Pierre Alechinsky (f. Bruxelles 1927)
Mogens Balle (f. København 1921, d. Asmindrup 1988)
Christian Dotremont (f. Tervuren 1922, d. Buizingen 1979)
“Abstrates 1963”. Tryksign. Alechinsky og Dotremont. Litografi i farver. Bladstørrelse 62×85. Uindrammet.
Komposition fra serien “L'imagitatrice. Huit affiches spontanées”, 1968. Tyksign., prøvetryk. Træsnit i farver. Bladstørrelse 62 × 42. Uindrammet.
Litteratur (Mogens Balle): Henning Smidth nr. 1968–002.
Original stand.
1098607 |