-
2431/758Lyngby
Poul Henningsen: "Stammekrone". Lysekrone med bruneret stel, tre lysarme med 2/1 skærme af opalglas. Diam. 60.
Sælges
Vurdering :
10.000 DKK Næste bud:
-
2431/759Lyngby
Svend Aage Madsen, tilskrevet: Sammenklappelig serveringsvogn af teak. H. 63/75. L. 70. B. 50.
Sælges
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
-
2431/760Lyngby
Hans J. Wegner: Armstol af sortlakeret træ. Udført og mærket hos Carl Hansen & Søn.
Sælges
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/761Lyngby
Peter Hvidt & Orla Mølgaard-Nielsen: "Minerva". Daybed af teak, hynder betrukket med grøn uld. L. 207.
Sælges
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/762Lyngby
Preben Hornung: “Træ og klipper”, Gudhjem 1968. Sign. Olie på lærred. 34 x 62.
Sælges
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/763Lyngby
Vibeke Fischer: Cirkulær skål af stentøj, dekoreret med blå glasur. Uvendigt med geometrisk, delvis uglaseret dekor. H. 17,2.
Sælges
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/764Lyngby
Ole Wanscher: Tre pers. sofa med seks ben af mahogni. Betrukket med grøn uld. Udført hos A.J. Iversen.
Sælges
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud:
-
2431/765Aarhus
Just Andersen: Et par vaser af patineret diskometal støbt med hanke. Stemplet monogram, 1925. H. 20,5. (2)
Sælges
Vurdering :
5.000–6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/766Aarhus
Just Andersen: Et par bordlamper af patineret diskometal. Stemplet monogram, 80. H. inkl. skærmholder 50. (2)
Sælges
Vurdering :
5.000–6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/767Lyngby
Børge Jørgensen: Uden titel. Sign. BJ 71. Jern og farvet glas. H. 80.
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
-
2431/768Aarhus
Peter Holst Henckel: "Explaining Palestine to a Child", 2005. Sign. på bagsiden. Lambdafoto. 50 x 40.
Sælges
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/769Aarhus
Pierre Alechinsky: "Serpent IV". Sign. Alechinsky, 15/120. Litografi og radering i farver. Lysmål 61,5 x 44.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2431/770Aarhus
Pierre Alechinsky: "Serpent I". Sign. Alechinsky, 15/120. Litografi og radering i farver. Lysmål 61,5 x 44.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/771Aarhus
Poul Henningsen: "Charlottenborg". PH 6½-6 pendel af hvidlakeret metal. Louis Poulsen. H. 50. Diam. 65.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/772Aarhus
Poul Skov Sørensen: "Portræt". Sign. Poul Skov Sørensen 97, E.T. Radering. Lysmål 31,5 x 31.
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
-
2431/773Aarhus
Peter Brandes: Komposition fra serien "Fod". Sign. P. Brandes, e/a. Træsnit i farver. Bladstørrelse 48 x 38.
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/774Aarhus
Johannes Hofmeister: Parti fra banegraven i Hjørring. Sign. JH. Olie på lærred. 66 x 74.
Sælges
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/775Aarhus
Svend Boe Hauggaard: Komposition fra serien "Irske billeder". Usigneret. Bemalet fotografi. Bladstørrelse 30,5 x 20,5.
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
-
2431/776Aarhus
Milena Bonifacini: Komposition, 2012. Sign. M. Bonifacini. Mixed media på papir. Bladstørrelse 42 x 44.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2431/777Aarhus
Dansk møbeldesign: Overpolstret lænestol med ben af bejdset bøg, betrukket med blå velour. 1930-40'erne.
Sælges
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud:
-
2431/778Aarhus
Henry Kjærnulf: Et sæt på fire stole af eg, betrukket med stribet uld. Model 66. Nyrup Møbelfabrik. (4)
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
-
2431/779Aarhus
Frits Henningsen: Magasinhylde/nodereol af bejdset bøg med fire tremmehylder. H. 76. B. 45. D. 31.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/780Aarhus
Hans J. Wegner: Sofabord af eg på hjul, plade af glas. Udført og mærket hos Getama. H. 40. L. 64. B. 48.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
-
2431/781Aarhus
Franz Sedivy II: Konkret komposition. Sign. F.S. Blyant og oliekridt på papir. Bladmål 40 x 30.
Sælges
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/782Lyngby
Nina Kleivan: "Den syriske ørken", 1987. Sign. og dateret på bagsiden. Olie på lærred. 140 x 120.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2431/783Aarhus
Bang & Olufsen: Et par cylindriske højttalere af sortmalet messing. Mærket B&O. Udført 1950-1960'erne. H. 12. Diam. 7,5. (2)
Sælges
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Næste bud:
-
2431/784Aarhus
Annelise & Per Linnemann-Schmidt: Gulvvase af chamotte, dekoreret med grønlig og blå glasur. Indridset med geometrisk motiv i relief. H. 35. Diam. 22.
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/785Aarhus
Nanna Ditzel: Seksarmet kandelaber af ahorn. Udført hos Brdr. Krüger. H. 35. Diam. 34.
Sælges
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/786Aarhus
Ubekendt kunstner, 20. årh.: Uden titel. Usign. Granit. H. 32. B. 30.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
-
2431/787Lyngby
Kjeld E. Petersen: "Tårn", 1978. Sign. med titel og datering på bagsiden. Olie på lærred. 100 x 90.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2431/788Lyngby
Steffen Kindt: Uden titel, 2008. Sign. og dateret på bagsiden. Akryl på lærred. 90 x 160.
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2431/789Lyngby
Hans Due: "Red Tomato Juice". Sign. med titel på bagsiden. Olie på lærred. 104 x 104.
