2426/​822

Svend Weihrauch (f. Viborg 1899, d. Aarhus 1962)

Saucekande med tilhørende sauceske af sterlingsølv. Hanke af brun ebonit. Udført og stemplet hos Frantz Hingelberg, Aarhus, 1948–1971. Samlet vægt ca. 449 g. Saucekande: inkl. håndtag: H. 17,1. L. 14,3. Sauceske: L. ca. 17. (2)

Almindelig brugs- og alderspatina, herunder ridser og mærker. Saucekande med revne i ebonit.

I Lyngby
Vur­dering

3.000 DKK

Hvordan fungerer maksimumbud?

2354 (Autobud) 1.850 DKK
817611 1.800 DKK
2354 (Autobud) 1.750 DKK
871470 1.700 DKK
2354 1.650 DKK
1049416 1.600 DKK
818051 1.550 DKK
1049416 1.500 DKK