-
2431/912
Arne Vodder: Et par lænestole med ben af hhv. teak og bøg, betrukket med patineret naturskind. Ivan Schlechter. (2)
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
46.000 DKK -
2431/918
Mette Fruergaard-Jensen: Cirkulært fad af lertøj. Indvendigt dekoreret med lys gul glasur med grønne elementer samt indridsede mønstre. Diam. 36.
Vurdering :
1.500 DKK Hammerslag:
900 DKK -
2431/920
Dansk møbeldesign: Lænestol med stel og armlæn af eg, betrukket med grønt møbelstof. 1970'erne.
Vurdering :
4.000 DKK Ikke solgt
-
2431/904
Dansk snedkermester: Bænk af mahogni. Sæde betrukket med lyst uld. Udført 1930érne. L. 93.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
6.000 DKK -
2431/919
Kähler: Trompetformet vase samt hjerteformet asiet af lertøj dekoreret med uranglasur. Sign. HAK. H. 18,7 og 4,7. (2)
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2431/917
Karen Margrethe Karberg: Cirkulær bordskål af lertøj, dekoreret med mørkebrun og orange glasur. H. 9,5. Diam. 30,5.
Vurdering :
1.500 DKK Hammerslag:
300 DKK -
2431/916
Dansk design: Stort skønvirkespejl af patineret messing med "bølle" ornamentik. Udført ca. 1900. H. 50. B. 112.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Hammerslag:
2.700 DKK -
2431/915
Illum Wikkelsø, tilskrevet: Sofabord med seksbenet stel af eg, plade af røgfarvet glas. H. 44. Diam. 100.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.400 DKK -
2431/914
Ebba Carstensen: Skovparti med figurer. Sign. Ebba Carstensen. Olie på lærred. 54 x 45.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.600 DKK -
2431/913
Orla Mølgaard-Nielsen: Tre-personers sofa med ben af bøg, betrukket med grå og rustrødt uld. Fritz Hansen. L. 180.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Ikke solgt
-
2431/911
Dansk møbeldesign: Tre overpolstrede lænestole med ben af bøg, betrukket med møbelstof. 1930-40'erne. (3)
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Ikke solgt
-
2431/910
Ib Kofod-Larsen: Skænk af palisander, front med fire døre. Udført hos Faarup Møbelfabrik. H. 73. B. 230. D. 52.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
11.000 DKK -
2431/909
Dansk møbeldesign: Entremøbel med spejl af teak. Top med skind, samt skuffer. Spejl: H. 84. (2)
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2431/908
Severin Hansen Jr.: To kvadratiske sofaborde af palisander. H. 51/50. L./B. 55/47. (2)
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Ikke solgt
-
2431/906
Charles Eames, Ray Eames: "Aluminium Group". Sæt på tre lounge stole af aluminium. Betrukket med sort mesh. (3)
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
5.500 DKK -
2431/907
Gerd Knäpper, tilskrevet: Vase af stentøj, med indridset organisk reliefdekor. Usign. Unik. H. 12,5. Diam. 15.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
2431/905
Emil Wind: Tre kompositioner. Sign. monogram. Olie på lærred. 20 x 25 og 20 x 24. (3)
Vurdering :
4.000 DKK Ikke solgt
-
2431/903
Dansk snedkermester: Et par skamler med stel af mahogni. Sæde betrukket med lyst lammeuld. Udført 1940érne. (2)
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2431/902
Dansk snedkermester: Skænk/disk af eg. Top ilagt patineret skind. Front med 15 skuffer. H. 91. B. 161. D. 52.
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
3.200 DKK -
2431/901
Dansk møbeldesign: Et par skænke af eg, front med fire skuffer og låge. 1970'erne. H. 71,5. B. 100. D. 45. (2)
Vurdering :
6.000 DKK Ikke solgt
-
2431/900
Johannes Andersen: Skænk af palisander, front med fire skuffer og fire låger. H. 86. B. 234. D. 55.
Vurdering :
8.000 DKK Hammerslag:
5.000 DKK -
2431/899
Dansk møbeldesign: Skænk af eg, front med tre skuffer og to døre. 1970'erne. H. 67. B. 160. D. 44.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2431/898
Dansk møbeldesign: Fem stole med stel af teak, betrukket med stribet og mønstret møbelstof. 1960'erne. (5)
Vurdering :
6.000 DKK Ikke solgt
-
2431/897
Dansk snedkermester: Sekretær af nøddetræ med tre understående indskudsborde. H. 124. B. 73. D. 37. (4)
Vurdering :
6.000 DKK Ikke solgt
-
2431/896
Johannes Weise: "Tingenes liv". Sign. Johs. Weise, 1955. Olie på lærred. 78 x 71.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2431/895
J.V. Martin: "Ikke betitlet". Sign. J. V. Martin 85. Olie og lakfarve på papir. Lysmål 57 x 40.
Vurdering :
2.500 DKK Hammerslag:
1.200 DKK -
2431/894
Ubekendt design: Standerlampe med stel af messing og brunlakeret metal, skærm af plast. 1970'erne. H. 88.
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
-
2431/893
Hugo Arne Buch: Uden titel. Sign. på bagsiden Hugo Arne Buch, 1971. Olie på lærred. 60 x 50.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.400 DKK -
2431/890
Kähler: Vase af lertøj med kohornsglaseret dekoration i blåt, rødbrunt og sort. Munding med montering af messing. Sign. HAK. Udført hos Kähler. H. 16.
Vurdering :
1.500 DKK Hammerslag:
1.750 DKK -
2431/892
Ubekendt kunstner, 20. årh.: "Alhambra", 1999. Sign. monogram 99. Olie på lærred. 64 x 60.
