axel Saltos arbejder. (2)
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2439/511Lyngby
Olaf Rude: Kvinde siddende ved bord. Sign. Olaf Rude 22. Olie på lærred. 100 x 73.
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2439/512Aarhus
Vurdering :
100.000 DKK Næste bud:
2439/513Lyngby
Janine Janet: Stor figur af fajance modelleret i form af hane. Dekoreret med cremefarvet glasur med fjermotiver og dekorationer i gråbrun glasur. H. 53.
Vurdering :
20.000 DKK Næste bud:
2439/514Lyngby
Vurdering :
15.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2439/515Aarhus
Carl-Henning Pedersen: Figur og fabeldyr. Sign. Chp 1987, Zermatt. Akvarel. Bladstørrelse 52 x 67.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Næste bud:
2439/516Lyngby
Lisbeth Munch-Petersen: Vase af lertøj indridset med mønstre i relief. Dekoreret med lyseblå glasur. H. 19,3.
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2439/517Lyngby
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud:
2439/518Aarhus
Sven Dalsgaard: Ur. Sign. Sven Dalsgaard 1964. Olie på lærred. 44 x 44.
Vurdering :
2439/519Lyngby
Lisbeth Munch-Petersen: Kande af lertøj, nederste del med indridset mønster. Delvis dekoreret med lyseblå glasur. H. 16,6.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2439/520Lyngby
Vurdering :
20.000–30.000 DKK Næste bud:
2439/521Aarhus
Ole Ahlberg: "Hiking II", 2022. Sign. Ahlberg, 11/75. Gicléetryk i farver. Lysmål 65 x 53.
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
2439/522Lyngby
Lisbeth Munch-Petersen: To skåle af lertøj modelleret med mønstre i relief. H. hhv. 7,5 og 11,6. (2)
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2439/523Lyngby
Vurdering :
2439/524Aarhus
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
2439/525Lyngby
Lisbeth Munch-Petersen: Stor vase af lertøj modelleret med indridsede mønstre i relief. Delvis dekoreret med lys glasur med brune og lilla elementer.
Vurdering :
2439/526Lyngby
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud:
2439/527Aarhus
Jens Birkemose: Uden titel. Sign. monogram. Olie på lærred. 120 x 165.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Næste bud:
2439/528Lyngby
Lisbeth Munch-Petersen: To vaser og et fad af lertøj. Dekoreret med hhv. grågrønne og blå glasurer. (3)
Vurdering :
2439/529Lyngby
Svend Engelund: Marklandskab. Sign. SE 53. Olie på lærred. 76 x 100.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud:
2439/530Aarhus
Hans J. Wegner: “Y-stolen”. Sæt på fire armstole af eg, sæder af flettet papirgarn. Carl Hansen & Søn. (4)
Vurdering :
15.000–18.000 DKK Næste bud:
2439/531Lyngby
Lisbeth Munch-Petersen: Tidlig skål af lertøj, delvis dekoreret med brunsort glasur. H. 7-7,5. Diam. 18,2-20.
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2439/532Lyngby
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud:
2439/533Aarhus
Hans J. Wegner: "PP 305". Skrivebord af massiv eg med tre skuffer i front. Udført hos PP Møbler. H. 72. L. 138. B. 76.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud:
2439/534Lyngby
Lisbeth Munch-Petersen: To skåle af lertøj. Dekoreret med hhv. mørkeblå, samt grøn og lysegrå glasur. (2)
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2439/535Lyngby
Sergei Sviatchenko: Komposition. Sign. på bagsiden. Olie på lærred. 147 x 110. Uindrammet.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud:
2439/536Aarhus
Vurdering :
15.000–18.000 DKK Næste bud:
2439/537Lyngby
Lisbeth Munch-Petersen: Skål of vase af lertøj. Dekoreret med hhv. blåstribet og grågrøn glasur og blå glasur. (2)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2439/538Lyngby
Franz Gertsch: "Liegende", 1969. Sign. Franz Gertsch, ea. Serigrafi i farver. Lysmål 63 x 81.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud:
2439/539Aarhus
Just Andersen: Bordlampe af patineret diskometal. Stemplet monogram Just A., dessin 60. H. ekskl. fatning 30,5.
Vurdering :
2439/540Lyngby
Julie Høm: To figurer af stentøj modelleret i form af høne og agern. (2)
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2439/541Lyngby
Vurdering :
10.000 DKK Næste bud:
2439/542Aarhus
Børge Mogensen: “Ruder Konge”. Fire armstole med stel af mahogni, sæder betrukket med patineret naturskind. (4)
Vurdering :
15.000 DKK Næste bud:
2439/543Lyngby
Gertrud Vasegaard: Vase af lertøj med indridset dekor i relief. H. 15,5.
Vurdering :
2439/544Lyngby
Vurdering :
12.000 DKK Næste bud:
2439/545Aarhus
Albert Bertelsen: "Portrættet", 1973. Sign. med titel og datering på bagsiden. Olie på lærred. 81 x 100.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Næste bud:
2439/546Lyngby
Børge Mogensen: "Folkestolen". Sæt på otte spisebordsstol af eg. Sæde med flettet papirgarn. (8)
Vurdering :
2439/547Lyngby
Kristian von Hornsleth: Uden titel, 2015. Sign. Hornsleth. Akryl på lærred. 100 x 100. Uindrammet.
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Næste bud:
2439/548Aarhus
Le Corbusier, Charlotte Perriand, Pierre Jeanneret: “LC 2”. To-personers sofa af forkromet stål med sort skind. L. 130.
Vurdering :
15.000 DKK Næste bud:
2439/549Lyngby
Severin Hansen Jr.: "Bridgelampe". Standerlampe af bøg på trepasfod, skærm af akryl. H. 155.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud:
2439/550Lyngby
Joan Miró: Komposition fra serien “Nous Avons”, 1959. Sign. Akvatinte og radering i farver. Bladstørrelse 32,5 x 50,5.
Vurdering :
20.000 DKK Næste bud:
2439/551Aarhus
Ernst Kühn: Art Deco sofabord af messing, plade og hylde med træplade ilagt sort formica. H. 52,5. L. 70. B. 48.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2439/552Lyngby
Evald Nielsen: Cirkulær serveringsbakke af sølv med hamret overflade. Hanke af udskåret elfenben. H. inkl. hanke. 3 og 3,4. Diam. 45,5. L. 50,5.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud: Dit bud:
2439/553Lyngby
Le Corbusier: "Femme a la main leve", 1954. Tryksign. LC 54. Litografi i farver. Bladstørrelse 111 x 70.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud:
2439/554Aarhus
Vurdering :
10.000 DKK Næste bud:
2439/555Lyngby
Evald Nielsen: Te- og kaffeservice af sølv og sterlingsølv med hanke og lågknopper af udskåret elfenben. Udført og stemplet hos Evald Nielsen anno 1943. (5)
Vurdering :
2439/556Lyngby
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud:
2439/557Aarhus
Vurdering :
10.000 DKK Næste bud:
2439/558Lyngby
Evald Nielsen: Sukkerstrøbøsse af sølv, øverste del gennembrudt og smedet med stiliseret bladværk i relief. H. 15,5.
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
2439/559Lyngby
Vurdering :
30.000 DKK Næste bud:
2439/560Aarhus
Jaime Hayon: "Ro". Øreklapstol med ben af aluminium, betrukket med brunt skind. Udført hos Fritz Hansen.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Næste bud: