2431/900
Johannes Andersen (f. 1903, d. 1991, Møbeldesigner)
Skænk af palisander, front med fire skuffer og fire låger. Indvendigt med hylder og udtræksbakker. Model 160. Formgivet 1964. Udført hos Bernhard Pedersen & Søn. H. 86. B. 234. D. 55.
Model præsenteret på Fabrikantforeningens 16. Møbelmesse i Fredericia 1965. Litteratur: Katalog fra udstillingen, s. 109.
Fremstår med kraftig alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Vandskjolder. Nogle finérskader. Malerpletter. Delvist falmet.
Fra
i
Vurdering
1006443 |