Sælges
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/790Aarhus
Esben Hanefelt Kristensen: Eventyrlig komposition. Sign. Litografi i farver. Bladmål 40 x 30.
Sælges
Vurdering :
2.000 DKK Næste bud:
-
2431/791Aarhus
Poul Henningsen: “PH 4,5/4”. Pendel med fatningshus af forkromet metal. Skærme af opalglas. Louis Poulsen.
Sælges
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud:
-
2431/792Aarhus
Nanna Ditzel: Stumtjener af bøg. Model ND 1. Formgivet 1963. Udført hos. H. Diam.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/793Aarhus
Mie Mørkeberg: Uden titel. Sign. og nummererede. To litografier. Bladstørrelse 39 x 29 og 29 x 39. Uindrammede. (2)
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/794Aarhus
Hans Hansen: Cirkusparti. Sign. Hans Hansen. Oliekridt på pap. Bladstørrelse 26 x 31,5.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/795Lyngby
Kai Nielsen: "Venus med æblet". Sign. Kai N. Patineret bronze. H. 34,5.
Sælges
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/796Aarhus
Christian Lymann Hansen: Uden titel. Sign. Lymann. Forsølvet metal. H. 10,5. B. 18.
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud:
-
2431/797Lyngby
Poul Henningsen: "PH-3,5/2". Bordlampe med bruneret messingstel. Skærme af gul opalglas. Udført hos Louis Poulsen. H. 46.
Sælges
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/798Lyngby
Lyfa: Bordlampe af bruneret messing. Skærme af opalglas og matglas. Udført hos Lyfa.
Sælges
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/799Aarhus
Knud Kyhn: Tre figurer af stentøj, dekoreret i sung glasur. Sign. monogram. H. 11,5-17. (3)
Sælges
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
-
2431/800Aarhus
Ernst Syberg: "Vindue i Firenze". Sign. Ernst Syberg 65. Olie på lærred monteret på plade. 61 x 50.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2431/801Aarhus
Hjalmar Matthiessen: Landskab med træer. Sign. Hjm. Olie på lærred. 26 x 33.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2431/802Lyngby
Pierre Alechinsky, Mogens Balle, Christian Dotremont: To kompositioner. Træsnit og litografi i farver. Uindrammet. (2)
Sælges
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/803Lyngby
Moshe Kupferman: Uden titel. Sign. Kupferman 88. Terpentinfortyndet olie, pastel og grafit på papir. Bladstørrelse 37,5 x 54.
Sælges
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud:
-
2431/804Lyngby
Poul Henningsen: "PH-2/2". Stel til unika lysekrone af sort/rød bemalet træ med baldakin af bakelit.
Sælges
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/805Lyngby
Arne Norell: "Mexico". Lænestol samt skammel betrukket med dybthæftet patineret skind. (2)
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud:
-
2431/806Lyngby
Børge Mogensen: Brevordner af eg med tre udtræksbakker bemalet hhv. i rød, hvid og grøn. H. 21,5. B. 27. D. 35,5.
Sælges
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/807Lyngby
Overgaard & Dyrman: “Wire Bar Chair”. Et par barstole med stel af stål. Sæde betrukket med brunt skind. (2)
Sælges
Vurdering :
6.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/808Lyngby
Poul Henningsen: "Koglen". Pendel med lameller af kobber. Udført hos Louis Poulsen. Diam. 72.
Sælges
Vurdering :
15.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/809Aarhus
Boris Lovet-Lorski: "Entwined Cranes". Usign. Patineret og forgyldt bronze. H. 152.
Sælges
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Næste bud:
-
2431/810Aarhus
Franz Sedivy II: Forlæg til spillekort. Sign. F. S. Blyant, tusch og akvarel på papir. Lysmål 10/14 x 16. (4)
Sælges
Vurdering :
5.000 DKK Næste bud:
-
2431/811Aarhus
Just Andersen: Par bordlamper af patineret diskometal støbte med stiliseret ornamentik i relief. H. 37. (2)
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2431/812Aarhus
Hanne Mix Mikkelsen: "Landskabsabstraktion". Sign. H. Mix Mikkelsen. Olie på lærred. 90 x 70. Uindrammet.
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud:
-
2431/813Aarhus
Johannes Weise: "Drømmen". Sign. Johannes Weise 1954. Olie på lærred. 100 x 85.
Sælges
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Næste bud:
-
2431/814Aarhus
HuskMitNavn: Uden titel. Sign. HuskMitNavn, 07. Tusch på papir. Bladstørrelse 16 x 22.
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/815Lyngby
Erik A. Frandsen: "Blokering". Komplet serie. Sign. Erik A. Frandsen, 11/16. Litografi i farve. Bladstørrelse 49,5 x 39. Uindrammet.
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/816Lyngby
Mogens Balle: Uden titel, 1970/1973. Sign. MB. Olie på krydsfinér. 19 x 22.
Sælges
Vurdering :
4.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/817Lyngby
Per Kirkeby: “Topfpflanze”. Sign. PK 83, 21/24. Akvatinte og linoleumssnit farver. Bladstørrelse 87 x 66.
Sælges
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Næste bud: Dit bud:
-
2431/818Lyngby
Bent Holstein, Bent Stubbe Teglbjærg: To kompositioner. Akvarel på papir. Bladstørrelse 24 x 18 og 30 x 20. (2)
Sælges
Vurdering :
3.000 DKK Næste bud:
-
2431/819Aarhus
Sten Lykke Madsen: To figurer. Sign. Sten samt mærket Bing & Grøndal. Stentøj. H. hhv. 24 og 22. (2)
Sælges
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Næste bud: Dit bud: