2426/822
Svend Weihrauch (f. Viborg 1899, d. Aarhus 1962)
Saucekande med tilhørende sauceske af sterlingsølv. Hanke af brun ebonit. Udført og stemplet hos Frantz Hingelberg, Aarhus, 1948–1971. Samlet vægt ca. 449 g. Saucekande: inkl. håndtag: H. 17,1. L. 14,3. Sauceske: L. ca. 17. (2)
Almindelig brugs- og alderspatina, herunder ridser og mærker. Saucekande med revne i ebonit.
Vurdering
2354 (Autobud) | ||
817611 | ||
2354 (Autobud) | ||
871470 | ||
2354 | ||
1049416 | ||
818051 | ||
1049416 |