-
2426/885
Gunni Omann: Spisebord af palisander med to tillægsplader. Omann Jun's Møbelfabrik. H. 70.5. Diam. 120. L. 220. (3)
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.200 DKK -
2426/884
Svend Wiig Hansen: Figurkomposition. Sign. Wiig Hansen 87. Oliekridt og pastel på papir. Bladstørrelse 40 x 30.
Vurdering :
5.000 DKK Hammerslag:
4.600 DKK -
2426/880
Mogens Koch: To bogreoler af massiv Oregon Pine. Udført og mærket hos Rud. Rasmussen Snedkerier. (2)
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
9.500 DKK -
2426/879
Torben Jørgensen: Skulptur af klart glas med indvendig dekoration i lilla. Sign. Torben Jørgensen, JEM?, 2004. Unik. H. 37.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Hammerslag:
1.550 DKK -
2426/878
Mogens Andersen: Uden titel. Sign. MA-85, 17/90. Litografi. Bladstørrelse 77 x 55. Uindrammet.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.700 DKK -
2426/877
Richard Nissen: Firsidet isspand af palisander med indlægninger af forsølvet metal. H. 21,5. B. 20. D. 20.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2426/876
Niels Eilersen: Overpolstret lænestol med hjul, betrukket med rødt møbelstof. Udført hos N. Eilersen. 1930-40'erne.
Vurdering :
6.000 DKK Ikke solgt
-
2426/875
Poul Henningsen: "PH-4/3". Bordlampe med stel af patineret messing, mrk. "Pat. Appl.". Udført hos Louis Poulsen. H. 53.
Vurdering :
50.000–75.000 DKK Ikke solgt
-
2426/874
Poul Henningsen: "PH-80". Standerlampe med skærme af akryl, stel af forkromet metal. Louis Poulsen. H. 131.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
2.700 DKK -
2426/873
Dansk møbeldesign: Et par lænestole af nøddetræ og mahogni, betrukket med blåt møbelstof. 1930-40'erne. (2)
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.400 DKK -
2426/872
Dansk design: Justérbar Art deco standerlampe af forniklet metal med skærm af opalglas. 1930'erne. H. 115-168.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
2426/871
Karl Hansen Reistrup: Figur af lertøj i form af løve, dekoreret med lustreglasur. Sign. KHR. Kähler. H. 18. L. 28,5.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2426/870
Saxbo: En skål og en vase af stentøj. Dekoreret med turkisgrøn glasur. H. hhv. 6,2 og 8,7. (2)
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.100 DKK -
2426/869
Johan Rohde: "Dronningemønster". Bestik af sterlingsølv. Georg Jensen efter 1945. Samlet vægt 2629 g. (84)
Vurdering :
15.000 DKK Hammerslag:
12.500 DKK -
2426/868
Dansk møbeldesign: Skrivebord med top lakeret mahogni, samt tre skuffer. Stel af grålakeret stål.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
2.100 DKK -
2426/867
Dansk møbeldesign: Asymmetrisk sofabord af massiv eg. 1960-70'erne. H. 60,5. L. 155. B. 73.
Vurdering :
4.000 DKK Ikke solgt
-
2426/866
Karel Appel: Uden titel. Sign. Appel 76, 14/99. Litografi i farver. Lysmål 56,5 x 41.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
3.200 DKK -
2426/865
Egill Jacobsen: Maskekomposition. Sign. Egill Jacobsen, 148/310. Litografi i farver. Lysmål 58 x 47.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.300 DKK -
2426/864
Dansk design: Ottekantet vase af teak med kobbernitter. Udført 1960'erne. H. 51.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.500 DKK -
2426/859
Stor gulvvase af lertøj, horndekoreret glasur. Sign. HAK, Danmark, Denmark. H. 44. Diam. 50.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.600 DKK -
2426/862
Boye Givskov: Opstilling. Sign. Boye Givskov. Olie på lærred. 50 x 70.
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
-
2426/861
Dansk møbeldesign: Skakbord af palisander med felter af ask, kirsebær og palisander. H. 75. L./B. 80.
Vurdering :
8.000 DKK Ikke solgt
-
2426/860
Per Kirkeby: Uden titel. Sign. Per Kirkeby-80, 89/200. Litografi. Bladstørrelse 56 x 75.
Vurdering :
2.000 DKK Hammerslag:
1.700 DKK -
2426/858
Ubekendt maler, 20. årh.: Overskyet dag ved havet. Utydeligt signeret, 56. Olie på malepap. 52 x 73.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2426/857
Erling Andersen: Uden titel. Sign. Erling A 69. Mixed media på plade. 48 x 91.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2426/856
Poul Ekelund: Landskab med drivende skyer. Usigneret. Olie på lærred. 51 x 68.
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
-
2426/855
Dansk møbeldesign: Spisebord af egetræ, to tillægsplader medfølger. 1960'erne. H. 72. L. 158/245. B. 93.
Vurdering :
3.000–4.000 DKK Ikke solgt
-
2426/854
Voss design: Standerlampe af sortlakeret metal med mellemstykke af teak. Model 1715. 1950'erne. H. 155.
Vurdering :
4.000 DKK Ikke solgt
-
2426/853
Jens H. Quistgaard: "Staved Teak". To cabaretfade og serveringsfad af massiv stavlimet teak. L. 43-60. (3)
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
2426/852
Arne Bang: Kande af stentøj dekoreret med lysegrå glasur med blålige elementer. H. 14.
Vurdering :
5.000 DKK Hammerslag:
10.500 DKK -
2426/851
Alfred Christensen, m.fl.: To lænestole med ben af bøg og eg, betrukket med blåt velour. 1940'erne. (2)
Vurdering :
6.000 DKK Ikke solgt
-
2426/850
Ubekendt møbeldesign: Skænk af palisander med fødder af messing. 1970-80'erne. H. 90. B. 229,5. D. 57.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
2.200 DKK -
2426/849
Dansk møbeldesign: "Imola". Lænestol betrukket med mørkegråt møbelstof, stel af stål. Udført hos BoConcept.
Vurdering :
6.000 DKK Ikke solgt
-
2426/848
Flemming Holm: "Blå formation". Sign. Flemming Holm, 2014. Delvist poleret granit. H. 28. L. 33.
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
-
2426/847
Walasse Ting: To kvinder med vifter. Sign. Ting 85, 65/150. Litografi i farver. Lysmål 53 x 71,5.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.550 DKK -
2426/846
Egon Fischer: "Amalti skulptur". Sign. Egon Fischer 87, prøvetryk. Serigrafi i farver. Lysmål 57 x 54.
Vurdering :
3.000 DKK Ikke solgt
-
2426/845
Et par lænestole med stel af bejdset bøg. Sæde og ryg betrukket med rødtmønstret stof. Udført 1940érne. (2)
Vurdering :
6.000–8.000 DKK Hammerslag:
3.400 DKK -
2426/844
Dansk møbeldesign: Seks stole med stel af eg, betrukket i sæder med grønt uld. 1970'erne. (6)
Vurdering :
6.000 DKK Ikke solgt
-
2426/843
Dansk møbeldesign: Overpolstret lænestol med ben og armlæn af eg, betrukket med gråt møbelstof. 1930'erne.
Vurdering :
6.000 DKK Ikke solgt
-
2426/842
Rastad & Relling Design Office: "Syklus". Sybord af palisander. Udført hos Rasmus Solberg. H. 43. Diam. 59.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
5.000 DKK -
2426/785
Agnes Louise Agnete Weie (f. Jensen): Portræt. Usign. Olie på lærred. 73 x 60.
Vurdering :
4.000–5.000 DKK Hammerslag:
36.000 DKK -
2426/841
Dansk møbeldesign: Sidebord af palisander med konkave sider. 1950-60'erne. H. 59,5. B. 53. D. 35.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2426/840
Bent Lohmann: Uden titel. Sign. BL. Olie på lærred. 57 x 105.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK -
2426/839
Dansk møbeldesign: Overpolstret lænestol med ben af bøg, betrukket med gråblå møbelstof. 1930-40'erne.
Vurdering :
6.000 DKK Ikke solgt
-
2426/838
Maurice Estève: “Agria”, 1986. Sign. Estéve, 3/80. Litografi i farver. Lysmål 34 x 25,5.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.500 DKK -
2426/837
Lise Blaabjerg: "Bjerget set fra Fundacion Valparaiso. Spanien". 2007. Sign. Olie på lærred. 59 x 104.
Vurdering :
4.000–6.000 DKK Ikke solgt
-
2426/836
Asger Jorn: Komposition fra serien "Il Ridotto". Sign. Jorn 61, 40/90. Litografi. Lysmål 38 x 26.
Vurdering :
5.000 DKK Hammerslag:
3.200 DKK -
2426/835
Dan Sterup-Hansen: Figurer i sollys. Usign. Olie på lærred. 56 x 36.
Vurdering :
5.000–6.000 DKK Ikke solgt
-
2426/834
Peter Hvidt & Orla Mølgaard-Nielsen: "Manilla". Et par kurvestole af bambus og flet. (2)
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
2.000 DKK -
2426/833
Dansk møbeldesign: Skænk af eg, front med fire låger med udskæringer. 1970'erne. H. 91. B. 236. D. 53.
Vurdering :
6.000 DKK Ikke solgt
-
2426/832
Kai Kristiansen: Entresæt af rødbejdset træ bestående af bænk med medeben, skuffesektion og spejl. (3)
Vurdering :
6.000 DKK Ikke solgt
-
2426/831
Erik Wørts: Et par safari stole samt sofabord af eg. Udført hos Eilersen. H. 51. L. 65. B. 65. (3)
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
4.000 DKK -
2426/830
Søren E. Hansen: Sybord af bejdset bøg. Top med skindsamlinger og to opklappelige låg.
Vurdering :
6.000 DKK Ikke solgt
-
2426/822
Svend Weihrauch: Saucekande med tilhørende sauceske af sterlingsølv. Hanke af brun ebonit. (2)
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
4.400 DKK -
2426/827
Dansk møbeldesign: Overpolstret lænestol med ben af bejdset bøg, betrukket med lyst møbelstof. 1940'erne.
Vurdering :
6.000 DKK Ikke solgt
-
2426/826
Morten Bo Jensen: "Paper Pendant". Et par pendler af papir med topring af røget eg, wireophæng. Model Vipp 586. H. 45. Diam. 30,5. (2)
Vurdering :
6.000 DKK Ikke solgt
-
2426/825
Lasse Winsløw: Portræt af ung kvinde. Sign. L. Winsløw. Olie på lærred. 90 x 43.
Vurdering :
3.000 DKK Hammerslag:
1.550 DKK -
2426/816
Mogens Koch: Højdejustérbart foldebord af mahogni med sammenklappeligt stel samt skindstrop. H. 48. B. 52. L. 71.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
8.000 DKK -
2426/824
Bertjan Pot: "Random Light". Pendel af sort glasfiber gennemvædet i epoxyharpiks, Udført hos Mooi. Diam. 80.
Vurdering :
6.000 DKK Ikke solgt
-
2426/823
Bing & Grøndahls Porcelænsfabrik, Lisa Engqvist: Fem dele stentøj og porcelæn. (5)
Vurdering :
2.000 DKK Ikke solgt
-
2426/821
Lise Honoré: Gave, 1992. Sign. L. Honoré 92 samt LH, 19/35. Patineret messing og snor. 7 x 15,5 x 9,5.
Vurdering :
4.000 DKK Hammerslag:
2.200 DKK -
2426/820
Bent Lohmann: Uden titel. Sign. BL. Olie på lærred. 75 x 130.
Vurdering :
2.000–3.000 DKK Hammerslag:
1.000 DKK