Just Andersen (f. Godhavn, Grønland 1884, d. Glostrup 1943)
Par bordlamper af patineret diskometal, sekskantet stamme og fod støbt med stiliseret ornamentik i relief. Stemplet monogram, Just A., Disko Metal, dessin D 59. H. ekskl. skærmholder 37. (2)
Den ene lampe vipper, skæv stamme med revne på den nederste del. Den anden malet op på fodstykke. Fremstår med brugsslitage inklusiv større og mindre ridser og mærker, den ene med større slibning på øverste del af stammen. En skærmholder medfølger. Der garanteres ikke for funktionaliteten.