Vurdering :
1.500–2.000 DKK Ikke solgt
-
2431/891
Peter Hvidt, Orla Mølgaard-Nielsen: Skab og bogkasse af teak. Skab. H. 94. B. 90. D. 48 og H. 76. B. 90. D. 27. (2)
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
9.500 DKK -
2431/889
Carl Vilhelm Brack: Cirkulært fad af lertøj dekoreret med hjortemotiv i mosaik. Sign. CVB. Diam. 37,5.
Vurdering :
1.500–2.000 DKK Ikke solgt
-
2431/888
Just Andersen: “Havdrengen”. Figurgruppe af patineret diskometal i form af dreng og fisk. Dessin 2114. H. 25.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
750 DKK -
2431/887
Jens H. Quistgaard: "Staved Teak". Tre serveringsfade af massiv stavlimet teak. L. 47-60. Diam. 32. (3)
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2431/886
Arne Jacobsen: “Syveren”. To barnestole med sæde og ryg af formbøjet træ. Udført hos Fritz Hansen. (2)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.350 DKK -
2431/885
Peter Peitersen: Parti fra Aarhus Havn. Usign. Olie på lærred. 82 x 108.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Ikke solgt
-
2431/884
Fred Sieger: Komposition. Sign. på bagsiden med hilsen. Olie på plade. 11 x 16.
Vurdering :
1.000 DKK Hammerslag:
420 DKK -
2431/883
Jens Lyngsøe: Sofabord af massivt pommersk fyrtræ. Udført for Anton Dam. H. 47. L. 120. B. 118.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
3.400 DKK -
2431/882
Dansk møbeldesign: Et par skabe af eg, front med to låger med udskæringer. 1970'erne. H. 65. B. 85. D. 45. (2)
Vurdering :
6.000 DKK Ikke solgt
-
2431/876
Charles Rennie Mackintosh: "Hill House 1". Højrygget stol med stel af sortbejdset ask. 2000'erne.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
4.800 DKK -
2431/881
Charles Eames, Ray Eames: "Aluminium Group". Kontorstol af forkromet aluminium med sort skind.
Vurdering :
8.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
2431/880
Børge Mogensen: Et par sofaborde af valnød. Model 5363. Udført hos Fredericia Stolefabrik. H. 54. L./B. 80. (2)
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2431/879
Johannes Weise: "På vej i nye perspektiver", 1952. Sign. Johs. Weise. Olie på lærred. 72 x 47.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2431/878
Henry Heerup, Hanne Varming, m. fl. : Syv relieffer/plaketter. Sign. Bronze. Anders Nyborg A/S, JP M2. 24 x 17. (7)
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.900 DKK -
2431/877
Johannes Weise: "Beethoven, musikværelset". Sign. Johannes Weise, 59. Olie på lærred. 60 x 52.
Vurdering :
1.000–1.500 DKK Hammerslag:
270 DKK -
2431/875
HuskMitNavn: "Narcissisten". Usign. Oplag 100. Litografi i farver. Lysmål 68 x 49.
Vurdering :
5.000–6.000 DKK Hammerslag:
3.800 DKK -
2431/874
Bodil Kjær: Modul af riopalisander på hjul, front med to skydelåger. E. Pedersen & Søn. H. 50. B. 123,5. D. 44.
Vurdering :
12.000 DKK Ikke solgt
-
2431/873
Robert Jacobsen: Komposition. Sign. Rob. Jacobsen, 76/100. Håndkoloreret radering. Lysmål 29 x 27.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
2.500 DKK -
2431/872
Hans J. Wegner: "AT 33". Sybord af massiv eg med klapper. Udført hos Andreas Tuck. H. 60. L. 64/118. B. 57.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
9.000 DKK -
2431/871
Hans J. Wegner: Sæt på fire hynder til “Kinastolen”, betrukket med dybthæftet rød/brunt skind. (4)
Vurdering :
1.500 DKK Hammerslag:
800 DKK -
2431/870
Hans Øllgaard: Landskab med mølle. Sign. monogram. Olie på lærred. 65 x 81,5.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.100 DKK -
2431/865
Kuang Ling: Komposition med guldregn og gran. Sign. og dateret. Mixed media. Billedfelt 67 x 67. Uindrammet.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2431/869
Dansk møbeldesign: Sofabord af teak. Udført hos Villumsen & søn. 1960'erne. H. 54. L. 156. B. 54.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
900 DKK -
2431/868
Verner Panton: Cirkulært tæppe af uld. Udført og mærket hos Verpan. Diam. 220.
Vurdering :
4.000 DKK Ikke solgt
-
2431/867
Poul Pava: "The boy that was fear less". Sign. Poul Pava. Olie på lærred. 120 x 90. Uindrammet.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.200 DKK -
2431/866
Sven Havsteen-Mikkelsen: Landskab med huse. Sign. S. Havsteen-Mikkelsen. Olie på lærred. 51 x 57.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Ikke solgt
-
2431/851
Niels Rasmussen Thykier: “T3 Minor”. Bordlampe med stel og top af patineret messing. Skærm af stofbeklædt akryl.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.550 DKK -
2431/864
Frits Henningsen: Fritstående chatol af cubamahogni. H. 103. B. 112. D. 57.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
7.500 DKK -
2431/863
Ludvig Pontoppidan: Tre pers. sofa med ben af mahogni. Betrukket med blå/blåstribet uld. L. 186.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2431/862
Jo Hammerborg: "Monolit". Standerlampe med stel af messing og teak. Udført hos Fog & Mørup. H. 169.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
600 DKK -
2431/861
Ubekendt maler, 20. årh.: Figurkomposition. Utydeligt signeret. Olie på papir. Lysmål 101 x 71.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK